Hereditary Amyloidosis Canada (Corporation# 11274155) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 27, 2019.
| Corporation ID | 11274155 |
| Business Number | 708698287 |
| Corporation Name | Hereditary Amyloidosis Canada |
| Registered Office Address |
86 Fair Street Ancaster ON L9K 0A7 |
| Incorporation Date | 2019-02-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Anne Marie Carr | 86 Fair Street, Ancaster ON L9K 0A7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-02-27 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-02-27 | current | 86 Fair Street, Ancaster, ON L9K 0A7 |
| Name | 2019-02-27 | current | Hereditary Amyloidosis Canada |
| Status | 2019-02-27 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9713387 Canada Inc. | 94 Fair Street, Ancaster, ON L9K 0A7 | 2016-04-16 |
| Lomdelco Holdings Inc. | 42 Lampman Drive, Ancaster, ON L9K 0A7 | 2012-11-29 |
| 8263159 Canada Inc. | 86 Fair St, Ancaster, ON L9K 0A7 | 2012-07-30 |
| Besjana Stucco Inc. | 62 Fair Street, Ancaster, ON L9K 0A7 | 2009-01-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dlg Real Estate Planner Inc. | 21-400 Stonehenge Drive, Hamilton, ON L9K 0A2 | 2016-01-19 |
| 8591288 Canada Inc. | 8-400 Stonehenge Dr, Ancaster, ON L9K 0A2 | 2013-07-26 |
| North Peak Ventures Inc. | 19 Lovett Court, Ancaster, ON L9K 0A4 | 2020-07-01 |
| 11351010 Canada Inc. | 19 Lovett Crt, Hamilton, ON L9K 0A4 | 2019-04-10 |
| Wagoo Waffledog Inc. | 63 Camp Drive, Ancaster, ON L9K 0A5 | 2017-03-06 |
| D.d.c.o. Rei Inc. | 52 Chambers Drive, Ancaster, ON L9K 0A5 | 2015-10-13 |
| Reliance Procurement Services Inc. | 12 Fair St, Ancaster, ON L9K 0A6 | 2019-08-15 |
| Assadem Inc. | 12 Fair St, Ancaster, ON L9K 0A6 | 2019-09-23 |
| 12363046 Canada Inc. | 147 Fair Street, Ancaster, ON L9K 0A8 | 2020-09-23 |
| Infoplus Events Ltd. | 12 Charity Court, Ancaster, ON L9K 0A8 | 2013-12-30 |
| Find all corporations in postal code L9K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Anne Marie Carr | 86 Fair Street, Ancaster ON L9K 0A7, Canada |
| City | Ancaster |
| Post Code | L9K 0A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Amyloidosis Support Network Inc. | 25 Canyon Avenue - #1504, Toronto, ON M3H 4Y1 | 2007-04-13 |
| Hereditary Neuropathy Foundation of Canada | 999 West Hastings St., Suite 1066, Vancouver, BC V6C 2W2 | 2009-04-17 |
| Canadian Hereditary Angioedema Society | 8907 Rue Provence, Montreal, QC H1R 2W2 | 2001-08-02 |
| Traditional Hereditary Association. | P O Box 518, Kanesatake, QC J0N 1E0 | 1992-03-23 |
| Canadian Hereditary Angioedema Network (chaen) | 20 Carlton Street, Suite 123, Toronto, ON M5B 2H5 | 2013-03-25 |
| National Food Distribution Centre for The Treatment of Hereditary Metabolic Diseases | 2060, Rue De La Province, Longueuil, QC J4G 1R7 | 1974-07-18 |
| Intelligent Transportation Systems Society of Canada (its Canada) | 109 Reeve Dr., Markham, ON L3P 6C5 | 1997-06-27 |
| Physical and Health Education Canada (phe Canada) | 2451, Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1951-01-03 |
| Institut De Psychotraumatologie Et De MГ©diation - Canada (ipm-canada) | 200 Borealis Cres, Ottawa, ON K1K 4V1 | 2016-09-19 |
| CommunautÉ Missionnaire ChrÉtienne Internationale Au Canada/cmci Canada | 489 63e Avenue, Laval, QC H7V 2H5 | 2007-11-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on Hereditary Amyloidosis Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.