HICA CORPORATION (Corporation# 6779379) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 2007.
| Corporation ID | 6779379 |
| Business Number | 845836980 |
| Corporation Name | HICA CORPORATION |
| Registered Office Address |
20 Peikoff Crescent Kanata ON K2K 3K8 |
| Incorporation Date | 2007-05-28 |
| Dissolution Date | 2010-03-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROBERT CAYA | 20 PEIKOFF CRESCENT, KANATA ON K2K 3K8, Canada |
| ANGELA HINZ | 20 PEIKOFF CRESCENT, KANATA ON K2K 3K8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-28 | current | 20 Peikoff Crescent, Kanata, ON K2K 3K8 |
| Name | 2007-05-28 | current | HICA CORPORATION |
| Status | 2010-03-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-14 | 2010-03-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-28 | 2009-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-03-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Core Strength Solutions Inc. | 20 Peikoff Crescent, Kanata, ON K2K 3K8 | 2007-03-06 |
| Zy2 Inc. | 20 Peikoff Crescent, Kanata, ON K2K 3K8 | 2007-06-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7601999 Canada Inc. | 8 Rayburn Street, Ottawa, ON K2K 3K8 | 2010-07-14 |
| Walkertel Integrations Inc. | 40 Peikoff Crescent, Ottawa, ON K2K 3K8 | 2009-07-23 |
| 88 Networks Inc. | 18 Pieoff Cres., Ottawa, ON K2K 3K8 | 2004-02-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROBERT CAYA | 20 PEIKOFF CRESCENT, KANATA ON K2K 3K8, Canada |
| ANGELA HINZ | 20 PEIKOFF CRESCENT, KANATA ON K2K 3K8, Canada |
| City | KANATA |
| Post Code | K2K 3K8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| T3 Medcell Corporation | 50-14163 Du CurГ©-labelle Boul., Mirabel, QC J7J 1M3 | 2016-05-02 |
| The Eclectic Collective Corporation - | 4453 Beaconsfield, MontrÉal, QC H4A 2H5 | 2001-11-21 |
| Corporation L.v. Apt. No. 2 | 625 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, Suite 1600, Montreal, QC H3B 1R2 | 1999-11-22 |
| Ivm Biotech Corporation | 5253 Decarie Blvd., Suite 105, Montreal, QC H3W 3C3 | 2018-10-18 |
| Co2 Recycle Corporation | 5535 Louis-badaillac Street, Carignan, QC J3L 4A7 | 2006-02-16 |
| Corporation Brodamil Corporation | 3891 Notre-dame, St-edouard De Maskinonge, QC J0K 2H0 | 1985-01-07 |
| Corporation L.v. Apt. No. 1 | 625 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, Suite 1600, Montreal, QC H3B 1R2 | 1999-11-22 |
| Corporation D'affacturage Mbc | 770 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3A 1G1 | 1983-11-14 |
| Gc General Control Systems Corporation | 244 Weighton Drive, Oakville, ON L6K 2R1 | 2019-04-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on HICA CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.