6083153 CANADA INC. (Corporation# 6083153) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 3, 2003.
| Corporation ID | 6083153 |
| Business Number | 893955302 |
| Corporation Name | 6083153 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1315 Chemin Du Sault, Appt. 25 Saint-romuald QC G6W 2M6 |
| Incorporation Date | 2003-04-03 |
| Dissolution Date | 2006-06-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LOUISE GINGRAS | 1700 CHEMIN DEMERS, SAINT-NICOLAS QC G7A 2N3, Canada |
| GUILLAUME HUOT | 1315 CHEMIN DU SAULT, APPT. 25, SAINT-ROMUALD QC G6W 2M6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-04-03 | current | 1315 Chemin Du Sault, Appt. 25, Saint-romuald, QC G6W 2M6 |
| Name | 2003-04-03 | current | 6083153 CANADA INC. |
| Status | 2006-06-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-01-04 | 2006-06-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-04-03 | 2006-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-06-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-04-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1315 CHEMIN DU SAULT, APPT. 25 |
| City | SAINT-ROMUALD |
| Province | QC |
| Postal Code | G6W 2M6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| B&c Continental Resources Inc. | 1315. Chemin Dussault, St-romuald, QC G6W 2M6 | 2004-10-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation NГ©pal | 1841 Ch Du Sault, LГ©vis, QC G6W 0B4 | 2019-10-14 |
| Docteur Rob Casserley, M.d. Inc. | 1841, Chemin Du Sault, LГ©vis, QC G6W 0B4 | 2017-02-06 |
| Gestion Jm Bouchard Inc. | 1886 Rue Annabella, St-romuald, QC G6W 0B6 | 2008-02-05 |
| Gestion Rosaire Laflamme Inc. | 1864, AllГ©e CavaliГЁre, LГ©vis, QC G6W 0B9 | 1983-10-07 |
| 7552319 Canada Inc. | 1864, AllГ©e CavaliГЁre, LГ©vis, QC G6W 0B9 | 2010-05-13 |
| J53 I Gp Inc. | 102 Rue Longwood, LГ©vis, QC G6W 0C1 | 2020-09-28 |
| RÉparations Ferroviaires K.l.n. Inc. | 3951 Rue Des Turquoises, Levis, QC G6W 0C3 | |
| Wecoop - Coop De Travail | 691 Rue Lapointe, LÉvis, QC G6W 0E5 | 2017-01-12 |
| Jarabe Inc. | 1899, Boulevard Guillaume-couture, Appartement 2, LГ©vis, QC G6W 0E9 | 2010-03-04 |
| 9541705 Canada Inc. | 4824 Rue Thomas-chapais, LГ©vis, QC G6W 0G4 | 2016-02-16 |
| Find all corporations in postal code G6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LOUISE GINGRAS | 1700 CHEMIN DEMERS, SAINT-NICOLAS QC G7A 2N3, Canada |
| GUILLAUME HUOT | 1315 CHEMIN DU SAULT, APPT. 25, SAINT-ROMUALD QC G6W 2M6, Canada |
| City | SAINT-ROMUALD |
| Post Code | G6W 2M6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6083153 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.