NETWORK FOUNDATION FOR ARTS AND SPORTS (Corporation# 4154657) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 24, 2003.
| Corporation ID | 4154657 |
| Business Number | 892009804 |
| Corporation Name |
NETWORK FOUNDATION FOR ARTS AND SPORTS FONDS NETWORK DES ARTS ET DES SPORTS |
| Registered Office Address |
1500 West Georgia St. Suite 1555 P.o. Box:62 Vancouver BC V6G 2Z6 |
| Incorporation Date | 2003-03-24 |
| Dissolution Date | 2015-06-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DERIK MURRAY | 5719 CRANLEY DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 1S7, Canada |
| JOHN HAMILTON | 1905 BALACLAVA ST., VANCOUVER BC V6K 4N9, Canada |
| BLAKE BROMLEY | 2791 WATERLOO STREET, VANCOUVER BC V6R 3J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-24 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2005-03-31 | current | 1500 West Georgia St., Suite 1555 P.o. Box:62, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Address | 2003-03-24 | 2005-03-31 | 1500 West Georgia St., Suite 780, Vancouver, BC V6G 2Z6 |
| Name | 2003-05-13 | current | NETWORK FOUNDATION FOR ARTS AND SPORTS |
| Name | 2003-05-13 | current | FONDS NETWORK DES ARTS ET DES SPORTS |
| Name | 2003-03-24 | 2003-05-13 | NETWORK FOUNDATION FOR ARTS AND SPORTS |
| Status | 2015-06-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-01-13 | 2015-06-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-24 | 2015-01-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-12 | Dissolution | Section: 222 |
| 2003-05-13 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2003-03-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2005-12-15 | |
| 2005 | 2004-09-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fraser Hope Foundation | 1500 West Georgia St., Suite 1555 Box:62, Vancover, BC V6G 2Z6 | 1996-11-22 |
| Wilp Wilxo'oskwhl Nisga'a College | 1500 West Georgia St., Suite 1250 Box 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 1998-09-21 |
| Millennium Dream Foundation | 1500 West Georgia St., Suite 790, Vancouver, BC V6G 2Z8 | 1999-08-04 |
| Builders Without Borders | 1500 West Georgia St., Suite 1555 P.o. Box:62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 1999-10-08 |
| London School of Economics Foundation | 1500 West Georgia St., Suite 1555, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2001-08-31 |
| Harm Reduction 2006 | 1500 West Georgia St., Suite 1555 Box:62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2004-09-09 |
| Panos Foundation of Canada | 1500 West Georgia St., Suite 1555, P.o. Box 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2006-02-13 |
| Blinding Hope Fund | 1500 West Georgia St., Suite 1500 Box 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2004-02-27 |
| Lifepilot | 1500 West Georgia St., Suite 1555 Box 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2004-03-30 |
| CahÉn Archives Fund | 1500 West Georgia St., Suite 1250 Box 62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2006-10-20 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dial A Service Canada Inc. | Suite 1300,1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2020-01-07 |
| Farbene | 1250 - 1500 West Georgia St., Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2019-09-30 |
| Metropo Technology Ltd. | 1500 - 480 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2019-02-28 |
| Agro Alternative Inc. | 1325-1500 West Gerogia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2018-10-28 |
| Foundation for Sport and Knowledge | 1290 - 1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2018-10-21 |
| Daisy Media Corporation | 1500 West Georgia Street, 13th Floor, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2018-03-09 |
| Adsmart Technology Inc. | 1500 West Georgia St Suite 1300, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2017-10-27 |
| Euro Lithium Inc. | C/o Elc Law Corp., Suite 1300 -- 1500 West Georgia Street, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2017-09-18 |
| Malgia Financial Accounting Ltd. | 1500 W Georgia St, 13thfloor, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2017-01-17 |
| 9895647 Canada Inc. | 1300-1500 W Georgia St, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2016-09-06 |
| Find all corporations in postal code V6G 2Z6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DERIK MURRAY | 5719 CRANLEY DRIVE, WEST VANCOUVER BC V7W 1S7, Canada |
| JOHN HAMILTON | 1905 BALACLAVA ST., VANCOUVER BC V6K 4N9, Canada |
| BLAKE BROMLEY | 2791 WATERLOO STREET, VANCOUVER BC V6R 3J1, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6G 2Z6 |
| Category | sports |
| Category + City | sports + VANCOUVER |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Quebec Arts, Entertainment & Sports Agency (sae) Inc. | 759 Square Victoria, Suite 200, Montreal, QC H2Y 2J7 | 1987-05-01 |
| Canadian Network for Arts and Learning Foundation | 10 Casterton Avenue, Kingston, ON K7M 1R5 | |
| The Performing Arts Network Inc. | 53 Elgin, Ottawa, ON K1P 5W1 | 1993-09-10 |
| Mg Sports, Arts Et Spectacles Inc. | 770 Sherbrooke St W, Suite 1300, Montreal, QC H3A 1G1 | 1993-10-14 |
| Reseau De Telecommunications D'arts Et Culture Muse 9 Inc. | 390 Rideau St, Box 20152, Ottawa, ON K1N 9P4 | 1981-02-12 |
| Canadian Pole Sports & Arts Federation | 85 Prospect St, Fredericton, NB E3C 2L9 | 2018-02-09 |
| Le Monde Sports & Arts Tours Inc. | 123 Echo Drive, Suite 306, Ottawa, ON K1S 1M9 | 1999-07-13 |
| Malayali Arts and Sports Club | 37 Calm Waters Crescent, Brampton, ON L6V 4R9 | 2018-03-14 |
| Quickwater Sports Corp. | 2603 -4080 Living Arts Drive, Mississauga, ON L5B 4N3 | 2018-08-13 |
| Arts Health Network Canada | 305-607 East 8th Avenue, Vancouver, BC V5T 1T2 | 2010-10-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on NETWORK FOUNDATION FOR ARTS AND SPORTS.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.