The 911 Network.com Inc. (Corporation# 6976751) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 15, 2008.
| Corporation ID | 6976751 |
| Business Number | 804942217 |
| Corporation Name | The 911 Network.com Inc. |
| Registered Office Address |
12 Ridgeview Drive Rr#1 Braeside ON K0A 1G0 |
| Incorporation Date | 2008-05-15 |
| Dissolution Date | 2014-06-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PATRICK MCINTYRE | 12 RIDGEVIEW DRIVE, RR#1, BRAESIDE ON K0A 1G0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-15 | current | 12 Ridgeview Drive, Rr#1, Braeside, ON K0A 1G0 |
| Name | 2008-05-15 | current | The 911 Network.com Inc. |
| Status | 2014-06-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-10-09 | 2014-06-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-15 | 2013-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-06-29 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-06-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ottawa Valley Tech Services Inc. | 67 O'donnell Cres., Breaside, ON K0A 1G0 | 2019-02-23 |
| 11195212 Canada Inc. | 896 River Road, Braeside, ON K0A 1G0 | 2019-01-14 |
| 11195204 Canada Ltd. | 896 River Road, Box 147, Braeside, ON K0A 1G0 | 2019-01-14 |
| Char-lau Inc. | 57 Mcneil Road, Braeside, ON K0A 1G0 | 2018-10-29 |
| 10768243 Canada Inc. | 854 Centre Street, Braeside, ON K0A 1G0 | 2018-05-04 |
| 10394696 Canada Inc. | 16 Hazelwood Drive, Braeside, ON K0A 1G0 | 2017-09-06 |
| Fast Friendly Hvac Inc. | 47 Proper St, Braeside, ON K0A 1G0 | 2017-04-05 |
| 10045217 Canada Inc. | 174 Burns Drive, Braeside, ON K0A 1G0 | 2017-01-02 |
| 9850678 Canada Inc. | 174 Burns Dr, Braeside, ON K0A 1G0 | 2016-08-01 |
| 9509186 Canada Inc. | 16 Hazelwood Dr, Braeside, ON K0A 1G0 | 2015-11-12 |
| Find all corporations in postal code K0A 1G0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PATRICK MCINTYRE | 12 RIDGEVIEW DRIVE, RR#1, BRAESIDE ON K0A 1G0, Canada |
| City | Braeside |
| Post Code | K0A 1G0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie De Cadeaux Network Inc. | 375 Ste-croix, St-laurent, QC H4N 2L3 | 1989-10-20 |
| Iranian-canadian Network ("ic Network") | 7378 Yonge Street, Suite 9b, Thornhill, ON L4J 8J1 | 2006-10-31 |
| Visible Minority Training and Employment Network (vm Network) | 440 Albert Street, Unit E123b, Ottawa, ON K1R 5B5 | 2005-01-11 |
| Astro Logistiques Network Inc. | 443 Hewthwood Drive, Kitchener, ON N2R 1K6 | 1995-04-10 |
| Network New Technologies Inc. | 2654 Hammond Road, Mississauga, ON L5K 2M3 | |
| Network Foundation for Arts and Sports | 1500 West Georgia St., Suite 1555 P.o. Box:62, Vancouver, BC V6G 2Z6 | 2003-03-24 |
| Network Cafe M.p. Inc. | 289 Ste-catherine Est, Montreal, QC H2X 1L5 | 1995-07-10 |
| Peer 1 Network Enterprises, Inc. | 5 Place Ville-marie, Suite 1700, Montreal, QC H3B 0B3 | |
| Solutions Unity Network (uns) Inc. | 1445 Lambert Closse St., 2nd Floor, Montreal, QC H3H 1Z5 | 1994-04-27 |
| H3 Network Media Alliance | 120 Eglinton Avenuee East, Suite 500, Toronto, ON M4P 1E2 |
Please comment or provide details below to improve the information on The 911 Network.com Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.