RECHERCHE CLINIQUE PIERRE-BERTRAND LTÉE (Corporation# 6781217) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 30, 2007.
| Corporation ID | 6781217 |
| Business Number | 845558386 |
| Corporation Name | RECHERCHE CLINIQUE PIERRE-BERTRAND LTÉE |
| Registered Office Address |
4817, Rue Du Courlis St-augustin-de-desmaures QC G3A 2B7 |
| Incorporation Date | 2007-05-30 |
| Dissolution Date | 2009-09-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHEL LAFRENIÈRE | 4817, RUE DU COURLIS, ST-AUGUSTIN-DE-DESMAURES QC G3A 2B7, Canada |
| SERGE DUBÉ | 4669, CLARA BROUSSEAU, QUÉBEC QC G1Y 3M9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-30 | current | 4817, Rue Du Courlis, St-augustin-de-desmaures, QC G3A 2B7 |
| Name | 2007-05-30 | current | RECHERCHE CLINIQUE PIERRE-BERTRAND LTÉE |
| Status | 2009-09-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-05-30 | 2009-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-09-01 | Dissolution | Section: 210 |
| 2007-05-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 4817, rue du Courlis |
| City | St-Augustin-de-Desmaures |
| Province | QC |
| Postal Code | G3A 2B7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6781136 Canada Inc. | 4817, Rue Du Courlis, St-augustin-de-desmaures, QC G3A 2B7 | 2007-05-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dre Natacha Turcotte, Dentiste Inc. | 203-3520, Rue De L'hГЄtriГЁre, Saint-augustin-de-desmauresg3a 0, QC G3A 0B4 | 2019-05-03 |
| Centre Dentaire Audet Inc. | 3520, De L'hГ©triГЁre, Bureau #203, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0B4 | 2009-03-16 |
| Dre Natacha Turcotte, Dentiste Inc. | 203-3520, Rue De L'hГЄtriГЁre, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0B4 | |
| Clinique Dentaire Luc Pigeon Inc. | 484 Route Tessier, St-augustin De Desmaures, QC G3A 0E4 | 2009-02-16 |
| 7786166 Canada Inc. | 2-104 Alphonse-huot, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0E8 | 2011-02-23 |
| Sous-vГЉtement Moondies Enfants Inc. | 211b, Suite 5, Route 138, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0G2 | 2020-11-30 |
| Transport St-augustin Inc. | 177 Route 138, Saint-augustin De Desmaures, QC G3A 0G2 | |
| 8348910 Canada Inc. | 389, Chemin Du Roy, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0H1 | 2014-12-19 |
| Gestion Dominique Hotte Inc. | 169 Chemin Des Joncs, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0J7 | 2016-11-22 |
| Quincaillerie Maurice (1980) Inc. | 279a, Chemin Du Roy, Saint-augustin-de-desmaures, QC G3A 0K4 | |
| Find all corporations in postal code G3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHEL LAFRENIÈRE | 4817, RUE DU COURLIS, ST-AUGUSTIN-DE-DESMAURES QC G3A 2B7, Canada |
| SERGE DUBÉ | 4669, CLARA BROUSSEAU, QUÉBEC QC G1Y 3M9, Canada |
| City | St-Augustin-de-Desmaures |
| Post Code | G3A 2B7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Turbocristal Services Logistiques Et De Recherche Inc. | 6055 Boul. Pierre Bertrand N., Quebec, QC G2K 1M1 | 1993-08-27 |
| Exsequi Recherche Clinique Inc. | 20, Rue De Bromont, Gatineau, QC J8T 6E8 | 2009-04-22 |
| Ckk Clinical Research Inc. | 600 Rue Rose-de-lima, MontrГ©al, QC H4C 3M1 | 2015-05-01 |
| Recherche Clinique Mft Inc. / Mft Clinical Research Inc. | 14475, Du Froment, Mirabel, QC J7N 1V3 | 2005-06-28 |
| Institut De Recherche Sur L'environnement Et La Faune | 6116 Bertrand-fagi, Rock-forest, QC J1N 2P3 | 1999-06-09 |
| Centre De Recherche Clinique Adapra Inc. | 1364 Rue St-jacques, L'ancienne-lorette, QC G2E 2X1 | 2004-05-21 |
| Centre De Recherche Clinique De Montreal En Maladies Digestives Inc. | 1675 Champigny, Ville St-laurent, QC H4L 4P9 | 1980-01-24 |
| Centre De Recherche Clinique En Rhumatologie De Quebec Ltee | 2875 Boul Laurier, Bureau A500, QuÉbec, QC G1V 2M2 | 1981-12-17 |
| Groupe De Consultation En Recherche Clinique Bp Inc. | 262 Acorn Ridge Drive, Beaconsfield, QC H9W 3N1 | |
| La Clinique De Recherche Capillaire Et Associes Inc. | 300 Leo Pariseau, Suite 715, Montreal, QC H2W 2P4 | 1982-10-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on RECHERCHE CLINIQUE PIERRE-BERTRAND LTÉE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.