A. and L. 2005 DISTRIBUTOR - DISTRIBUTEUR INC. (Corporation# 4300173) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 2005.
| Corporation ID | 4300173 |
| Business Number | 840834071 |
| Corporation Name | A. and L. 2005 DISTRIBUTOR - DISTRIBUTEUR INC. |
| Registered Office Address |
6-525 Boul St-laurent Ottawa ON K1K 2Z9 |
| Incorporation Date | 2005-05-04 |
| Dissolution Date | 2007-05-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALPHONSE H MOREAU | 6-525 ST-LAURENT BOUL., OTTAWA ON K1K 2Z9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-05-04 | current | 6-525 Boul St-laurent, Ottawa, ON K1K 2Z9 |
| Name | 2005-05-04 | current | A. and L. 2005 DISTRIBUTOR - DISTRIBUTEUR INC. |
| Status | 2007-05-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-05-04 | 2007-05-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-05-24 | Dissolution | Section: 210 |
| 2005-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6598676 Canada Inc. | 15-525 St-laurent Blvd., Ottawa, ON K1K 2Z9 | 2006-07-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Augustus Pendo Inc. | 866 Finter Street, Ottawa, ON K1K 0A6 | 2007-04-10 |
| 6017207 Canada Inc. | 730 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0A7 | 2002-09-06 |
| 8938890 Canada Inc. | 123 Slater Street, Ottawa, ON K1K 0A9 | 2014-06-28 |
| Martin Munro Consulting Ltd. | 7 Arundel Ave, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2009-02-24 |
| Blueluv Inc. | 7 Arundel Av, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2008-04-06 |
| 10559946 Canada Inc. | 16 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B4 | 2017-12-29 |
| Mcnian Management Ltd. | 17 Kilbarry Cr, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2011-10-24 |
| 4013069 Canada Inc. | 17 Avenue Arundel, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2002-02-19 |
| Groupe Anaf Inc. | 32 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2020-09-23 |
| 3822117 Canada Inc. | 34 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2000-10-12 |
| Find all corporations in postal code K1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALPHONSE H MOREAU | 6-525 ST-LAURENT BOUL., OTTAWA ON K1K 2Z9, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1K 2Z9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| V.t.t. Distributor Inc. | 432a Cherrier, Ile Bizard, QC H9C 1G2 | 1976-05-26 |
| Distributeur De Valises Eye-d Inc. | 108, Rue Des ChÊnes, Sainte-thÉrÈse, QC J7E 4Y2 | 2011-09-14 |
| Plc Distributeur De Lentille LtÉe | 2485 Lancaster Road, Unit 10, Ottawa, ON K1B 5L1 | 1994-01-14 |
| Distributeur Des Produits Acoustiques Pn Inc. | 535, Boul. Lebeau, Saint-laurent, QC H4N 1S2 | 1994-09-30 |
| Delmat Transmission Distributor Inc. | 6625 Rue Lafrenaie, St-leonard, QC | 1977-04-04 |
| Distributeur Reswell Inc. | 5862 Somerled Avenue, Montreal, QC | 1978-02-02 |
| Sunny Mex Produce Distributor Inc. | 811, Brissac Way, OrlГ©ans, ON K4A 3C8 | 2007-11-28 |
| Elegant Carpet Distributor Inc. | 5457 St. Jacques St. West, Montreal, QC | 1979-06-11 |
| Bertrand Distributeur En Alimentation Inc. / Bertrand Food Distributor Inc. | 820 Alphonse-desrochers, Saint-nicolas, QC G7A 5H9 | 2008-04-23 |
| Maxicom Smallware Distributor Inc. | 2055 Rue Bennett, Montreal, QC H1V 2T2 | 1978-06-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on A. and L. 2005 DISTRIBUTOR - DISTRIBUTEUR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.