FORMULA GROWTH INTERNATIONAL LIMITED (Corporation# 64483) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 23, 1979.
| Corporation ID | 64483 |
| Business Number | 102718426 |
| Corporation Name |
FORMULA GROWTH INTERNATIONAL LIMITED FORMULA GROWTH INTERNATIONAL LIMITÉE |
| Registered Office Address |
1010, Sherbrooke Street West #2300 Montreal QC H3A 2R7 |
| Incorporation Date | 1979-10-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANTHONY STAPLES | 7 GABLES COURT, BEACONSFIELD QC H9W 5H3, Canada |
| John LIDDY | 1 North Island Drive, Rye NY 10580, United States |
| Nelson Cheung | 700 Rue Saint-Paul Ouest, APT 331, Montréal QC H3C 0X2, Canada |
| Randall W. KELLY | 3150 Place De Ramezay Ph 506, Montréal QC H3Y 0A3, Canada |
| Argirios Kiriazidis | 8055 RUE ROSTAND, BROSSARD QC J4X 2R7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-10-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-10-22 | 1979-10-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-12-31 | current | 1010, Sherbrooke Street West #2300, Montreal, QC H3A 2R7 |
| Address | 2001-03-02 | 2004-12-31 | 1010, Sherbrooke Street West #2300, Montreal, QC H3A 2R7 |
| Address | 2001-03-01 | 2001-03-02 | 1100, Sherbrooke West, #2300, Montreal, QC H3A 2R7 |
| Address | 1979-10-23 | 2001-03-01 | 1170 Peel, Montreal, QC H3B 4S8 |
| Name | 2017-10-24 | current | FORMULA GROWTH INTERNATIONAL LIMITED |
| Name | 2017-10-24 | current | FORMULA GROWTH INTERNATIONAL LIMITÉE |
| Name | 1979-10-23 | 2017-10-24 | JOSYD INC. |
| Status | 1979-10-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-11-28 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2017-10-24 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2015-11-30 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2013-03-19 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2013-01-29 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2004-12-31 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1979-10-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-08-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1010, SHERBROOKE STREET WEST #2300 |
| City | MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H3A 2R7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Epifiza Inc. | 408-1010, Rue Sherbrooke Ouest, Montreal, QC H3A 2R7 | 2020-11-26 |
| Imvari Inc. | 400-1010 Rue Sherbrooke Ouest, MontrГ©al, QC H3A 2R7 | 2020-10-18 |
| Ovata Inc. | 1010 Sherbrooke, West, Suite 408, Montreal, QC H3A 2R7 | 2020-05-08 |
| Ghoul Rip Inc. | 1010, Sherbrooke Ouest, Suite 1510, MontrГ©al, QC H3A 2R7 | 2019-10-15 |
| Montreal Coffee Festival | 1010 Sherbrooke Street West, Suite 716, MontrГ©al, QC H3A 2R7 | 2019-08-13 |
| Redstone Diamond Holdings Ltd. | 1010 Sherbrooke Street West, Suite 1800, Montreal, QC H3A 2R7 | 2019-01-19 |
| Tqc AÉro Inc. | 405,1010 Rue Sherbrooke Ouest, Montréal, QC H3A 2R7 | 2018-09-06 |
| World Association Ice Hockey Players Unions, North America (waipu, North America) | 1010, Sherbrooke Street West, Suite 2200, MontrГ©al, QC H3A 2R7 | 2018-01-12 |
| Jc Culture Consulting (canada) Inc. | 1010, Sherbrooke O., Suite 2401, MontrГ©al, QC H3A 2R7 | 2017-09-07 |
| 10244015 Canada Inc. | 1010, Rue Sherbrooke Ouest, Bureau 1800, MontrГ©al, QC H3A 2R7 | 2017-05-19 |
| Find all corporations in postal code H3A 2R7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANTHONY STAPLES | 7 GABLES COURT, BEACONSFIELD QC H9W 5H3, Canada |
| John LIDDY | 1 North Island Drive, Rye NY 10580, United States |
| Nelson Cheung | 700 Rue Saint-Paul Ouest, APT 331, Montréal QC H3C 0X2, Canada |
| Randall W. KELLY | 3150 Place De Ramezay Ph 506, Montréal QC H3Y 0A3, Canada |
| Argirios Kiriazidis | 8055 RUE ROSTAND, BROSSARD QC J4X 2R7, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A 2R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Formula Growth, Societe Limitee | 1010 Sherbrooke St. West, Suite. 2300, Montreal, QC H3A 2R7 | 1962-06-27 |
| Formula Growth Management Ltd. | 1010, Sherbrooke Street West, Suite 2300, Montreal, QC H3A 2R7 | 2005-10-18 |
| Formula Growth Fund Foundation | 666 Sherbrooke St West, Suite 505, Montreal 111, QC H3A 1E7 | 1970-04-13 |
| Canada International Formula Market Ltd. | 1682 Rue De Launay, S, Ste-foy, QC G1W 3Z2 | 1988-09-26 |
| Chinese Herbal Formula International Research and Development Center | 41 Metropolitan Rd, 117, Scarborough, ON M1R 2T5 | 2017-02-09 |
| Bio-growth Development Inc. | 6 Place Du Commerce, Suite 201, Brossard, QC J4W 3J9 | 1999-12-17 |
| Canadian Security Growth Fund International Limited | Toronto Dominion Centre, P.o.box 50, Toronto, ON M5K 1E9 | 1971-03-05 |
| Ag Growth International Inc. | 198 Commerce Drive, Winnipeg, MB R3P 0Z6 | |
| Ag Growth International Inc. | 1301 Kenaston Blvd., Winnipeg, MB R3P 2P2 | |
| Ag Growth International Inc. | 1700 - 242 Hargrave Street, Winnipeg, MB R3C 0V1 |
Please comment or provide details below to improve the information on FORMULA GROWTH INTERNATIONAL LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.