PAINT GAL INC. (Corporation# 6780504) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2007.
| Corporation ID | 6780504 |
| Business Number | 846102580 |
| Corporation Name | PAINT GAL INC. |
| Registered Office Address |
520 Comerford Street Victoria BC V9A 6K8 |
| Incorporation Date | 2007-05-29 |
| Dissolution Date | 2010-03-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STACYANN SCHIFFNER | 861 ADMIRALS ROAD, VICTORIA BC V9A 6K8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-29 | current | 520 Comerford Street, Victoria, BC V9A 6K8 |
| Name | 2007-05-29 | current | PAINT GAL INC. |
| Status | 2010-03-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-14 | 2010-03-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-29 | 2009-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-03-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bright Star Food Products Ltd. | 520 Comerford Street, Victoria, BC V9A 6K8 | 1984-05-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3089975 Canada Inc. | 520 Comerford St., Suite 100, Victoria, BC V9A 6K8 | 1994-11-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Awake Ministries | 113-100, Saghalie Rd., Victoria, BC V9A 0A1 | 2012-07-25 |
| Boom Xrz Inc. | 203 - 66 Songhees Road, Victoria, BC V9A 0A2 | 2015-09-14 |
| 12523540 Canada Inc. | #513 - 68 Songhees Road, Victoria, BC V9A 0A3 | 2020-11-25 |
| 9545034 Canada Inc. | 845, Dunsmuir Road, Appartement 713, Victoria, BC V9A 0A7 | |
| Enzo Apparel Inc. | 403-399 Tyee Road, Victoria, BC V9A 0A8 | 2014-08-15 |
| Mau Mau Labs Inc. | 391 Tyee Road, Apartment 304, Victoria, BC V9A 0A9 | 2011-10-06 |
| Beanstalk Apparel Inc. | 409-785 Tyee Road, Victoria, BC V9A 0G2 | 2012-01-16 |
| Rennison Capital Inc. | #405 - 767 Tyee Road, Victoria, BC V9A 0G5 | 2017-06-27 |
| Focal Inc. | 104 - 317 Burnside Rd E, Victoria, BC V9A 1A6 | 2019-03-28 |
| The Starfish Environmental Society | 391 Burnside Road East, Victoria, BC V9A 1A7 | 2014-04-30 |
| Find all corporations in postal code V9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STACYANN SCHIFFNER | 861 ADMIRALS ROAD, VICTORIA BC V9A 6K8, Canada |
| City | Victoria |
| Post Code | V9A 6K8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| G & F Paint Inc. | 379 Mcarthur, Vanier, ON | 1985-01-17 |
| Dogma Paint Inc. | 26, Rue De La Vaudaire, Gatineau, QC J9A 0C8 | 2017-05-18 |
| Red Dog Paint Minerals Inc. | 219 Hillside Ave, Wheatley, ON N0P 2P0 | 2014-02-28 |
| S.w.m. Paint Inc. | 30 Queen Street, Lennoxville, QC J1M 1H9 | 2001-06-08 |
| Holistic Paint Design Ltd. | 600 Rossland Rd W., Oshawa, ON L1J 8M7 | 2017-06-26 |
| Puff & Paint Ltd. | 12 Shannon Drive, Truro, NS B2N 3V6 | 2017-05-25 |
| Paint A Smile | 16 Astrid Terrace, Markham, ON L6E 0J8 | 2015-08-24 |
| Semantic Paint Inc. | #1622-140 Elm Ridge Dr, Toronto, ON M6B 1B1 | 2015-05-27 |
| Jlctech Paint Inc. | 75 Ravenscroft Road, Ajax, ON L1T 1W5 | 2015-03-18 |
| Aspire Paint Corp. | 3- 3hoffman St., Kitchener, ON N2M 3M5 | 2015-01-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on PAINT GAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.