HG CREATIVE RESOURCES INC. (Corporation# 6581412) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 22, 2006.
| Corporation ID | 6581412 |
| Business Number | 852867761 |
| Corporation Name | HG CREATIVE RESOURCES INC. |
| Registered Office Address |
2379 Bankside Dr Mississauga ON L5M 6E5 |
| Incorporation Date | 2006-06-22 |
| Dissolution Date | 2012-04-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RENCHUN HUANG | 2634, HOLLINGTON CRES, MISSISSAUGA ON L5K 1E7, Canada |
| RU GAO | 2634, HOLLINGTON CRES., MISSISSAUGA ON L5K 1E7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-03-26 | current | 2379 Bankside Dr, Mississauga, ON L5M 6E5 |
| Address | 2006-06-22 | 2007-03-26 | 2634, Hollington Cres, Mississauga, ON L5K 1E7 |
| Name | 2006-06-22 | current | HG CREATIVE RESOURCES INC. |
| Status | 2012-04-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-29 | 2012-04-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-06-22 | 2011-11-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-29 | Dissolution | Section: 212 |
| 2006-06-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2006-12-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2379 Bankside Dr |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5M 6E5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Creadom Solutions Inc. | 2379 Bankside Drive, Mississauga, ON L5M 6E5 | 2020-02-18 |
| Forgearts Ltd. | 5547 Highbank Road, Mississauga, ON L5M 6E5 | 2018-04-29 |
| Burger International Inc. | 5542 Highbank Road, Mississauga, ON L5M 6E5 | 2017-03-06 |
| 9176314 Canada Inc. | 2381 Bankside Drive, Mississauga, ON L5M 6E5 | 2015-02-05 |
| Xl Design and 3d Studio Inc. | 5542 Highbank Rd., Mississauga, ON L5M 6E5 | 2013-06-21 |
| 8108978 Canada Corporation | 2396 Bankside Drive, Mississauga, ON L5M 6E5 | 2012-02-15 |
| Ahb Group Inc. | 5545 Highbank Rd., Mississauga, ON L5M 6E5 | 2005-03-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Zion I Contracting Inc. | 20 Callisto Court, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2013-09-26 |
| J & J Real Estate Marketing Group Ltd. | 28 Callisto Crt, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2012-05-08 |
| Technology4learning Inc. | 19 Callisto Court, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2010-03-30 |
| Mary Johnston Foundation Canada Inc. | 31, Callisto Court, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2008-02-25 |
| Transglobal Resources Inc. | 35 Callisto Court, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2007-04-22 |
| Fazili Holding Inc. | 27 Callisto Court, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2006-10-17 |
| 9756833 Canada Inc. | 28 Callisto Crt, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2016-05-17 |
| Lava Ground Genetics Inc. | 20 Callisto Court, Mississauga, ON L5M 0A1 | 2017-12-19 |
| 9023356 Canada Inc. | 3726 Bloomington Cres., Mississauga, ON L5M 0A2 | 2014-09-17 |
| L8-p Inc. | 3764, Bloomington Crest., Mississauga, ON L5M 0A2 | 2006-12-01 |
| Find all corporations in postal code L5M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RENCHUN HUANG | 2634, HOLLINGTON CRES, MISSISSAUGA ON L5K 1E7, Canada |
| RU GAO | 2634, HOLLINGTON CRES., MISSISSAUGA ON L5K 1E7, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5M 6E5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Creative Capital Resources Ltd. | 800 Steeles Avenue West, B10-231, Thornhill, ON L4J 7L2 | 2008-02-12 |
| Administration Creative Avancee Aci Inc. | 1820 Des Artisans, St-louis De Terrebonne, QC J0N 1N0 | 1985-05-21 |
| Creative Box Inc. | 9600 Rue Meilleur, Suite200, Montreal, QC H2N 2E3 | 1989-01-05 |
| Qaf Creative Incorporated | 25 Lionshead Lookout, Brampton, ON L6S 3X2 | 2013-12-04 |
| Zed Creative Inc. | 774, Rue St-paul Ouest, 3e Г©tage, MontrГ©al, QC H3C 1M5 | |
| Creative Minds Company Limited | 18865 County Road 18, Martintown, ON K0C 1S0 | 2013-07-26 |
| Design Creative Internationale C.d.i. Inc. | 6505 Metropolitain Blvd. East, St-leonard, QC H1P 1X9 | 1987-09-29 |
| Luminea Creative Photography Inc. | 112 Queen Street, Upper Unit, St. Catharines, ON L2R 5H3 | 2018-03-19 |
| Wizz Creative Management Inc. | 418, Rue Sherbrooke Est, 3ГЁme Г©tage, MontrГ©al, QC H2L 1J6 | 2012-02-29 |
| Coleman's Creative Intelligence Inc. | 119 Willibrord, Verdun, QC H4G 2T5 | 2000-08-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on HG CREATIVE RESOURCES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.