SUNRISE OVERSEAS INC. (Corporation# 6779859) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2007.
| Corporation ID | 6779859 |
| Business Number | 845837194 |
| Corporation Name | SUNRISE OVERSEAS INC. |
| Registered Office Address |
103 Prarie Rose Circle Brampton ON L6R 1R7 |
| Incorporation Date | 2007-05-29 |
| Dissolution Date | 2009-10-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HARJINDER SINGH SOHAL | 103 PRARIE ROSE CIRCLE, BRAMPTON ON L6R 1R7, Canada |
| HARCHARAN SINGH BHINDER | 209-12125 75A AVE., SURREY BC V3W 1B9, Canada |
| GULJIT SINGH | 4797 CAMMRAY DRIVE, KAMLOOPS BC V2H 1N5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-29 | current | 103 Prarie Rose Circle, Brampton, ON L6R 1R7 |
| Name | 2007-05-29 | current | SUNRISE OVERSEAS INC. |
| Status | 2009-10-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-05-29 | 2009-10-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-10-30 | Dissolution | Section: 210 |
| 2007-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9523570 Canada Inc. | 113 Prairie Rose Cir, Brampton, ON L6R 1R7 | 2015-11-25 |
| Telnetweb Ltd. | 113, Prairie Rose Cir, Brampton, ON L6R 1R7 | 2011-08-11 |
| 6646409 Canada Inc. | 116 Prairie Rose Circle, Brampton, ON L6R 1R7 | 2006-10-25 |
| J K Road Transport Inc. | 113 Prairie Rose Circle, Brampton, ON L6R 1R7 | 2004-03-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9208046 Canada Inc. | 10510 Torbram Road, Unit # M, Brampton, ON L6R 0A3 | 2015-03-04 |
| Paulpillai Development and Contracting Inc. | 10400 Torbram Road, Brampton, ON L6R 0A3 | 2014-04-22 |
| Canadian Premium Cannabis Inc. | 10400 Torbram Road, Brampton, ON L6R 0A3 | 2018-06-21 |
| Global Higher Education Inc. | 10400 Torbram Road, Brampton, ON L6R 0A3 | 2018-09-14 |
| 7sky Limousine Inc. | 2 - 2530 Countryside Drive, Brampton, ON L6R 0A4 | 2013-11-06 |
| Nimma Trucking Inc. | 5847 Mayfield Road, Brampton, ON L6R 0A8 | 2020-11-20 |
| Schizzo Inc. | 5955 Mayfield Rd, Brampton, ON L6R 0A8 | 2008-05-15 |
| N4natt Inc. | 10 Peony Street, Brampton, ON L6R 0B3 | 2020-12-05 |
| Summit Truck Lines Inc. | 36 Wheatberry Crescent, Brampton, ON L6R 0B3 | 2020-11-03 |
| Char Logistics Incorporated | 208 Inspire Boulevard, Brampton, ON L6R 0B3 | 2020-08-25 |
| Find all corporations in postal code L6R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HARJINDER SINGH SOHAL | 103 PRARIE ROSE CIRCLE, BRAMPTON ON L6R 1R7, Canada |
| HARCHARAN SINGH BHINDER | 209-12125 75A AVE., SURREY BC V3W 1B9, Canada |
| GULJIT SINGH | 4797 CAMMRAY DRIVE, KAMLOOPS BC V2H 1N5, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6R 1R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Technologie Sunrise- Kml Inc. | 561 Avenue Orly, Dorval, QC H9P 1G1 | 1993-02-24 |
| Les Fermes Cailles Sunrise Inc. | 110 North Front Street A3#336, Belleville, ON K8P 0A4 | 2015-11-17 |
| DÉveloppements D'affaires Overseas O.b.d. Inc. | 3806 Avenue Jean-beraud, Laval, QC H7T 2X2 | 1999-10-28 |
| Construction Connexe Sunrise Ltee | 12 Jean-talon East, Suite 101, Montreal, QC | 1979-09-05 |
| Foch Sunrise Investments Inc. | 6611 Boul. Thimens, Saint-laurent, QC H4S 1W2 | 2006-02-09 |
| Overseas Impex Ltee | 6150 Rue Despreaux, App. 2, St-leonard, QC H1S 1E6 | 1980-10-09 |
| LÉgalisation & Immigration Conquest Overseas Inc. | 390 Notre Dame West, Suite 468, Montreal, QC H2Y 1T9 | 1994-10-20 |
| Sunrise Canercon Int'l Corporation | 1902 Rue De La Bernache, St. Lazare, QC J7T 3G8 | 2006-05-12 |
| Les Consultants European Overseas Ltee | 457 Argyle Avenue, Westmount, QC H3Y 3B3 | 1997-01-31 |
| Mitel Networks Overseas Limited | 350, Legget Drive, P. O. Box 13089, Ottawa, ON K2K 2W7 |
Please comment or provide details below to improve the information on SUNRISE OVERSEAS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.