GESTION CLAUDE TOPPING INC. (Corporation# 7079630) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 18, 2008.
| Corporation ID | 7079630 |
| Business Number | 831732094 |
| Corporation Name | GESTION CLAUDE TOPPING INC. |
| Registered Office Address |
4703, Rue De L'orГ©e Saint-augustin QC G3A 1Y6 |
| Incorporation Date | 2008-11-18 |
| Dissolution Date | 2011-12-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CLAUDE TOPPING | 4703, RUE DE L'ORÉE, SAINT-AUGUSTIN QC G3A 1Y6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-18 | current | 4703, Rue De L'orГ©e, Saint-augustin, QC G3A 1Y6 |
| Name | 2008-11-18 | current | GESTION CLAUDE TOPPING INC. |
| Status | 2014-06-05 | current | Active / Actif |
| Status | 2014-05-15 | 2014-06-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-06-08 | 2014-05-15 | Active / Actif |
| Status | 2011-12-11 | 2012-06-08 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-07-13 | 2011-12-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-18 | 2011-07-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-06-08 | Revival / Reconstitution | |
| 2011-12-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-11-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-11-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-11-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4703, rue de l'OrГ©e |
| City | Saint-Augustin |
| Province | QC |
| Postal Code | G3A 1Y6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dre Natacha Turcotte, Dentiste Inc. | 203-3520, Rue De L'hГЄtriГЁre, Saint-augustin-de-desmauresg3a 0, QC G3A 0B4 | 2019-05-03 |
| Centre Dentaire Audet Inc. | 3520, De L'hГ©triГЁre, Bureau #203, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0B4 | 2009-03-16 |
| Dre Natacha Turcotte, Dentiste Inc. | 203-3520, Rue De L'hГЄtriГЁre, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0B4 | |
| Clinique Dentaire Luc Pigeon Inc. | 484 Route Tessier, St-augustin De Desmaures, QC G3A 0E4 | 2009-02-16 |
| 7786166 Canada Inc. | 2-104 Alphonse-huot, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0E8 | 2011-02-23 |
| Sous-vГЉtement Moondies Enfants Inc. | 211b, Suite 5, Route 138, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0G2 | 2020-11-30 |
| Transport St-augustin Inc. | 177 Route 138, Saint-augustin De Desmaures, QC G3A 0G2 | |
| 8348910 Canada Inc. | 389, Chemin Du Roy, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0H1 | 2014-12-19 |
| Gestion Dominique Hotte Inc. | 169 Chemin Des Joncs, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0J7 | 2016-11-22 |
| Quincaillerie Maurice (1980) Inc. | 279a, Chemin Du Roy, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0K4 | |
| Find all corporations in postal code G3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CLAUDE TOPPING | 4703, RUE DE L'ORÉE, SAINT-AUGUSTIN QC G3A 1Y6, Canada |
| City | Saint-Augustin |
| Post Code | G3A 1Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion J.p. Topping Ltee | 1510 Avenue Beau Lieu, Suite 402, Sillery, QC G1S 4R3 | 1985-02-19 |
| Claude Poirier Consultant Gestion De Crise Inc. | 45, 43ГЁ Avenue Est, Blainville, QC J7C 1K6 | 2014-02-19 |
| Claude Hebert Holdings Ltd. | 4929 Jarry Est, Suite 202, St-leonard, QC H1R 1Y1 | 1978-05-25 |
| Claude H. Chicoine Management Ltd. | 268 Boul. Marie-victorin, Vercheres, QC | 1976-05-25 |
| Claude L'heureux Holdings Inc. | 3910 Chemin Innes, Orleans, ON K1W 1K9 | 1982-12-15 |
| Gestion Claude Dagenais Inc. | 10 Rivard Street, Repentigny, QC J5Y 2C5 | 1987-11-10 |
| Claude Tessier Gestion Et Consultant Inc. | 437 Rue Mayfair, Ottawa, ON | 1980-08-12 |
| Claude Jacob Holding Inc. | 350 Rue Barkoff, Trois-riviГЁres, QC G8T 9P5 | 2006-03-27 |
| Gestion Claude Lalonde Inc. | 1288 D'osaka, Laval, QC H7P 3T8 | 1998-12-18 |
| Gestion Jean-claude Nony Ltee | 630 Ouest, Boul. Dorchester, Suite 2500, Montreal, QC H3B 1W2 | 1982-12-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION CLAUDE TOPPING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.