Trivium Communications Group Inc. (Corporation# 6102891) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 2003.
| Corporation ID | 6102891 |
| Business Number | 888073806 |
| Corporation Name |
Trivium Communications Group Inc. Groupe Communications Trivium Inc. |
| Registered Office Address |
1057 Viscount Rd. London ON N6K 1H6 |
| Incorporation Date | 2003-06-02 |
| Dissolution Date | 2006-08-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JURIS AIVARS VINTERS | 1057 VISCOUNT RD., LONDON ON N6K 1H6, Canada |
| GRAHAM NELSON-ZUTTER | 4873 RUE SAINT-URBAIN, MONTREAL QC H2T 2W1, Canada |
| DAVID SEAN LESTER | 4873 RUE SAINT-URBAIN, MONTREAL QC H2T 2W1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-06-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-06-02 | current | 1057 Viscount Rd., London, ON N6K 1H6 |
| Name | 2003-06-02 | current | Trivium Communications Group Inc. |
| Name | 2003-06-02 | current | Groupe Communications Trivium Inc. |
| Status | 2006-08-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-03-06 | 2006-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-06-02 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-08-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8577315 Canada Inc. | 1053 Viscount Road, London, ON N6K 1H6 | 2013-07-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10377937 Canada Inc. | 1977 Riverbend Rd, London, ON N6K 0A1 | 2017-08-24 |
| Red Island It Service & Home Theater Inc. | 1933 Riverbend Road, London, ON N6K 0A2 | 2018-08-28 |
| 9198539 Canada Inc. | 1742 Tigerlily Rd, London, ON N6K 0A3 | 2015-02-24 |
| Ontario Onbuys E-commerce Trading Inc. | 1868 Riverbend Road, London, ON N6K 0A4 | 2018-02-11 |
| Lsed International Trading Corporation | 2240 Ladyslipper Crescent, London, ON N6K 0A5 | 2020-03-23 |
| Beyond Foods International Inc. | 2050 Kains Rd, Unit 73, London, ON N6K 0A6 | 2020-06-16 |
| Total Interactive Entertainment Experience Incorporated | 2050 Kains Road, Unit 58, London, ON N6K 0A6 | 2013-11-05 |
| 7783361 Canada Inc. | 1507 Thornley St, London, ON N6K 0A9 | 2011-02-21 |
| Smiley Bobeez Enterprises Inc. | 1250 Cranbrook Road, London, ON N6K 0B1 | 2008-06-25 |
| 10673277 Canada Corporation | 1385 Thornley Street, London, ON N6K 0B2 | 2018-03-09 |
| Find all corporations in postal code N6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JURIS AIVARS VINTERS | 1057 VISCOUNT RD., LONDON ON N6K 1H6, Canada |
| GRAHAM NELSON-ZUTTER | 4873 RUE SAINT-URBAIN, MONTREAL QC H2T 2W1, Canada |
| DAVID SEAN LESTER | 4873 RUE SAINT-URBAIN, MONTREAL QC H2T 2W1, Canada |
| City | LONDON |
| Post Code | N6K 1H6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Communications Trivium Compagnie Limitee | 5819 Hadley, Montreal, QC | 1975-05-14 |
| Les Systemes D'ordinateur Trivium Inc. | 29 Birchview, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1Y9 | 1984-07-19 |
| Boff Communications Group Ltd. | 122 King Edward Avenue, Ottawa, ON K1N 7L1 | 1994-03-15 |
| The Columbia Communications Group Inc. | 801 Grande Allee Ouest, Bureau 200, Quebec, QC G1S 1C1 | |
| Converdoc Communications Group Inc. | 331 Boul St-joseph, Suite 101, Hull, QC J8Y 3Z2 | 1993-05-14 |
| Le Groupe De Communications Metronet Inc. | 205 5th Avenue S.w., Suite 600, Calgary, AB T2P 2V7 | |
| Alessi Communications and Media Group Inc. | 277, Rue Bourgeois, Saint-amable, QC J0L 1N0 | 2008-02-18 |
| Groupe Communications Verrecchia Inc. | 2985 Sunnybrook, Suite 100, Dorval, QC H9P 2Z5 | 1995-08-31 |
| Le Groupe De Communications Metronet Inc. | 205 5th Avenue S.w., Suite 600, Calgary, AB T2P 2V7 | |
| Verrecchia Group Communications Inc. | 4524 Chambord, Montreal, QC H2J 3M7 |
Please comment or provide details below to improve the information on Trivium Communications Group Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.