Canadian Association of Veterinary Nuclear Medicine (Corporation# 4256948) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 2004.
| Corporation ID | 4256948 |
| Business Number | 858890577 |
| Corporation Name |
Canadian Association of Veterinary Nuclear Medicine L'Association Canadienne de la MГ©decine VГ©tГ©rinaire NuclГ©aire |
| Registered Office Address |
8 Shaughnessy Cr. Kanata ON K2K 2P1 |
| Incorporation Date | 2004-09-15 |
| Dissolution Date | 2015-06-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALLAN GILMOUR | 5601 SHERBROOKE ST. W., MONTREAL QC H2A 1W4, Canada |
| AJAY SHARMA | 8 SHAUGHNESSY CR., KANATA ON K2K 2P1, Canada |
| TERESA HALL | 1590 WEST 4TH AVENUE, VANCOUVER BC V6J 1L7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2004-09-15 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2004-09-15 | current | 8 Shaughnessy Cr., Kanata, ON K2K 2P1 |
| Name | 2004-09-15 | current | Canadian Association of Veterinary Nuclear Medicine |
| Name | 2004-09-15 | current | L'Association Canadienne de la MГ©decine VГ©tГ©rinaire NuclГ©aire |
| Status | 2015-06-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-01-14 | 2015-06-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-09-15 | 2015-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-13 | Dissolution | Section: 222 |
| 2004-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2006-01-10 | |
| 2005 | 2004-12-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11463284 Canada Inc. | 7 Shaughnessy Cr, Ottawa, ON K2K 2P1 | 2019-06-13 |
| United Against Discrimination | 12 Shaughnessy Crescent, Ottawa, ON K2K 2P1 | 2017-04-01 |
| Ap Contacts Inc. | 12 Shaughnessy Cres, Kanata, ON K2K 2P1 | 2013-05-14 |
| 7141106 Canada Limited | 290 Knudson Dr., Ottawa, ON K2K 2P1 | 2009-03-17 |
| 6683363 Canada Inc. | 325 Knudson Drive, Kanata, ON K2K 2P1 | 2007-01-08 |
| Jinwang International Corporation | 6 Shaughnessy Cres., Kanata, ON K2K 2P1 | 2006-07-17 |
| Repwave Inc. | 9 Shaughnessy Crescent, Kanata, ON K2K 2P1 | 2003-12-12 |
| Ridan Investments Inc. | 317 Knudson St., Kanata, ON K2K 2P1 | 2002-04-23 |
| 8859124 Canada Inc. | 9 Shaughnessy Crescent, Kanata, ON K2K 2P1 | 2014-04-16 |
| Repwave Inc. | 9 Shaughnessy Crescent, Kanata, ON K2K 2P1 | |
| Find all corporations in postal code K2K 2P1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALLAN GILMOUR | 5601 SHERBROOKE ST. W., MONTREAL QC H2A 1W4, Canada |
| AJAY SHARMA | 8 SHAUGHNESSY CR., KANATA ON K2K 2P1, Canada |
| TERESA HALL | 1590 WEST 4TH AVENUE, VANCOUVER BC V6J 1L7, Canada |
| City | KANATA |
| Post Code | K2K 2P1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Society of Nuclear Medicine - | 12220 Stony Plain Rd., #600, Edmonton, AB T5N 3Y4 | 1989-03-13 |
| Association of Canadian Faculties of Agriculture and Veterinary Medicine | 1052 Fisher Avenue, Ottawa, ON K1Z 6P6 | 1990-03-07 |
| Canadian Nuclear Society | 998 Bloor St. W., #501, Toronto, ON M6H 1L0 | 1998-06-09 |
| Association Canadienne De Medecine Nucleaire Inc. | 1445 Rue Bishop, Suite 7, Montreal, QC H3G 2E4 | 1987-02-28 |
| Canadian Association of Physical Medicine & Rehabilitation | 4 Cataraqui Street, Suite 410, Kingston, ON K7K 1Z7 | 1962-10-15 |
| Canadian Nuclear Law Organization | Box 1540, 177 Tie Road, B10 06e, Tiverton, ON N0G 2T0 | 2007-12-14 |
| Canadian Aerospace Medicine and Aeromedical Transportation Association | 525 - 3336 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3K 2H9 | 2005-04-06 |
| Canadian Society of Cardiovascular Nuclear and Ct Imaging | 222 Queen Street, Suite 1100, Ottawa, ON K1P 5V9 | 2014-07-24 |
| Canadian Association for Laboratory Animal Medicine | 6 Lansing Square, Suite 214, Toronto, ON M2J 1T5 | 2014-05-23 |
| L'association Canadienne Des Veterinaires | 339 Booth Street, Ottawa, ON K1R 7K1 | 1948-06-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Association of Veterinary Nuclear Medicine.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.