6448194 CANADA INC. (Corporation# 6448194) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2005.
| Corporation ID | 6448194 |
| Business Number | 826208670 |
| Corporation Name | 6448194 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2645 Matheson Blvd. East Mississauga ON L4W 5S4 |
| Incorporation Date | 2005-09-14 |
| Dissolution Date | 2008-07-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALAN KIPPAX | 2645 MATHESON BLVD. EAST, MISSISSAUGA ON L4W 5S4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-11-01 | current | 2645 Matheson Blvd. East, Mississauga, ON L4W 5S4 |
| Address | 2005-09-14 | 2005-11-01 | 2645 Matheson Blvd. East, Mississauga, ON L4W 5S4 |
| Name | 2005-09-14 | current | 6448194 CANADA INC. |
| Status | 2008-07-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-02-13 | 2008-07-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-09-14 | 2008-02-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-07-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2005-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 2645 MATHESON BLVD. EAST |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 5S4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kshah Holding Inc. | 2645 Matheson Blvd. East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2009-11-16 |
| 6368590 Canada Inc. | 2645 Matheson Blvd. East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-03-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6469639 Canada Inc. | 2645 Matheson Blvd.east, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-10-28 |
| Success Trainers International Inc. | 2645 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-04-26 |
| Treasure Traders International Corporation | 2645 Matheson Blvd East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2003-12-11 |
| Anchor Orthopedics Xt Inc. | 2645 Matheson Blvd East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2010-03-08 |
| 6469698 Canada Inc. | 2645 Matheson Blvd.east, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-10-28 |
| 6473342 Canada Inc. | 2645 Matheson Blvd.east, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-11-04 |
| Trading Times International Corporation | 2645 Matheson Blvd.east, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-11-23 |
| Pos Profits On Sales Inc. | 2645 Matheson Blvd.east, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-11-25 |
| 9234438 Canada Inc. | 2645 Matheson Blvd East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2015-03-26 |
| 9764127 Canada Inc. | 2645 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2016-12-06 |
| Find all corporations in postal code L4W 5S4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALAN KIPPAX | 2645 MATHESON BLVD. EAST, MISSISSAUGA ON L4W 5S4, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4W 5S4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6448194 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.