RENAISSANCE CARRIERE INC. (Corporation# 1379992) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 12, 1982.
| Corporation ID | 1379992 |
| Business Number | 876842576 |
| Corporation Name |
RENAISSANCE CARRIERE INC. RENAISSANCE CAREER INC. |
| Registered Office Address |
5779 Leger Cote Saint Luc QC H4W 2E8 |
| Incorporation Date | 1982-11-12 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| C.O. CUMBERBATCH | 5779 LEGER, COTE ST LUC QC H4W 2E8, Canada |
| C.P. CUMBERBATCH | 5779 LEGER, COTE ST LUC QC H4W 2E8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-11 | 1982-11-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-12 | current | 5779 Leger, Cote Saint Luc, QC H4W 2E8 |
| Name | 1985-05-14 | current | RENAISSANCE CARRIERE INC. |
| Name | 1985-05-14 | current | RENAISSANCE CAREER INC. |
| Name | 1982-11-12 | 1985-05-14 | Optique EyeQue Optics Inc. |
| Status | 1993-10-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-03-02 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-11-12 | 1985-03-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1982-11-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 5779 LEGER |
| City | COTE SAINT LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 2E8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eyetec Computer Inc. | 5779 Leger, Cote St Luc, QC H4W 2E8 | 1982-12-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 161067 Canada Inc. | 5765 Leger Ave, Cote St-luc, QC H4W 2E8 | 1988-03-16 |
| Consultants Norman Kadanoff Inc. | 5761 Leger St, Cote St-luc, QC H4W 2E8 | 1975-12-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7284551 Canada Inc. | 6501 Kildare Road, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A1 | 2009-12-01 |
| Investissements 200-216 Prince Arthur Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2019-09-24 |
| 10200336 Canada Inc. | 5625 Avenue Irving Layton, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-04-20 |
| 9943366 Canada Inc. | 5625 Irving-layton Ave., CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-10-13 |
| Amzallag Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2009-05-19 |
| 6525270 Canada Inc. | 5625 Irving Layton Avenue, Cote-st-luc, QC H4W 0A3 | 2006-02-20 |
| D&a Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2010-09-14 |
| 9207490 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2015-03-03 |
| Gdr Group Holdings Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-07-13 |
| 10067075 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-01-18 |
| Find all corporations in postal code H4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| C.O. CUMBERBATCH | 5779 LEGER, COTE ST LUC QC H4W 2E8, Canada |
| C.P. CUMBERBATCH | 5779 LEGER, COTE ST LUC QC H4W 2E8, Canada |
| City | COTE SAINT LUC |
| Post Code | H4W2E8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation La Renaissance.convergence Des Forces Sociales Pour La Renaissance (c.f.r.). | 82, Rue Cousineau, Gatineau, QC J8T 3S1 | 2005-07-13 |
| Tissus Renaissance Inc. | 9250 Park Avenue, Suite 103, Montreal, QC | 1979-05-09 |
| Les Transitaires Renaissance Internationale Inc. | 976 Laroche, Ste-therese, QC J7E 5M7 | 1994-12-02 |
| Ceinture & Accessoires Renaissance Inc. | 573 Des Camelias, Ste-dorothee, QC H7X 9Z7 | 1987-02-03 |
| Modern - Renaissance Waterbeds Inc. | 4100 Est, Rue Jean Talon, St-leonard, QC | 1976-08-23 |
| Renaissance Shoes Inc. | 4912 Jean Talon West, Montreal, QC H4P 1W9 | 1990-06-14 |
| Renaissance Eyewear Inc. | 5800 St-denis St, Suite 1205, Montreal, QC H2S 3L5 | 1975-12-09 |
| Renaissance Travel Agency Inc. | 1448 Ouest, Rue Sauve, Montreal, QC H2C 2A5 | 1978-02-15 |
| The Renaissance Resort Retirement Living Inc. | 828 - 1200 West 73rd Avenue, Vancouver, BC V6P 6G5 | 2006-06-08 |
| La Compagnie D'isolation Renaissance Limitee | 245 Victoria Avenue, Suite 400, Montreal, QC H3Z 2M6 | 1983-08-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on RENAISSANCE CARRIERE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.