TMC Nevada Inc. (Corporation# 11345052) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 2019.
| Corporation ID | 11345052 |
| Business Number | 700567712 |
| Corporation Name | TMC Nevada Inc. |
| Registered Office Address |
807 East Kings Road North Vancouver BC V7K 1E5 |
| Incorporation Date | 2019-04-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Trevor Guthrie | 807 East Kings Road, North Vancouver BC V7K 1E5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-04-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-04-08 | current | 807 East Kings Road, North Vancouver, BC V7K 1E5 |
| Name | 2019-04-08 | current | TMC Nevada Inc. |
| Status | 2019-04-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 807 East Kings Road |
| City | North Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V7K 1E5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Edgework Marketing Inc. | 3205 Mountain Highway, Unit 217, North Vancouver, BC V7K 0A3 | 2016-01-19 |
| Fsi Securities Inc. | 700 West Georgia Street, 26th Floor Box 10026, Vancouver, BC V7K 1B3 | 1993-12-01 |
| Altus Private Wealth Corporation | 796 29 Street East, North Vancouver, BC V7K 1B4 | 2016-02-14 |
| 8248346 Canada Inc. | 890 East 29th St., North Vancouver, BC V7K 1B8 | 2012-07-11 |
| Eagle Peak Camera Jibs Ltd. | 916 Ross Road, North Vancouver, BC V7K 1C5 | 2001-02-19 |
| Pacific Stone Projects Inc. | 205-1155 Ross Road, North Vancouver, BC V7K 1C6 | 2005-01-31 |
| Erational Systems Inc. | 1154 Harold Rd., North Vancouver, BC V7K 1G3 | 2007-06-12 |
| Erational Corporation | 1154 Harold Rd., North Vancouver, BC V7K 1G3 | 2007-06-18 |
| 9886842 Canada Inc. | 1438 Frederick Rd, North Vancouver, BC V7K 1J7 | 2016-09-01 |
| 8819734 Canada Inc. | 1452 Frederick Road, North Vancouver, BC V7K 1J7 | 2014-03-14 |
| Find all corporations in postal code V7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Trevor Guthrie | 807 East Kings Road, North Vancouver BC V7K 1E5, Canada |
| City | North Vancouver |
| Post Code | V7K 1E5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Proprietes D'or Nevada Greenleaf Ltee | 1420 Rue Sherbrooke Ouest, 9e Etage, Montreal, QC H3G 1K5 | 1980-08-13 |
| Nevada Exploration Inc. | 700 West Georgia Street, 25th Floor, Vancouver, BC V7Y 1B3 | 2006-04-06 |
| Nevada Exploration Inc. | 25th Floor, 700 West Georgia Street, Vancouver, BC V7Y 1B3 | |
| Nevada Capital Corporation Ltd. | 20 Eglinton Avenue West, Suite 1900, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Le Capital Nevada Corporation Ltee | 20 Eglinton Avenue West, 20th Floor, Toronto, ON M4R 1K8 | 1976-03-30 |
| Nevada Cycle Et Sports Ltee | 9341 Cote De Liesse, Dorval, QC H9P 2N9 | 1992-12-10 |
| 8458898 Canada Inc. | 29 Nevada Ave., Toronto, ON M2M 3N9 | 2013-03-12 |
| Fruits Nevada Inc. | 492 Strathcona Ave, Westmount, QC H3Y 2X1 | 2003-11-14 |
| Rab Logistics Ltd. | 6 Nevada Court, Brampton, ON L6S 4Z4 | 2016-09-19 |
| Nevada 613 Ltd. | 2456 Wyndale Cres, Ottawa, ON K1H 7A6 | 1984-12-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on TMC Nevada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.