WALES CARIBBEAN FARMS CANADA INC. (Corporation# 4143051) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 23, 2003.
| Corporation ID | 4143051 |
| Business Number | 885176701 |
| Corporation Name | WALES CARIBBEAN FARMS CANADA INC. |
| Registered Office Address |
46 O'neil Crescent Trenton ON K8V 5Y6 |
| Incorporation Date | 2003-06-23 |
| Dissolution Date | 2007-07-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PHILLIP MUSCHETT | 46 O'NEIL CRESCENT, TRENTON ON K8V 5Y6, Canada |
| LAURA MUSCHETT | 46 O'NEIL CRESCENT, TRENTON ON K8V 5Y6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-06-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-09-29 | current | 46 O'neil Crescent, Trenton, ON K8V 5Y6 |
| Address | 2003-06-23 | 2003-09-29 | 341 Military Trail, Unit 4, Scarborough, ON M1E 4E4 |
| Name | 2003-06-23 | current | WALES CARIBBEAN FARMS CANADA INC. |
| Status | 2007-07-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-02-21 | 2007-07-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-06-23 | 2007-02-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-07-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-06-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lift4life Worldwide | 48 O'neil Crescent, Quinte West, ON K8V 5Y6 | 2019-08-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11385577 Canada Corp. | 113 Parkview Heights, Trenton, ON K8V 0A2 | 2019-05-01 |
| Bakuautoparts Limited | 83 Downs Road, Quinte West, ON K8V 0A9 | 2019-11-17 |
| Trom Global Aerospace Total Solutions Incorporated | 105 Aspen Drive, Trenton, ON K8V 0E2 | 2016-08-01 |
| Trevtan Group Inc. | 24 Liberty Crescent, Trenton, ON K8V 0G2 | 2002-05-10 |
| 12554755 Canada Limited | 18b Breadner Blvd, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-12-08 |
| 12378876 Canada Inc. | 14 Breadner Boulevard, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-09-29 |
| Meshtek Canada Corporation | 14 Breadner, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-04-22 |
| 12378949 Canada Inc. | 14 Breadner Boulevard, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-09-29 |
| Stoneart Distributors Worldwide Ltd. | 126-207 Dundas Street East, Trenton, ON K8V 1L8 | 2019-09-12 |
| Crime Prevention Centre for Migration, Refugees and Settlement | 209 Dundas Street East, Trenton, ON K8V 1L8 | 2019-03-12 |
| Find all corporations in postal code K8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PHILLIP MUSCHETT | 46 O'NEIL CRESCENT, TRENTON ON K8V 5Y6, Canada |
| LAURA MUSCHETT | 46 O'NEIL CRESCENT, TRENTON ON K8V 5Y6, Canada |
| City | TRENTON |
| Post Code | K8V 5Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Caribbean Farms Organics Limited | 150 King Street, P.o. Box 2332, Peterborough, ON K9J 7Y8 | 2006-06-08 |
| Placements Caribbean Ltee | 125 Major Street, Toronto, ON | 1957-01-31 |
| Importations Caribbean Inc. | 800 Dorchester Blvd. West, Suite 2505, Montreal, QC | 1979-01-19 |
| Caribbean Windows (international) Inc. | 10500 Chemin De La CГґte-de-liesse, Suite 225, MontrГ©al, QC H8T 1A4 | 2002-11-22 |
| Canadian Caribbean Line Inc. | 620 St. Jacques St. West, Suite 350, Montreal, QC H3C 1C7 | 2001-09-07 |
| Caribbean Bridal Club Inc. | 1400 Herron, #64, Dorval, QC H9S 1B6 | 2001-10-19 |
| Mines Caribbean Inc. | 1000 Sherbrooke O, Bur 2300, Montreal, QC H3A 3G4 | 1994-04-14 |
| B.i.a. Farms, Inc. | Site R.r. 1 Roaches Line, Clarke's Beach, NL A0A 1W0 | |
| Wales Textiles Inc. | 9320 Boul St. Laurent, Suite 701, Montreal, QC H2N 1N7 | 2000-05-19 |
| Smallwood Farms, Inc. | Bx 7,site R.r. 1 Roaches Line, Clarke's Beach, NL A0A 1W0 |
Please comment or provide details below to improve the information on WALES CARIBBEAN FARMS CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.