Gestion Instal-Action Inc. (Corporation# 6448381) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2005.
| Corporation ID | 6448381 |
| Business Number | 825241946 |
| Corporation Name | Gestion Instal-Action Inc. |
| Registered Office Address |
2321 Avenue Lalonde MontrÉal QC H2K 1Y9 |
| Incorporation Date | 2005-09-14 |
| Dissolution Date | 2008-07-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PATRICK DESROSIERS | 2321 AVENUE LALONDE, MONTRÉAL QC H2K 1Y9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-14 | current | 2321 Avenue Lalonde, MontrÉal, QC H2K 1Y9 |
| Name | 2005-09-14 | current | Gestion Instal-Action Inc. |
| Status | 2008-07-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-02-13 | 2008-07-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-14 | 2008-02-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-07-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10695408 Canada Inc. | 009-1451, Rue Parthenais, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2018-03-22 |
| Fitn Sports and Fitness Inc. | 1451 Rue Parthenais, #524, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2017-08-25 |
| Ocea Creations Inc. | 507-1451 Parthenais Code 148, Montreal, QC H2K 0A2 | 2015-04-19 |
| 9008381 Canada Inc. | 107-1451 Rue Parthenais, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2014-09-04 |
| Investissements & Conseils Plus LtÉe | 104-1451 Rue Parthenais, MontrÉal, QC H2K 0A2 | 2013-07-17 |
| Tterraserve Consulting Inc. | 1451 Rue Parthenais, # 533, Montreal, QC H2K 0A2 | 2010-05-20 |
| Solutions Fuzion Info Inc. | 1451 Parthenais, Unit 507, Montreal, QC H2K 0A2 | 1998-06-18 |
| Une Pinte De Science - Pint of Science Canada | 1451 Rue Parthenais, App 011, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2015-12-17 |
| Postable Inc. | 401-2160 Rue Laforce, MontrГ©al, QC H2K 0B3 | 2017-05-16 |
| Beijing Communication (canada) Investments Inc. | 304-2229 Rue St Catherine E, Montreal, QC H2K 0B8 | 2014-11-07 |
| Find all corporations in postal code H2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PATRICK DESROSIERS | 2321 AVENUE LALONDE, MONTRÉAL QC H2K 1Y9, Canada |
| City | MONTRÉAL |
| Post Code | H2K 1Y9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Instal-action Inc. | 89 Morane, Laval, QC H7M 1R5 | 1999-03-04 |
| Gestion Condo Action Inc. | 183 Rue Saint-charles Ouest, Suite 200, Longueuil, QC J4H 1C8 | 2016-11-11 |
| Que-instal Inc. | 25 Belvedere, Ste-julie, QC J0L 2S0 | 1980-09-05 |
| Action Sport Management Inc. | 53, Rue Du ChГўteau-kirkland, Kirkland, QC H9J 3Z1 | 2009-12-24 |
| Novabrik Instal Inc. | 8138 Boul. Metropolitain Est, Ville D'anjou, QC H1K 1A1 | 1999-11-16 |
| Les Services D'installation Instal-plus Inc. | 1808 Rue Des Roses, Ile Goyer, Carignan, QC J3L 5C5 | 1989-12-28 |
| Imagine Action Gestion Inc. | 95, 3e Avenue, Verdun, QC H4G 2X1 | 2012-11-28 |
| Gestion Action 500 Inc. | 500, Place D'armes, 25e Г©tage, MontrГ©al, QC H2Y 2W2 | 2007-01-26 |
| Gestion Action Mstd Inc. | 1101, Boul. De La Salette, Saint-jГ©rГґme, QC J5L 2J7 | 2009-07-10 |
| Action Femme Afrique | 2-358 Boulevard Des Grives, Gatineau, QC J9A 0A6 | 2018-10-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on Gestion Instal-Action Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.