IVAL TRANSPORTATION INC. (Corporation# 6780857) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 30, 2007.
| Corporation ID | 6780857 |
| Business Number | 845831981 |
| Corporation Name | IVAL TRANSPORTATION INC. |
| Registered Office Address |
3706 Shinglecreek Court Windsor ON N8W 5T8 |
| Incorporation Date | 2007-05-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ZIVKO CVORO | 3706 SHINGLECREEK COURT, WINDSOR ON N8W 5T8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-30 | current | 3706 Shinglecreek Court, Windsor, ON N8W 5T8 |
| Name | 2007-05-30 | current | IVAL TRANSPORTATION INC. |
| Status | 2013-10-15 | current | Active / Actif |
| Status | 2013-10-09 | 2013-10-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-30 | 2013-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-05-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Masterstroke Consulting Inc. | 3712 Shinglecreek Court, Windsor, ON N8W 5T8 | 2020-08-18 |
| Guba Macs Inc. | 3736 Shinglecreek Court, Windsor, ON N8W 5T8 | 2018-02-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Akruti Investment Ltd. | 1232 Kamloops Street, Windsor, ON N8W 0B1 | 2020-12-01 |
| Infincan Inc. | 1516 Seneca St, Windsor, ON N8W 1A3 | 2019-08-30 |
| 10604801 Canada Inc. | 1341 Tecumseh Rd. East, Windsor, ON N8W 1B9 | 2018-01-29 |
| 11829181 Canada Inc. | 1430 Tecumseh Road East, Windsor, ON N8W 1C1 | 2020-01-07 |
| A&a Associates Printing and Design Inc. | 1490 Tecumseh Rd East, Windsor, ON N8W 1C1 | 2009-05-13 |
| Sunshine Printing and Sign Ltd. | 1666 Tecumseh E., Windsor, ON N8W 1C5 | 2020-05-26 |
| 9679901 Canada Ltd. | 200-2425 Tecumseh Rd. E, Windsor, ON N8W 1E6 | 2016-04-01 |
| Next Level Smoke Shop & Convenience Limited | 2224 Cadillac St, Windsor, ON N8W 1G6 | 2020-12-15 |
| 9553029 Canada Inc. | 3675 Tecumseh Rd E, Windsor, ON N8W 1H8 | 2015-12-16 |
| 9440313 Canada Inc. | Kiosk3-3675 Tecumseh Road E, Windsor, ON N8W 1H8 | 2015-09-15 |
| Find all corporations in postal code N8W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ZIVKO CVORO | 3706 SHINGLECREEK COURT, WINDSOR ON N8W 5T8, Canada |
| City | Windsor |
| Post Code | N8W 5T8 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + Windsor |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Conseillers En Transportation R.z. Inc. | 1253 Mcgill College Avenue, Suite 1010, Montreal, QC H3B 2Y5 | 1982-06-21 |
| Les Produits M. Kool Transportation Inc. | 4150 Sainte-catherine Street West, 6th Floor, MontrГ©al, QC H3Z 2Y5 | 1988-03-23 |
| Service De Transportation Texport Limitee | 1 First Canadian Place, Suite 3350 P.o. Box 23, Toronto, ON M5X 1A9 | 1974-10-31 |
| Winners Transportation Logistics Inc. | 560 Place Fontaine, Suite 2m, Ile-des-soeurs, Verdun, QC H3E 1G7 | 2000-09-08 |
| Vourdousis & Fils Transportation Inc. | 8491 Birnam Street, Montreal, QC H3N 2V2 | 1986-07-10 |
| Transportation Amican Ltee | 9 Antares Drive, Nepean, ON K2E 7V5 | 1988-09-06 |
| Transportation Patlaur Co. Inc. | 465 St. Jean Street, Suite 309, Montreal, QC H2Y 2R6 | 1982-11-25 |
| Transportation Ryjen Inc. | 3590 Gaetan Boucher, St. Hubert, QC J3Y 7S3 | 1985-08-23 |
| Transportation L. Renaud Inc. | 300 Du St-scarement, Montreal, QC H2Y 1X4 | 1985-04-19 |
| Universal Freight and Transportation Inc. | 2800 Park Place, 666 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2Z7 |
Please comment or provide details below to improve the information on IVAL TRANSPORTATION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.