L.Y. Two Brothers Ltd. (Corporation# 6581579) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 8, 2006.
| Corporation ID | 6581579 |
| Business Number | 852632124 |
| Corporation Name | L.Y. Two Brothers Ltd. |
| Registered Office Address |
28 Biggs Avenue Ancaster ON L9K 1R8 |
| Incorporation Date | 2006-06-08 |
| Dissolution Date | 2009-04-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JINDONG LIN | 28 BIGGS AVE., ANCASTER ON L9K 1R8, Canada |
| JINCHENG YU | 28 BIGGS AVE., ANCASTER ON L9K 1R8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-08 | current | 28 Biggs Avenue, Ancaster, ON L9K 1R8 |
| Name | 2006-06-08 | current | L.Y. Two Brothers Ltd. |
| Status | 2009-04-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-11-06 | 2009-04-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-06-08 | 2008-11-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-04-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2006-06-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Avicena Alliance Inc. | 35 Jeffrey Drive, Ancaster, ON L9K 1R8 | 2014-05-30 |
| Orient Coast Corp. | 8 Biggs Avenue, Ancaster, ON L9K 1R8 | 2005-11-18 |
| Illumis Staffing Solutions Inc. | 35 Jeffrey Drive, Ancaster, ON L9K 1R8 | 2014-10-19 |
| Infini Healthcare Inc. | 35 Jeffrey Drive, Ancaster, ON L9K 1R8 | 2015-10-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dlg Real Estate Planner Inc. | 21-400 Stonehenge Drive, Hamilton, ON L9K 0A2 | 2016-01-19 |
| 8591288 Canada Inc. | 8-400 Stonehenge Dr, Ancaster, ON L9K 0A2 | 2013-07-26 |
| North Peak Ventures Inc. | 19 Lovett Court, Ancaster, ON L9K 0A4 | 2020-07-01 |
| 11351010 Canada Inc. | 19 Lovett Crt, Hamilton, ON L9K 0A4 | 2019-04-10 |
| Wagoo Waffledog Inc. | 63 Camp Drive, Ancaster, ON L9K 0A5 | 2017-03-06 |
| D.d.c.o. Rei Inc. | 52 Chambers Drive, Ancaster, ON L9K 0A5 | 2015-10-13 |
| Reliance Procurement Services Inc. | 12 Fair St, Ancaster, ON L9K 0A6 | 2019-08-15 |
| Assadem Inc. | 12 Fair St, Ancaster, ON L9K 0A6 | 2019-09-23 |
| Hereditary Amyloidosis Canada | 86 Fair Street, Ancaster, ON L9K 0A7 | 2019-02-27 |
| 9713387 Canada Inc. | 94 Fair Street, Ancaster, ON L9K 0A7 | 2016-04-16 |
| Find all corporations in postal code L9K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JINDONG LIN | 28 BIGGS AVE., ANCASTER ON L9K 1R8, Canada |
| JINCHENG YU | 28 BIGGS AVE., ANCASTER ON L9K 1R8, Canada |
| City | Ancaster |
| Post Code | L9K 1R8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Cie De Gestion Dex Brothers Inc. | 157 St-paul Street West, Suite 60, Montreal, QC H2Y 1Z5 | 1992-02-11 |
| Gestion R.f. Brothers Ltee | 10539 Pie Ix Blvd., Montreal-north, QC H1H 4A3 | 1968-08-26 |
| Societe De Portefeuille Four Brothers Ltee | 1377-a Cremazie Boulevard West, Montreal, QC H4N 2M4 | 1978-09-29 |
| R.t. Stevenson Brothers International Carriers Inc. | 1259 Road 202, Franklin, QC J0S 1E0 | 1995-03-13 |
| Brothers By Sports Entertainment Agency Inc. | 1350 Rue Mazurette App. 309, MontrГ©al, QC H4N 1H2 | 2007-12-14 |
| Prupas Brothers Realty Inc. | 3451 Rue Saint-jacques, MontrГ©al, QC H4C 1H1 | 2012-12-11 |
| Les Denims Blues Brothers Inc. | 88 Woodlawn, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1Z2 | 1994-05-16 |
| Entreprise De Nettoyage Christian Brothers Du Canada Inc. | 6580 Darlington Street, Apt. 3, Montreal, QC | 1978-04-26 |
| Manaras Brothers Real Estate Corporation | 1380 Boulevard Saint-rГ©gis, Dorval, QC H9P 2T5 | 2013-12-04 |
| Good Brothers Films Inc. | 24 Lambertlodge Avenue, Toronto, ON M6G 3Y8 |
Please comment or provide details below to improve the information on L.Y. Two Brothers Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.