TL Skynet Inc. (Corporation# 6581161) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 7, 2006.
| Corporation ID | 6581161 |
| Business Number | 852633528 |
| Corporation Name | TL Skynet Inc. |
| Registered Office Address |
1125 Crestlawn Drive, Unit B2 Mississauga ON L4W 4Z7 |
| Incorporation Date | 2006-06-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LAM VONG | 926-3665 ARISTA WAY, MISSISSAUGA ON L5A 4A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-06-27 | current | 1125 Crestlawn Drive, Unit B2, Mississauga, ON L4W 4Z7 |
| Address | 2009-06-26 | 2017-06-27 | 848 Burnhamthorpe Road West Unit #3b, Mississauga, ON L5C 2S3 |
| Address | 2006-06-07 | 2009-06-26 | 926-3665 Arista Way, Mississauga, ON L5A 4A3 |
| Name | 2006-06-07 | current | TL Skynet Inc. |
| Status | 2006-06-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-06-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-07-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-07-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-07-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1125 Crestlawn Drive, Unit B2 |
| City | mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 4Z7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nerve Center Inc. | 1135 Crestlawn Drive Unit A1, Mississauga, ON L4W 4Z7 | 2018-08-02 |
| 9530177 Canada Inc. | 1135a Crestlawn Dr., Mississauga, ON L4W 4Z7 | 2015-11-28 |
| Virtual Postcard Inc. | 1135 Crestlawn Drive, Unit A, Mississauga, ON L4W 4Z7 | 2003-04-21 |
| Maan Ventures Inc. | 1135 Crestlawn Drive, Mississauga, ON L4W 4Z7 | 2016-12-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qeosh Staffing & Recruitment Inc. | 5110 Creekbank Rd, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2019-07-09 |
| Association of Canadian Safety Professionals | 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2015-11-12 |
| Canadian Federation of Construction Safety Associations | 5110, Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2013-11-14 |
| Peel Leadership Centre | Room F, Chsi, 5110 Creekbank Road, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2012-07-10 |
| Perspecsys Corp. | 5110 Creekbank Road, Suite 500, Mississauga, ON L4W 0A1 | 2006-07-06 |
| Signifi Solutions Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 3, Mississauga, ON L4W 0A2 | 1999-10-05 |
| Amdocs Canadian Managed Services Inc. | 1705 Tech Avenue, Unit 2, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Decision Academic Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | |
| Privasoft International Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2005-08-23 |
| 7538286 Canada Inc. | 1705 Tech Avenue, Suite 1, Mississauga, ON L4W 0A2 | 2010-04-28 |
| Find all corporations in postal code L4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LAM VONG | 926-3665 ARISTA WAY, MISSISSAUGA ON L5A 4A3, Canada |
| City | mississauga |
| Post Code | L4W 4Z7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Skynet Lasers Inc. | 4725, Rue Messier, Suite 201, MontrГ©al, QC H2H 2J2 | 2019-09-30 |
| Skynet Logistics Inc. | 136 Bunchberry Way, Brampton, ON L6R 2C3 | 2012-08-02 |
| Skynet Education Inc. | 44 Forest Gate Way, Ottawa, ON K2G 6P3 | 2012-02-07 |
| Primelysian Skynet Corporation | 498b Redfox Rd, Waterloo, ON N2K 2V8 | 2018-03-21 |
| Skynet Aviation Services Inc. | 7720 Kimbel St. Unit 3, Mississauga, ON L5S 1A6 | 2019-08-03 |
| Skynet Interaccess Inc. | 315 Neptune Crescent, Suite 2, London, ON N6M 1A9 | |
| Skynet Worldwide Express Inc. | 7720 Kimbel Street, Units 3-5, Mississauga, ON L5S 1A6 | 2010-05-31 |
| Skynet Internet Collective | 31 Adelaide Street East, P.o. Box 1046, Toronto, ON M5C 2K4 | 2000-02-23 |
| Skynet Voice and Data Solutions Inc. | 3092 Danforth Ave, Suite 200, Toronto, ON M1L 1B1 | 2008-07-31 |
| Skynet Software Services Inc. | 181 Bay Street, Suite 4400, Brookfield Place, Toronto, ON M5J 2T3 | 2018-04-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on TL Skynet Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.