SANDBOX PRODUCTIONS INC. (Corporation# 6103146) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2003.
| Corporation ID | 6103146 |
| Business Number | 888007705 |
| Corporation Name | SANDBOX PRODUCTIONS INC. |
| Registered Office Address |
3303 Mountain Highway North Vancouver BC V7K 2H4 |
| Incorporation Date | 2003-06-02 |
| Corporation Status | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HEATHER CHOPKO BUTLER | 3303 Mountain Highway, NORTH VANCOUVER BC V7K 2H4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-07-13 | current | 3303 Mountain Highway, North Vancouver, BC V7K 2H4 |
| Address | 2007-11-19 | 2009-07-13 | #264, 1100 East 29th Street, North Vancouver, BC V7K 1C2 |
| Address | 2006-03-16 | 2007-11-19 | #215, 209 Carrall Street, Gaoler's Mews, Vancouver, BC V6B 4K7 |
| Address | 2003-06-02 | 2006-03-16 | West Tower Production Office, 1277 Robson Street, Vancouver, BC V6E 1C4 |
| Name | 2003-06-02 | current | SANDBOX PRODUCTIONS INC. |
| Status | 2020-11-03 | current | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 2006-03-17 | current | Active / Actif |
| Status | 2006-03-17 | 2020-11-03 | Active / Actif |
| Status | 2006-03-06 | 2006-03-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-06-02 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-03 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 2003-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3303 Mountain Highway |
| City | North VANCOUVER |
| Province | BC |
| Postal Code | V7K 2H4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Africa Leaders Academy Foundation | 3347 Mountain Highway, North Vancouver, BC V7K 2H4 | 2019-10-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Edgework Marketing Inc. | 3205 Mountain Highway, Unit 217, North Vancouver, BC V7K 0A3 | 2016-01-19 |
| Fsi Securities Inc. | 700 West Georgia Street, 26th Floor Box 10026, Vancouver, BC V7K 1B3 | 1993-12-01 |
| Altus Private Wealth Corporation | 796 29 Street East, North Vancouver, BC V7K 1B4 | 2016-02-14 |
| 8248346 Canada Inc. | 890 East 29th St., North Vancouver, BC V7K 1B8 | 2012-07-11 |
| Eagle Peak Camera Jibs Ltd. | 916 Ross Road, North Vancouver, BC V7K 1C5 | 2001-02-19 |
| Pacific Stone Projects Inc. | 205-1155 Ross Road, North Vancouver, BC V7K 1C6 | 2005-01-31 |
| Tmc Nevada Inc. | 807 East Kings Road, North Vancouver, BC V7K 1E5 | 2019-04-08 |
| Erational Systems Inc. | 1154 Harold Rd., North Vancouver, BC V7K 1G3 | 2007-06-12 |
| Erational Corporation | 1154 Harold Rd., North Vancouver, BC V7K 1G3 | 2007-06-18 |
| 9886842 Canada Inc. | 1438 Frederick Rd, North Vancouver, BC V7K 1J7 | 2016-09-01 |
| Find all corporations in postal code V7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HEATHER CHOPKO BUTLER | 3303 Mountain Highway, NORTH VANCOUVER BC V7K 2H4, Canada |
| City | North VANCOUVER |
| Post Code | V7K 2H4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sandbox It Inc. | 1092a Anderson, Montreal, QC H2Z 1L9 | 2006-05-02 |
| Pop Sandbox Inc. | 127 Oakwood Ave, 2nd Floor, Toronto, ON M6H 2W2 | 2009-01-06 |
| Sandbox Maps Inc. | 784 Wartman Avenue, Kingston, ON K7M 4M3 | 2012-09-13 |
| Sandbox Geoservices Inc. | 463 Mooney Crescent, Orillia, ON L3V 6R5 | 2007-11-29 |
| Sandbox Structures Inc. | 10320 Pinevalley, Vaughan, ON L4L 1A6 | 2019-03-26 |
| Cormint Sandbox Inc. | 228 Waterloo Street, Kitchener, ON N2H 3W1 | 2020-08-21 |
| The Sandbox Accelerator | 41 Ardelt Place, Kitchener, ON N2C 2C8 | 2015-03-25 |
| Sandbox - La Boite A Films Inc. | 304 - 72 Stafford Street, Toronto, ON M6J 2R8 | 2014-01-31 |
| Hello Sandbox | 688 Abbott Street, Suite 2008, Vancouver, BC V6B 0B9 | 2014-07-31 |
| Sandbox Promotions Inc. | 40 Wynford Drive Suite 102, Toronto, ON M3C 1J5 | 2010-12-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on SANDBOX PRODUCTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.