7141106 CANADA LIMITED (Corporation# 7141106) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 2009.
| Corporation ID | 7141106 |
| Business Number | 814901294 |
| Corporation Name | 7141106 CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
290 Knudson Dr. Ottawa ON K2K 2P1 |
| Incorporation Date | 2009-03-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YANG LI | 290 KNUDSON DR., OTTAWA ON K2K 2P1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-17 | current | 290 Knudson Dr., Ottawa, ON K2K 2P1 |
| Name | 2009-03-17 | current | 7141106 CANADA LIMITED |
| Status | 2009-03-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-12-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11463284 Canada Inc. | 7 Shaughnessy Cr, Ottawa, ON K2K 2P1 | 2019-06-13 |
| United Against Discrimination | 12 Shaughnessy Crescent, Ottawa, ON K2K 2P1 | 2017-04-01 |
| Ap Contacts Inc. | 12 Shaughnessy Cres, Kanata, ON K2K 2P1 | 2013-05-14 |
| 6683363 Canada Inc. | 325 Knudson Drive, Kanata, ON K2K 2P1 | 2007-01-08 |
| Jinwang International Corporation | 6 Shaughnessy Cres., Kanata, ON K2K 2P1 | 2006-07-17 |
| Canadian Association of Veterinary Nuclear Medicine | 8 Shaughnessy Cr., Kanata, ON K2K 2P1 | 2004-09-15 |
| Repwave Inc. | 9 Shaughnessy Crescent, Kanata, ON K2K 2P1 | 2003-12-12 |
| Ridan Investments Inc. | 317 Knudson St., Kanata, ON K2K 2P1 | 2002-04-23 |
| 8859124 Canada Inc. | 9 Shaughnessy Crescent, Kanata, ON K2K 2P1 | 2014-04-16 |
| Repwave Inc. | 9 Shaughnessy Crescent, Kanata, ON K2K 2P1 | |
| Find all corporations in postal code K2K 2P1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YANG LI | 290 KNUDSON DR., OTTAWA ON K2K 2P1, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2K 2P1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8048568 Canada Limited | 66 Shorncliffe Road, Toronto, ON M8Z 5K1 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 | |
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 8203563 Canada Limited | 7 Gabel Court, Ancaster, ON L9G 4T2 | |
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 | |
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7141106 CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.