TRANSPORT ACTION CANADA (Corporation# 707881) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 1978.
| Corporation ID | 707881 |
| Business Number | 119268571 |
| Corporation Name | TRANSPORT ACTION CANADA |
| Registered Office Address |
240 - 211 Bronson Ave Ottawa ON K1R 6H5 |
| Incorporation Date | 1978-05-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 14 - 28 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| John C Willatt | 46 Viscount Rd, Chatham ON N7L 4X7, Canada |
| Alexander Mandel | 307-6055 Balsam St, Vancouver BC V6M 4C2, Canada |
| Jack B Peake | Box 890, 174 Elk Road, Lake Cowichan BC V0R 2G0, Canada |
| BRUCE BUDD | 82 HAMMERSMITH AVENUE, TORONTO ON M4E 2W4, Canada |
| MARCUS GARNET | 37 FAIRBANKS ST, DARTMOUTH NS B3A 1B9, Canada |
| Harry Gow | 1847 chemin du Rivage, St-Antoine-sur-Richelieu QC J0L 1R0, Canada |
| Terence W Johnson | 9216 Fairview Line, Chatham ON N7M 5J4, Canada |
| John-Paul Richmond | 128 Pearson Ave, Toronto ON M6R 1G5, Canada |
| Peter G Miasek | 34 Normandale Rd, Markham ON L3R 4K2, Canada |
| tim W Hayman | 504 - 6306 Cork St, Halifax NS B3L 1Z1, Canada |
| Stephen Boyko | 29 Michaud Crescent, Winnipeg MB R2N 0B5, Canada |
| Joseph MICHAEL Olivier | 9 Iris Road, Toronto ON M8V 2G8, Canada |
| David Jeanes | 687 Windermere Ave, Ottawa ON K2A 2W9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-16 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1978-05-17 | 2014-10-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1978-05-16 | 1978-05-17 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2017-06-15 | current | 240 - 211 Bronson Ave, Ottawa, ON K1R 6H5 |
| Address | 2014-10-16 | 2017-06-15 | 308 - 211 Bronson Ave, Ottawa, ON K1R 6H5 |
| Address | 2014-10-01 | 2014-10-16 | Station B P.o. Box: 858, Ottawa, ON K1P 5P9 |
| Address | 2013-03-31 | 2014-10-01 | Succursale B, P.o. Box: 858, Ottawa, ON K1P 5P9 |
| Address | 2007-03-31 | 2013-03-31 | Succursale B, Box 858, Ottawa, ON K1P 5P9 |
| Address | 2001-03-31 | 2007-03-31 | Succursale B, Box 858, Ottawa, ON K1P 5P9 |
| Address | 1978-05-17 | 2001-03-31 | Succursale B, Box 858, Ottawa, ON K1P 5P9 |
| Name | 2014-10-16 | current | TRANSPORT ACTION CANADA |
| Name | 2009-10-28 | 2014-10-16 | Transport Action Canada |
| Name | 1978-05-17 | 2009-10-28 | TRANSPORT 2000 CANADA |
| Status | 2014-10-16 | current | Active / Actif |
| Status | 1978-05-17 | 2014-10-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-16 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2009-10-28 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2009-10-26 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1978-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-19 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-26 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vista Centre Foundation | 214 - 211 Bronson Avenue, Ottawa, ON K1R 6H5 | 2017-05-15 |
| Action SantÉ Manta Internationale (ami) | 211 Avenue Bronson, Suite 244, Ottawa, ON K1R 6H5 | 2014-07-26 |
| Circles of Support and Accountability - Ottawa | 207a-211 Bronson Avenue, Ottawa, ON K1R 6H5 | 2013-04-29 |
| Ark of The Lord Temple | 225 - 211 Brosson Av, Ottawa, ON K1R 6H5 | 2011-03-22 |
| Orkidstra - Sistema Ottawa | 211 Bronson Ave, Suite 204, Ottawa, ON K1R 6H5 | 2007-09-20 |
| Being Studio | 211 Bronson Avenue, Rm 304, Ottawa, ON K1R 6H5 | 2005-06-02 |
| The National Associations Active In Criminal Justice | 208-211 Bronson Avenue, Ottawa, ON K1R 6H5 | 2000-08-17 |
| Bronson Centre Inc. | 211 Bronson Avenue, Ottawa, ON K1R 6H5 | 1999-12-22 |
| T.a.p.p. (the Achievement of People's Potential) | 211 Bronson Ave., Suite 312, Ottawa, ON K1R 6H5 | 1998-12-23 |
| Ottawa-carleton Neigbourhood Coalition for Conflict Resolution | 309-211 Bronson Avenue, Ottawa, ON K1R 6H5 | 1997-03-26 |
| Find all corporations in postal code K1R 6H5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| John C Willatt | 46 Viscount Rd, Chatham ON N7L 4X7, Canada |
| Alexander Mandel | 307-6055 Balsam St, Vancouver BC V6M 4C2, Canada |
| Jack B Peake | Box 890, 174 Elk Road, Lake Cowichan BC V0R 2G0, Canada |
| BRUCE BUDD | 82 HAMMERSMITH AVENUE, TORONTO ON M4E 2W4, Canada |
| MARCUS GARNET | 37 FAIRBANKS ST, DARTMOUTH NS B3A 1B9, Canada |
| Harry Gow | 1847 chemin du Rivage, St-Antoine-sur-Richelieu QC J0L 1R0, Canada |
| Terence W Johnson | 9216 Fairview Line, Chatham ON N7M 5J4, Canada |
| John-Paul Richmond | 128 Pearson Ave, Toronto ON M6R 1G5, Canada |
| Peter G Miasek | 34 Normandale Rd, Markham ON L3R 4K2, Canada |
| tim W Hayman | 504 - 6306 Cork St, Halifax NS B3L 1Z1, Canada |
| Stephen Boyko | 29 Michaud Crescent, Winnipeg MB R2N 0B5, Canada |
| Joseph MICHAEL Olivier | 9 Iris Road, Toronto ON M8V 2G8, Canada |
| David Jeanes | 687 Windermere Ave, Ottawa ON K2A 2W9, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1R 6H5 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + OTTAWA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pro Action Transport Inc. | Francis Hughes, Laval, QC H7S 2G2 | 2017-01-25 |
| Action Transport System Inc. | 51, Amboise Cres., Brampton, ON L7A 3H1 | 2015-10-01 |
| Northern Action Transport Inc. | 4 Joseph Brant St, Paris, ON N3L 1M4 | 2015-08-27 |
| Action Force Transport Limited | 131 East Drive, Brampton, ON L6T 1B5 | 2004-06-01 |
| Cancap Streetcar | 211 Bronson Ave, Suite 240, C/o Transport Action, Ottawa, ON K1R 6H5 | 2013-10-17 |
| Ostrich Action Inc. | Place Du Canada, Bureau 900, Montreal, QC H3B 2P8 | 1995-04-26 |
| Climate Action Reserve Canada | 1 First Canadian Place, Suite 3400, Toronto, ON M5X 1A4 | 2011-08-05 |
| Le Groupe De Divertissement I.d. En Action Inc. | 222 Rue Lamoureux, Sainte-julie, QC J3E 1G3 | 2008-07-21 |
| Action Femme Afrique | 2-358 Boulevard Des Grives, Gatineau, QC J9A 0A6 | 2018-10-17 |
| Action Et DÉveloppement Jeunesse | 209-435 Boulevard St-laurent, Ottawa, ON K1K 2Z8 | 2006-02-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRANSPORT ACTION CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.