!facto inc. (Corporation# 6082424) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 2, 2003.
| Corporation ID | 6082424 |
| Business Number | 893965806 |
| Corporation Name | !facto inc. |
| Registered Office Address |
1785 Rue Thomas-boily Pointe-aux-trembles QC H1A 5G6 |
| Incorporation Date | 2003-04-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Yanick Mercille | 1785 rue Thomas-Boily, Montréal QC H1A 5G6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-07-02 | current | 1785 Rue Thomas-boily, Pointe-aux-trembles, QC H1A 5G6 |
| Address | 2005-05-05 | 2016-07-02 | 12340 Rue Des Iris, MontrÉal, QC H1C 2H3 |
| Address | 2003-04-02 | 2005-05-05 | 6676, 28e Avenue, #1, MontrÉal, QC H1T 3J2 |
| Name | 2004-11-30 | current | !facto inc. |
| Name | 2003-04-02 | 2004-11-30 | !factoStat inc. |
| Status | 2003-04-02 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-11-30 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2003-04-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2006-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2003-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1785 rue Thomas-Boily |
| City | Pointe-aux-Trembles |
| Province | QC |
| Postal Code | H1A 5G6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6480179 Canada Incorporated | 7977 17th Ave, Montreal, QC H1A 0A1 | 2005-11-18 |
| 11485776 Canada Inc. | 16045, Rue EugГ©nie-tessier, Appartement 403, MontrГ©al, QC H1A 0A2 | 2019-06-26 |
| Sted Solutions Inc. | 16145#8,rue Eugenie-tessier, Montreal, QC H1A 0A2 | 2017-07-22 |
| 8299455 Canada Inc. | 401-16185 EugГ©nie-tessier, MontrГ©al, QC H1A 0A2 | 2012-09-18 |
| 8727511 Canada Inc. | 13550, Boul. Henri-bourassa E, MontrГ©al, QC H1A 0A4 | 2014-03-31 |
| Anjinnov West Inc. | 13 550 Boulevard Henri-bourassa Est, MontrГ©al, QC H1A 0A4 | 2011-04-15 |
| Construction Anjinnov Inc. | 13550 Boul. Henri-bourassa Est, Montreal, QC H1A 0A4 | |
| Trusima Consulting Inc. | 16390 Rue Sherbrooke E, App 300, Pointe-aux-trembles, QC H1A 0B5 | 2020-09-01 |
| Izibani Web Inc. | 101-14546 Rue Bernard-geoffrion, MontrГ©al, QC H1A 0B6 | 2015-11-21 |
| Franlippe Asphalts Ltd. | 13145 Rue Prince-arthur, Montreal, QC H1A 1A9 | 1978-12-14 |
| Find all corporations in postal code H1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Yanick Mercille | 1785 rue Thomas-Boily, Montréal QC H1A 5G6, Canada |
| City | Pointe-aux-Trembles |
| Post Code | H1A 5G6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corby Facto Finance LtÉe | 3410 Peel Street, Suite 302, Montreal, QC H3A 1N8 | 1995-01-13 |
| De-facto Inc. | 127 Ferry Road, Winnipeg, MB R3J 1V8 | 2002-01-14 |
| De Facto Infotech Inc. | 39 Smoothwater Street, Brampton, ON L6R 2G2 | 2020-07-31 |
| Gestion Facto Inc. | 15 Vieux Chemin, Cantley, QC J8V 2W2 | 2015-04-01 |
| If Ipso Facto Services Inc. | 3438 Grey Avenue, Montreal, QC H4A 3N6 | 2008-05-29 |
| Ab Facto Cabinet Conseil Inc. | 675 Rue De Dublin, Mont-saint-hilaire, QC J3H 1P2 | 2002-06-18 |
| Ipso Facto Consultants Inc. | 6100 Place Buttonfield, Orleans, ON K1W 1C1 | 1999-06-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on !facto inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.