6102069 CANADA LIMITÉE (Corporation# 6102069) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2003.
| Corporation ID | 6102069 |
| Business Number | 888253408 |
| Corporation Name | 6102069 CANADA LIMITÉE |
| Registered Office Address |
8, Rue Des MÉsanges St-luc (quÉbec) QC J2W 2P3 |
| Incorporation Date | 2003-05-29 |
| Dissolution Date | 2012-04-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN COMTOIS | 8, RUE DES MÉSANGES, ST-LUC QC J2W 2P3, Canada |
| JEAN-RENÉ GAUTHIER | 405, HUNTINGTON, BROMONT QC J2L 2B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-10-16 | current | 8, Rue Des MÉsanges, St-luc (quÉbec), QC J2W 2P3 |
| Address | 2004-11-22 | 2005-10-16 | 8, Rue Des MÉsanges, St-luc (quÉbec), QC J2W 2P3 |
| Address | 2003-05-29 | 2004-11-22 | 5710 Rue Garnier, Montreal, QC H2G 2Z7 |
| Name | 2003-05-29 | current | 6102069 CANADA LIMITÉE |
| Status | 2012-04-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-05-29 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2009-05-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 8, RUE DES MÉSANGES |
| City | ST-LUC (QUÉBEC) |
| Province | QC |
| Postal Code | J2W 2P3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6212905 Canada Inc. | 8, Rue Des MÉsanges, Saint-luc (quÉbec), QC J2W 2P3 | 2004-03-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6116027 Canada Inc. | 8 Des MÉsanges, St-luc, QC J2W 2P3 | 2003-07-09 |
| 6074146 Canada Inc. | 8, Des MÉsanges, St-luc, QC J2W 2P3 | 2003-03-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Professionnels De SantÉ La Prairie Inc. | 121 Des Échevins, Apt. 101, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A2 | 2013-03-22 |
| Corporation De Capital Macaron (2017) | Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2017-11-21 |
| Investissements Bouca Inc. | 322, Rue Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-06-18 |
| 4449631 Canada Inc. | 322, Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2007-10-04 |
| Corporation De Capital Caron & Caron | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 1981-11-05 |
| Corporation De Capital Macaron | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2009-07-27 |
| 9095101 Canada Inc. | 322, Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2014-11-21 |
| 9403566 Canada Inc. | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-08-12 |
| 9543163 Canada Inc. | 322, Rue Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-12-09 |
| 9635955 Canada Inc. | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2016-02-18 |
| Find all corporations in postal code J2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN COMTOIS | 8, RUE DES MÉSANGES, ST-LUC QC J2W 2P3, Canada |
| JEAN-RENÉ GAUTHIER | 405, HUNTINGTON, BROMONT QC J2L 2B6, Canada |
| City | ST-LUC (QUÉBEC) |
| Post Code | J2W 2P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Traverse RiviÈre-du-loup-st-simÉon LimitÉe | 199 Hayward Street, Rivière-du-loup, QC G5R 3Y8 | |
| 6172229 Canada LimitÉe | 261 Rue Baby, Joliette, QuÉbec, QC J6E 2V6 | 2003-12-16 |
| 6417434 Canada LimitÉe | 315 Du Froment, Varennes, QC J3X 2H1 | 2005-07-12 |
| 6821511 Canada LimitÉe | 23, Rue Park, Stanstead, QC J0B 3E0 | 2007-08-10 |
| 9953655 Canada LimitÉe | 58, Rue Martineau, Gatineau, QC J8P 7Y9 | 2016-10-21 |
| 10125911 Canada LimitÉe | 25, Rue Des Lutins, Gatineau, QC J9A 3M3 | 2017-03-01 |
| 11911813 Canada LimitÉe | 188 Rue Montcalm, Gatineau, QC J8Y 3B7 | 2020-02-19 |
| 8577234 Canada LimitГ©e | 662, St Joseph, Gatineau, QC J8Y 4A8 | 2013-07-11 |
| 159124 Canada LimitГ©e | 142 Rue Doucet, Hull, QC | 1987-11-16 |
| 11914448 Canada LimitÉe | 300-188 Rue Montcalm, Gatineau, QC J8Y 3B7 | 2020-02-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6102069 CANADA LIMITÉE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.