Eleven Roads Technology Inc. (Corporation# 7080255) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 2008.
| Corporation ID | 7080255 |
| Business Number | 831550496 |
| Corporation Name | Eleven Roads Technology Inc. |
| Registered Office Address |
2501 - 14 Ave Wainwright AB T9W 1V7 |
| Incorporation Date | 2008-11-19 |
| Dissolution Date | 2011-12-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JUSTIN ANTHONY CASSIDY | 1629 - 6 AVENUE, WAINWRIGHT AB T9W 1J7, Canada |
| ANDREW DENE CASSIDY | STN MAIN, RR# 1, WAINWRIGHT AB T9W 1W1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-19 | current | 2501 - 14 Ave, Wainwright, AB T9W 1V7 |
| Name | 2008-11-19 | current | Eleven Roads Technology Inc. |
| Status | 2011-12-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-07-13 | 2011-12-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-19 | 2011-07-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-12-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 2501 - 14 Ave |
| City | Wainwright |
| Province | AB |
| Postal Code | T9W 1V7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Huangpu Internet Tailors Limited | 2501 - 14 Avenue, Wainwright, AB T9W 1V7 | 2010-06-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Black Pearl Homes Ltd. | 722 24th Street, Wainwright, AB T9W 0B6 | 2016-06-20 |
| Homefront Collaborative Coaching Ltd. | 2511 6 Avenue, Wainwright, AB T9W 0B9 | 2020-08-04 |
| Clearance Space Corporation | 29 - 305 5 Street, Wainwright, AB T9W 1A5 | 2020-12-02 |
| 11263218 Canada Inc. | 604-10 St, Wainwright, AB T9W 1E2 | 2019-02-21 |
| Wode Girl Soaps and Lotions Incorporated | 1222 1st Ave, Wainwright, AB T9W 1G9 | 2012-08-13 |
| Chrome Pages (canada) Ltd. | 1901 7 Avenue, Wainwright, AB T9W 1J1 | 2007-02-14 |
| Hard'n Dusty Sandblasting and Painting Inc. | 1013 5th Avenue, Wainwright, AB T9W 1L6 | 2003-12-17 |
| Canadian Association of The Pura Raza Espanola Horse | P.o. Box: 2934, Wainwright, AB T9W 1S8 | 2005-10-11 |
| Kamax Transport Inc. | Meridian 4 Range 3 Township 43 Sec. 26, Quarter North East P.o. Box: 3246, Wainwright, AB T9W 1T2 | 2007-02-19 |
| Fieldcraft Patrol Inc. | 304 Ascot Rd, Wainwright, AB T9W 1T4 | 2019-07-22 |
| Find all corporations in postal code T9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JUSTIN ANTHONY CASSIDY | 1629 - 6 AVENUE, WAINWRIGHT AB T9W 1J7, Canada |
| ANDREW DENE CASSIDY | STN MAIN, RR# 1, WAINWRIGHT AB T9W 1W1, Canada |
| City | Wainwright |
| Post Code | T9W 1V7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| X-roads Technology Partners Inc. | #3-12710 Lagoon Road, Madeira Park, BC V0N 2H1 | |
| Les Meubles Eleven-eleven Corporation | 65 Brittany, Suite 304, Mount Royal, QC H3P 1A4 | 1992-09-11 |
| Atlantic Medical Access Inc. | 1153 Chemin Four Roads, Four Roads, NB E1X 2Z2 | 2006-04-11 |
| Eleven Dimension Technology Inc. | 300-2 Simcoe Street South, Oshawa, ON L1H 8C1 | 2020-09-09 |
| 3953866 Canada Inc. | 1153 Chemin Four Roads, Six Roads, NB E1X 2Z3 | 2001-10-05 |
| The Eleven-eleven Development Corporation | 111 College St., Toronto, ON M6H 1B4 | 1981-09-29 |
| Eleven Eleven Health and Wellness Inc. | 41 Carlyle Avenue, Ottawa, ON K1S 5V4 | 2019-08-13 |
| Les Importations Modes Cross Roads Inc. | 200 Chabanel Street West, Suite 904, Montreal, QC H2N 2E7 | 1983-02-22 |
| Les Sieges Country Roads Inc. | 7975 Marco Polo, Montreal, QC H1E 1N8 | 1996-04-26 |
| Gestion Eleven Star Inc. | 1501 Mcgill College Ave., 26th Fl., Montreal, QC H3A 3N9 | 1997-11-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Eleven Roads Technology Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.