psiMAX Corporation (Corporation# 7141408) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 18, 2009.
| Corporation ID | 7141408 |
| Business Number | 814677225 |
| Corporation Name | psiMAX Corporation |
| Registered Office Address |
15 Athens Road Elliot Lake ON P5A 2W3 |
| Incorporation Date | 2009-03-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID I ARGO | 15 ATHENS ROAD, ELLIOT LAKE ON P5A 2W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-18 | current | 15 Athens Road, Elliot Lake, ON P5A 2W3 |
| Name | 2011-10-04 | current | psiMAX Corporation |
| Name | 2009-03-18 | 2011-10-04 | Photomaxis Corporation |
| Status | 2011-10-04 | current | Active / Actif |
| Status | 2011-08-16 | 2011-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-03-18 | 2011-08-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-10-04 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2009-03-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 15 Athens Road |
| City | Elliot Lake |
| Province | ON |
| Postal Code | P5A 2W3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6604790 Canada Ltd. | 173 Axsmith Ave, Elliot Lake, ON P5A 1B9 | 2006-07-27 |
| Buldog Driver Service Ltd. | 173 Axsmith Ave, Elliot Lake, ON P5A 1B9 | 2008-02-28 |
| Steepbrew Coffee & Tea Ltd. | 221 Mississauga Ave, Elliot Lake, ON P5A 1E3 | 2016-12-01 |
| Beauchatel Holdings Inc. | 4 Macfarlane Road, Elliot Lake, Ontario, ON P5A 1L1 | 2009-01-21 |
| 10126551 Canada Inc. | 40 Hillside Drive South, Elliot Lake, ON P5A 1M7 | 2017-03-01 |
| Bearsten Incorporated | 35 Hart Road, Elliot Lake, ON P5A 1P7 | 2009-12-24 |
| Elliot Lake Fellowship Baptist Church | 20 Roman Avenue, Elliot Lake, ON P5A 1R7 | 2000-11-22 |
| Raise Ur Paw | 83 Roman Avenue, Elliot Lake, ON P5A 1S2 | 2014-11-27 |
| 4051351 Canada Inc. | 8 Pountney Place, Sault Ste. Marie, ON P5A 1T7 | 2002-04-19 |
| 8243425 Canada Inc. | 27-5 Willoughby Road, Elliot Lake, ON P5A 1W1 | 2012-07-05 |
| Find all corporations in postal code P5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID I ARGO | 15 ATHENS ROAD, ELLIOT LAKE ON P5A 2W3, Canada |
| City | Elliot Lake |
| Post Code | P5A 2W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| The Eclectic Collective Corporation - | 4453 Beaconsfield, MontrÉal, QC H4A 2H5 | 2001-11-21 |
| Corporation L.v. Apt. No. 2 | 625 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, Suite 1600, Montreal, QC H3B 1R2 | 1999-11-22 |
| Ivm Biotech Corporation | 5253 Decarie Blvd., Suite 105, Montreal, QC H3W 3C3 | 2018-10-18 |
| Co2 Recycle Corporation | 5535 Louis-badaillac Street, Carignan, QC J3L 4A7 | 2006-02-16 |
| Corporation Brodamil Corporation | 3891 Notre-dame, St-edouard De Maskinonge, QC J0K 2H0 | 1985-01-07 |
| Corporation L.v. Apt. No. 1 | 625 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, Suite 1600, Montreal, QC H3B 1R2 | 1999-11-22 |
| Corporation D'affacturage Mbc | 770 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3A 1G1 | 1983-11-14 |
| Gc General Control Systems Corporation | 244 Weighton Drive, Oakville, ON L6K 2R1 | 2019-04-07 |
| Prime Digits Corporation | 446 Michel-parizeau, Gatineau, QC J9J 3X2 | 2005-12-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on psiMAX Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.