6102077 CANADA LIMITÉE (Corporation# 6102077) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2003.
| Corporation ID | 6102077 |
| Business Number | 888306909 |
| Corporation Name | 6102077 CANADA LIMITÉE |
| Registered Office Address |
3270 Boul.notre Dame Laval QC H7V 3V2 |
| Incorporation Date | 2003-05-29 |
| Dissolution Date | 2006-05-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ELIAS EL AMMOURI | 3270 BOUL. NOTRE DAME, LAVAL QC H7V 3V2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-05-29 | current | 3270 Boul.notre Dame, Laval, QC H7V 3V2 |
| Name | 2003-05-29 | current | 6102077 CANADA LIMITÉE |
| Status | 2006-05-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-03-06 | 2006-05-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-05-29 | 2006-03-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-28 | Dissolution | Section: 210 |
| 2003-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 154355 Canada Inc. | 601-3045 Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1987-02-17 |
| Marie Art DÉco Inc. | 1202-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1983-01-25 |
| Les Placements Gelinotte Inc. | 804-3045 Boul. Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1981-12-17 |
| Gestion Jovie Inc. | 3045 Boul. Notre Dame, App. 903, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-11-10 |
| Centre Le Triangle Rouge Inc. | 3045 Boul. Notre-dame, #1708, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-03-13 |
| Investissements Goulam Ltee | 806-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1978-02-13 |
| J.c. Laverdure Limited | 307 3045, Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1969-04-22 |
| Groupe Immobilier Myre Inc. | 502-3045, Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | |
| Les Logiciels Avilo Inc. | 2905, Place Louis-r.-renaud, Bureau 501, Laval, QC H7V 0A3 | 2012-09-07 |
| 6477526 Canada Inc. | 2805, Place Louis-r.-renaud, Laval, QC H7V 0A3 | 2005-11-14 |
| Find all corporations in postal code H7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ELIAS EL AMMOURI | 3270 BOUL. NOTRE DAME, LAVAL QC H7V 3V2, Canada |
| City | LAVAL |
| Post Code | H7V 3V2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Traverse RiviÈre-du-loup-st-simÉon LimitÉe | 199 Hayward Street, Rivière-du-loup, QC G5R 3Y8 | |
| 6102069 Canada LimitÉe | 8, Rue Des MÉsanges, St-luc (quÉbec), QC J2W 2P3 | 2003-05-29 |
| 140689 Canada LimitÉe | 331 Main, Gatineau, QC J8P 5K5 | |
| 7134444 Canada LimitÉe | 520 Migneault, Longueuil, QC J4L 4V2 | 2009-03-05 |
| 8135142 Canada LimitÉe | Des Capucines 431, Ste Adele, QC J6B 1W5 | 2012-03-07 |
| 6662196 Canada LimitÉe | 139, Rue Larente, Lasalle, QC H8R 1W6 | 2006-11-23 |
| 6172229 Canada LimitÉe | 261 Rue Baby, Joliette, QuÉbec, QC J6E 2V6 | 2003-12-16 |
| 7670176 Canada Limitée | 325 Rue LÉveillÉ, Terrebonne, QC J6W 1Z6 | 2010-10-08 |
| 6417434 Canada LimitÉe | 315 Du Froment, Varennes, QC J3X 2H1 | 2005-07-12 |
| 6435769 Canada LimitÉe | 69 Corbeil, Gatineau, QC J8Y 5W8 | 2005-08-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6102077 CANADA LIMITÉE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.