THE RENAISSANCE RESORT RETIREMENT LIVING INC. (Corporation# 6581862) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 8, 2006.
| Corporation ID | 6581862 |
| Business Number | 852304328 |
| Corporation Name |
THE RENAISSANCE RESORT RETIREMENT LIVING INC. COMPLEXE DE RÉSIDENCE RENAISSANCE INC. |
| Registered Office Address |
828 - 1200 West 73rd Avenue Vancouver BC V6P 6G5 |
| Incorporation Date | 2006-06-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Megan Wolfinger | 4500 Dorr Street, Toledo OH 43615, United States |
| Edward Cheung | 120 Adelaide Street West, Suite 800, Toronto ON M5H 1T1, Canada |
| Jonathan M. Boulakia | 7070 Derrycrest Drive, Mississauga ON L5W 0G5, Canada |
| Vlad Volodarski | 7070 Derrycrest Drive, Mississauga ON L5W 0G5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-06-27 | current | 828 - 1200 West 73rd Avenue, Vancouver, BC V6P 6G5 |
| Address | 2016-07-12 | 2018-06-27 | 1212 - 1175 Douglas Street, Victoria, BC V8W 2E1 |
| Address | 2012-11-07 | 2016-07-12 | 75 Rue Queen, Bureau 4700, MontrГ©al, QC H3C 2N6 |
| Address | 2012-05-03 | 2012-11-07 | 1080 Beaver Hall Hill, Suite 1717, MontrÉal, QC H2Z 1S8 |
| Address | 2009-10-06 | 2012-05-03 | 485, Rue Mcgill, Bureau 300, MontrÉal, QC H2Y 2H4 |
| Address | 2006-06-08 | 2009-10-06 | 485, Rue Mcgill, Bureau 1100, MontrÉal, QC H2Y 2H4 |
| Name | 2006-10-24 | current | THE RENAISSANCE RESORT RETIREMENT LIVING INC. |
| Name | 2006-10-24 | current | COMPLEXE DE RÉSIDENCE RENAISSANCE INC. |
| Name | 2006-08-24 | 2006-10-24 | RГ©sidence Renaissance (Langley) Inc. |
| Name | 2006-08-24 | 2006-10-24 | The Renaissance Retirement Home (Langley) Inc. |
| Name | 2006-06-08 | 2006-08-24 | 6581862 CANADA INC. |
| Status | 2008-11-12 | current | Active / Actif |
| Status | 2008-11-06 | 2008-11-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-06-08 | 2008-11-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-12 | Amendment / Modification |
RO Changed. Section: 178 |
| 2006-10-24 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2006-08-24 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2006-06-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Changde Fellowship Association of Canada | 1500-1200 West 73 Ave, Vancouver, BC V6P 6G5 | 2019-02-22 |
| Vandalia Consulting & Service Corp. | Suit 1101 - #1100-1200 West 73rd Avenue, Vancouver, BC V6P 6G5 | 2016-12-05 |
| Highland Education Group (canada) Pty Ltd. | Unit 910 1200 W 73rd Ave, Vancouver, BC V6P 6G5 | 2016-08-22 |
| Invogue Ecommerce Technology Inc. | 1100-1200 73rd W Ave., Vancouver, BC V6P 6G5 | 2016-01-08 |
| Arrive Canada Immigration Consulting Corp. | 1200 W. 73rd Ave., Suite 1100, Vancouver, BC V6P 6G5 | 2015-11-29 |
| Vivenso Systems Canada Inc. | 1100-1200 West 73rd Avenue, Vancouver, BC V6P 6G5 | 2015-04-22 |
| 8627428 Canada Inc. | C/o Dale G. Leong, 1100 - 1200 West 73rd Avenue, Vancouver, BC V6P 6G5 | 2013-09-06 |
| Flizard and Pace Work Web Hosting Inc. | 1100-1200 West 73rd Ave., Vancouver, BC V6P 6G5 | 2013-08-14 |
| Cny Trading Ltd. | 1530 - 1200 W. 73rd Avenue, Vancouver, BC V6P 6G5 | 2013-01-01 |
| Benchmark Retail Solutions Inc. | 1220 - 1200 West 73rd Avenue, Vancouver, BC V6P 6G5 | 2010-10-01 |
| Find all corporations in postal code V6P 6G5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Megan Wolfinger | 4500 Dorr Street, Toledo OH 43615, United States |
| Edward Cheung | 120 Adelaide Street West, Suite 800, Toronto ON M5H 1T1, Canada |
| Jonathan M. Boulakia | 7070 Derrycrest Drive, Mississauga ON L5W 0G5, Canada |
| Vlad Volodarski | 7070 Derrycrest Drive, Mississauga ON L5W 0G5, Canada |
| City | Vancouver |
| Post Code | V6P 6G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation La Renaissance.convergence Des Forces Sociales Pour La Renaissance (c.f.r.). | 82, Rue Cousineau, Gatineau, QC J8T 3S1 | 2005-07-13 |
| Renaissance Carriere Inc. | 5779 Leger, Cote Saint Luc, QC H4W 2E8 | 1982-11-12 |
| Tissus Renaissance Inc. | 9250 Park Avenue, Suite 103, Montreal, QC | 1979-05-09 |
| Ceinture & Accessoires Renaissance Inc. | 573 Des Camelias, Ste-dorothee, QC H7X 9Z7 | 1987-02-03 |
| Les Transitaires Renaissance Internationale Inc. | 976 Laroche, Ste-therese, QC J7E 5M7 | 1994-12-02 |
| Renaissance Eyewear Inc. | 5800 St-denis St, Suite 1205, Montreal, QC H2S 3L5 | 1975-12-09 |
| Renaissance Shoes Inc. | 4912 Jean Talon West, Montreal, QC H4P 1W9 | 1990-06-14 |
| Modern - Renaissance Waterbeds Inc. | 4100 Est, Rue Jean Talon, St-leonard, QC | 1976-08-23 |
| Renaissance Travel Agency Inc. | 1448 Ouest, Rue Sauve, Montreal, QC H2C 2A5 | 1978-02-15 |
| La Compagnie D'isolation Renaissance Limitee | 245 Victoria Avenue, Suite 400, Montreal, QC H3Z 2M6 | 1983-08-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE RENAISSANCE RESORT RETIREMENT LIVING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.