Anchor Orthopedics XT Inc. (Corporation# 4554302) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 8, 2010.
| Corporation ID | 4554302 |
| Business Number | 822552469 |
| Corporation Name |
Anchor Orthopedics XT Inc. Anchor OrthopГ©die XT Inc. |
| Registered Office Address |
2645 Matheson Blvd East Mississauga ON L4W 5S4 |
| Incorporation Date | 2010-03-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANK BAYLIS | 443 Lakeshore, Beaconsfield QC H9W 4J3, Canada |
| Neil Godara | 563 Hood Terrace, Milton ON L9T 0H2, Canada |
| KRISHAN SHAH | 1546 Douglas Drive, MISSISSAUGA ON L5G 2W8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2010-03-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-03-08 | current | 2645 Matheson Blvd East, Mississauga, ON L4W 5S4 |
| Name | 2010-03-08 | current | Anchor Orthopedics XT Inc. |
| Name | 2010-03-08 | current | Anchor OrthopГ©die XT Inc. |
| Status | 2010-03-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-03-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 2645 MATHESON BLVD EAST |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 5S4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Treasure Traders International Corporation | 2645 Matheson Blvd East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2003-12-11 |
| 9234438 Canada Inc. | 2645 Matheson Blvd East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2015-03-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kshah Holding Inc. | 2645 Matheson Blvd. East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2009-11-16 |
| 6469639 Canada Inc. | 2645 Matheson Blvd.east, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-10-28 |
| Success Trainers International Inc. | 2645 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-04-26 |
| 6448194 Canada Inc. | 2645 Matheson Blvd. East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-09-14 |
| 6469698 Canada Inc. | 2645 Matheson Blvd.east, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-10-28 |
| 6473342 Canada Inc. | 2645 Matheson Blvd.east, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-11-04 |
| Trading Times International Corporation | 2645 Matheson Blvd.east, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-11-23 |
| Pos Profits On Sales Inc. | 2645 Matheson Blvd.east, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-11-25 |
| 6368590 Canada Inc. | 2645 Matheson Blvd. East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2005-03-28 |
| 9764127 Canada Inc. | 2645 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 5S4 | 2016-12-06 |
| Find all corporations in postal code L4W 5S4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANK BAYLIS | 443 Lakeshore, Beaconsfield QC H9W 4J3, Canada |
| Neil Godara | 563 Hood Terrace, Milton ON L9T 0H2, Canada |
| KRISHAN SHAH | 1546 Douglas Drive, MISSISSAUGA ON L5G 2W8, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4W 5S4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| PublicitГ© Anchor Inc. | 5512 Chemin St-francois, St-laurent, QC H4S 1B4 | 1979-12-17 |
| Les Entreprises Mondiales Anchor Inc. | 2400 Neyagawa Blvd. Lot 1, Oakville, ON L6H 6X6 | 1993-08-04 |
| Gestion Hnb-anchor Placement Inc. | 4115 Sherbrooke Street West, Suite 300, Montreal, QC H3Z 1K9 | 1993-04-14 |
| Anchor Refractories Limitee | 44 Roselawn, P.o.box 66, Town of Mount Royal, QC H3P 3B8 | 1971-11-09 |
| Systemes D'ancrages Mecaniques Anchor-shaft Inc. | 2100 Guy Street, Suite 202, Montreal, QC H3H 2M8 | 1991-08-28 |
| Gestion Anchor Stone Inc. | 9701 Rue Colbert, Montreal, QC H1J 1Z9 | 2004-11-25 |
| Les Promotions Anchor Inc. | 5512 Ch St-francois, St-laurent, QC H4S 1B4 | 1992-06-10 |
| Harbour Authority of Anchor Point | 61 South Street, Anchor Point, NL A0K 1A0 | 2001-03-14 |
| Truth Anchor Technologies Inc. | 419 Mazerolle Settlement Road, Upper Kingsclear, NB E3E 1X6 | 2017-09-19 |
| The Anchor Restaurant Ltd. | 16 Ford St, Halifax, NS B3M 2M7 | 2016-04-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on Anchor Orthopedics XT Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.