Caribbean Farms Organics Limited (Corporation# 6582036) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 8, 2006.
| Corporation ID | 6582036 |
| Business Number | 854080967 |
| Corporation Name | Caribbean Farms Organics Limited |
| Registered Office Address |
150 King Street P.o. Box 2332 Peterborough ON K9J 7Y8 |
| Incorporation Date | 2006-06-08 |
| Dissolution Date | 2015-07-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AMANDA JAYNE NICKERSON | 276 LINDEN LEE ROAD, PETERBOROUGH ON K9K 2L3, Canada |
| DAVID SANFORD NICKERSON | 276 LINDEN LEE ROAD, PETERBOROUGH ON K9K 2L3, Canada |
| PETER JEBENS | 1184 CROWLEY LINE, PETERBOROUGH ON K9J 6X7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-11-08 | current | 150 King Street, P.o. Box 2332, Peterborough, ON K9J 7Y8 |
| Address | 2006-06-08 | 2007-11-08 | 2166 Parkhill Road West, Peterborough, ON K9J 6X4 |
| Name | 2006-06-08 | current | Caribbean Farms Organics Limited |
| Status | 2015-07-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-06-08 | 2015-07-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-07-07 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2009-10-27 | Amendment / Modification | |
| 2006-06-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2012-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 150 King Street |
| City | Peterborough |
| Province | ON |
| Postal Code | K9J 7Y8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Big Kahuna Parasailing Inc. | 150 King Street, Peterborough, ON K9J 7Y8 | 2007-01-10 |
| 7141017 Canada Inc. | 150 King Street, Suite 1400, Toronto, ON M5H 1J9 | 2009-03-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kawartha Land Trust | 1545 Monaghan Rd., Box 2338, Peterborough, ON K9J 7Y8 | 2001-11-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Abatron Consulting Corporation | 212 - 205 Charlotte Street, Peterborough, ON K9J 0A2 | 2009-07-10 |
| Asi Greycove Corporation | 205 Charlotte St, Unit 212, Peterborough, ON K9J 0A2 | 2007-09-11 |
| Le Wink Inc. | 126 Village Crescent, Peterborough, ON K9J 0A9 | 2009-02-04 |
| J-deks Holdings Limited | Gh8 - 1414 Sherbrooke Street, Peterborough, ON K9J 0B1 | |
| 1001 Ways To Wonder Inc. | 221-869 Clonsilla Avenue, Peterborough, ON K9J 0B7 | 2016-05-20 |
| Robbins Nest Weaving Inc. | 129, Chandler Crescent, Peterborough, ON K9J 0C3 | 2016-03-31 |
| 9803548 Canada Inc. | 484 5th Line, Selwyn, ON K9J 0C5 | 2016-06-22 |
| 8536767 Canada Inc. | 124 Maryland Dr, Selwyn, ON K9J 0C5 | 2013-06-02 |
| 10483303 Canada Ltd. | 773 Fife Bay Marina Lane, Selwyn, ON K9J 0C6 | 2017-11-06 |
| The Ahrens Family Foundation | 1954 Mcnamara Road, Peterborough, ON K9J 0E2 | 2018-08-03 |
| Find all corporations in postal code K9J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AMANDA JAYNE NICKERSON | 276 LINDEN LEE ROAD, PETERBOROUGH ON K9K 2L3, Canada |
| DAVID SANFORD NICKERSON | 276 LINDEN LEE ROAD, PETERBOROUGH ON K9K 2L3, Canada |
| PETER JEBENS | 1184 CROWLEY LINE, PETERBOROUGH ON K9J 6X7, Canada |
| City | Peterborough |
| Post Code | K9J 7Y8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wales Caribbean Farms Canada Inc. | 46 O'neil Crescent, Trenton, ON K8V 5Y6 | 2003-06-23 |
| Placements Caribbean Ltee | 125 Major Street, Toronto, ON | 1957-01-31 |
| Importations Caribbean Inc. | 800 Dorchester Blvd. West, Suite 2505, Montreal, QC | 1979-01-19 |
| Caribbean Windows (international) Inc. | 10500 Chemin De La CГґte-de-liesse, Suite 225, MontrГ©al, QC H8T 1A4 | 2002-11-22 |
| Canadian Caribbean Line Inc. | 620 St. Jacques St. West, Suite 350, Montreal, QC H3C 1C7 | 2001-09-07 |
| Mines Caribbean Inc. | 1000 Sherbrooke O, Bur 2300, Montreal, QC H3A 3G4 | 1994-04-14 |
| Caribbean Bridal Club Inc. | 1400 Herron, #64, Dorval, QC H9S 1B6 | 2001-10-19 |
| Ceylon Organics Limited | 100 Gillett Drive, Ajax, ON L1Z 0N3 | 2000-03-20 |
| Caribbean Centennial Limited | 7 Brunswick Ave, Toronto, ON | 1965-08-05 |
| Poya Organics and Spa Limited | 6781 Columbus Road, Mississauga, ON L5T 2G9 | 2010-06-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on Caribbean Farms Organics Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.