9440313 Canada Inc. (Corporation# 9440313) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 2015.
| Corporation ID | 9440313 |
| Business Number | 803822568 |
| Corporation Name | 9440313 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
Kiosk3-3675 Tecumseh Road E Windsor ON N8W 1H8 |
| Incorporation Date | 2015-09-15 |
| Corporation Status | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Zun Ying Chen | 1909 Central Ave, Windsor ON N8W 4H8, Canada |
| JIANFENG GAO | 81-29 Fundy Bay BLV, SCARBOROUGH ON M1V 3A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-09-15 | current | Kiosk3-3675 Tecumseh Road E, Windsor, ON N8W 1H8 |
| Name | 2015-09-15 | current | 9440313 Canada Inc. |
| Status | 2020-02-18 | current | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2018-03-23 | 2020-02-18 | Active / Actif |
| Status | 2018-02-20 | 2018-03-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-09-15 | 2018-02-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2018-03-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2018-03-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9553029 Canada Inc. | 3675 Tecumseh Rd E, Windsor, ON N8W 1H8 | 2015-12-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Akruti Investment Ltd. | 1232 Kamloops Street, Windsor, ON N8W 0B1 | 2020-12-01 |
| Infincan Inc. | 1516 Seneca St, Windsor, ON N8W 1A3 | 2019-08-30 |
| 10604801 Canada Inc. | 1341 Tecumseh Rd. East, Windsor, ON N8W 1B9 | 2018-01-29 |
| 11829181 Canada Inc. | 1430 Tecumseh Road East, Windsor, ON N8W 1C1 | 2020-01-07 |
| A&a Associates Printing and Design Inc. | 1490 Tecumseh Rd East, Windsor, ON N8W 1C1 | 2009-05-13 |
| Sunshine Printing and Sign Ltd. | 1666 Tecumseh E., Windsor, ON N8W 1C5 | 2020-05-26 |
| 9679901 Canada Ltd. | 200-2425 Tecumseh Rd. E, Windsor, ON N8W 1E6 | 2016-04-01 |
| Next Level Smoke Shop & Convenience Limited | 2224 Cadillac St, Windsor, ON N8W 1G6 | 2020-12-15 |
| Phat Boy Productions Event Services, Inc. | 3815 Tecumseh Rd. East, Windsor, ON N8W 1J1 | 2012-02-10 |
| Tvrt Small Business Consulting Inc. | 4065 Tecumseh Road East, Windsor, ON N8W 1J7 | 2019-03-18 |
| Find all corporations in postal code N8W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Zun Ying Chen | 1909 Central Ave, Windsor ON N8W 4H8, Canada |
| JIANFENG GAO | 81-29 Fundy Bay BLV, SCARBOROUGH ON M1V 3A2, Canada |
| City | Windsor |
| Post Code | N8W 1H8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9440313 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.