NJN Network Inc. (Corporation# 7080905) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 20, 2008.
| Corporation ID | 7080905 |
| Business Number | 831323290 |
| Corporation Name | NJN Network Inc. |
| Registered Office Address |
47 Westwood Cr. Charlottetown PE C1A 8X4 |
| Incorporation Date | 2008-11-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHEN PATE | 47 WESTWOOD CR, CHARLOTTETOWN PE C1A 8X4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-20 | current | 47 Westwood Cr., Charlottetown, PE C1A 8X4 |
| Name | 2008-11-20 | current | NJN Network Inc. |
| Status | 2015-05-18 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-04-30 | 2015-05-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-08-02 | 2015-04-30 | Active / Actif |
| Status | 2011-07-13 | 2011-08-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-20 | 2011-07-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-11-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2019-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2018-03-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 47 Westwood Cr. |
| City | Charlottetown |
| Province | PE |
| Postal Code | C1A 8X4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Katzass Studios Inc. | 47 Westwood Cr., Charlottetown, PE C1A 8X4 | 2009-10-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Can-access Benefit Services Inc. | 47 Westwood Cr, Charlottetown, PE C1A 8X4 | 2017-04-19 |
| Rambling Boy Music Limited | 47 Westwood Crescent, Charlottetown, PE C1A 8X4 | 2009-04-28 |
| Mascarpei Growth Inc. | 15 Westwood Crescent, Charlottetown, PE C1A 8X4 | 2006-04-13 |
| 3383784 Canada Inc. | 47 Westwood Cres, Charlottetown, PE C1A 8X4 | 1997-06-16 |
| Trius Transit (2007) Inc. | 15 Westwood Crescent, Charlottetown, PE C1A 8X4 | 2006-04-13 |
| Westwood (pei) Holdings Ltd. | 15 Westwood Crescent, Charlottetown, PE C1A 8X4 | 2006-04-24 |
| Fastcass Investments Inc. | 15 Westwood Crescent, Charlottetown, PE C1A 8X4 | 2006-04-24 |
| Aquilium Group Inc. | 47 Westwood Cres, Charlottetown, PE C1A 8X4 | |
| Iwebtrix Design Incorporated | 47 Westwood Crescent, Charlottetown, PE C1A 8X4 | 2009-04-30 |
| Waste3holdings Inc. | 15 Westwood Crescent, Charlottetown, PE C1A 8X4 | 2011-09-12 |
| Find all corporations in postal code C1A 8X4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHEN PATE | 47 WESTWOOD CR, CHARLOTTETOWN PE C1A 8X4, Canada |
| City | Charlottetown |
| Post Code | C1A 8X4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie De Cadeaux Network Inc. | 375 Ste-croix, St-laurent, QC H4N 2L3 | 1989-10-20 |
| Iranian-canadian Network ("ic Network") | 7378 Yonge Street, Suite 9b, Thornhill, ON L4J 8J1 | 2006-10-31 |
| Visible Minority Training and Employment Network (vm Network) | 440 Albert Street, Unit E123b, Ottawa, ON K1R 5B5 | 2005-01-11 |
| Astro Logistiques Network Inc. | 443 Hewthwood Drive, Kitchener, ON N2R 1K6 | 1995-04-10 |
| Network New Technologies Inc. | 2654 Hammond Road, Mississauga, ON L5K 2M3 | |
| Network Foundation for Arts and Sports | 1500 West Georgia St., Suite 1555 P.o. Box:62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2003-03-24 |
| Network Cafe M.p. Inc. | 289 Ste-catherine Est, Montreal, QC H2X 1L5 | 1995-07-10 |
| Peer 1 Network Enterprises, Inc. | 5 Place Ville-marie, Suite 1700, Montreal, QC H3B 0B3 | |
| Solutions Unity Network (uns) Inc. | 1445 Lambert Closse St., 2nd Floor, Montreal, QC H3H 1Z5 | 1994-04-27 |
| H3 Network Media Alliance | 120 Eglinton Avenuee East, Suite 500, Toronto, ON M4P 1E2 |
Please comment or provide details below to improve the information on NJN Network Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.