Wizdom Music Limited (Corporation# 6978495) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 19, 2008.
| Corporation ID | 6978495 |
| Business Number | 804682219 |
| Corporation Name | Wizdom Music Limited |
| Registered Office Address |
317 Boler Road London ON N6K 2K3 |
| Incorporation Date | 2008-05-19 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KARL FITZGERALD-SLOMAN | 317 BOLER ROAD, LONDON ON N6K 2K3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-19 | current | 317 Boler Road, London, ON N6K 2K3 |
| Name | 2008-05-19 | current | Wizdom Music Limited |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-19 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aquafaba Food Company Incorporated | 319 Boler Road, London, ON N6K 2K3 | 2017-04-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10377937 Canada Inc. | 1977 Riverbend Rd, London, ON N6K 0A1 | 2017-08-24 |
| Red Island It Service & Home Theater Inc. | 1933 Riverbend Road, London, ON N6K 0A2 | 2018-08-28 |
| 9198539 Canada Inc. | 1742 Tigerlily Rd, London, ON N6K 0A3 | 2015-02-24 |
| Ontario Onbuys E-commerce Trading Inc. | 1868 Riverbend Road, London, ON N6K 0A4 | 2018-02-11 |
| Lsed International Trading Corporation | 2240 Ladyslipper Crescent, London, ON N6K 0A5 | 2020-03-23 |
| Beyond Foods International Inc. | 2050 Kains Rd, Unit 73, London, ON N6K 0A6 | 2020-06-16 |
| Total Interactive Entertainment Experience Incorporated | 2050 Kains Road, Unit 58, London, ON N6K 0A6 | 2013-11-05 |
| 7783361 Canada Inc. | 1507 Thornley St, London, ON N6K 0A9 | 2011-02-21 |
| Smiley Bobeez Enterprises Inc. | 1250 Cranbrook Road, London, ON N6K 0B1 | 2008-06-25 |
| 10673277 Canada Corporation | 1385 Thornley Street, London, ON N6K 0B2 | 2018-03-09 |
| Find all corporations in postal code N6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KARL FITZGERALD-SLOMAN | 317 BOLER ROAD, LONDON ON N6K 2K3, Canada |
| City | London |
| Post Code | N6K 2K3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wizdom S.a. SystГ€me ContrГ”le Total Inc. | 42 Edgecombe Avenue, Toronto, ON M5N 2X3 | 2000-02-08 |
| Wizdom Enterprise Holdings Ltd. | 1 Rumsey Crt, Brampton, ON L6Z 4R5 | 2007-10-09 |
| Wizdom Networks Inc. | 3560 Woodhurst Crescent, Mississauga, ON L5L 1N4 | 2004-04-26 |
| Wizdom River Technologies Inc. | 175 Cranarch Landing Se, Calgary, AB T3M 0Z6 | 2017-01-28 |
| Pm Wizdom Corp. | 18 Yonge Street, Unit 1810, Toronto, ON M5E 1Z8 | 2014-12-13 |
| Music Hee Music Inc. | 5 - 207 Edgeley Blvd., 2 Nd Floor, Concord, ON L4K 4B5 | 2006-05-29 |
| Music Tree Limited | Station S, P.o.box 104, Toronto, ON | 1976-08-16 |
| Jak Music Production Limited | 1-25 Polson St., Toronto, ON M5A 1A4 | 2020-05-04 |
| Corinth Music Limited | 150 Consumers Rd, Suite 204, Willowdale, ON | 1970-11-24 |
| Bluebird Music Limited | 310 Rosewell Avenue, Toronto, ON M4R 2B2 | 2000-07-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on Wizdom Music Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.