IPSO FACTO CONSULTANTS INC. (Corporation# 3624871) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 8, 1999.
| Corporation ID | 3624871 |
| Business Number | 867334872 |
| Corporation Name | IPSO FACTO CONSULTANTS INC. |
| Registered Office Address |
6100 Place Buttonfield Orleans ON K1W 1C1 |
| Incorporation Date | 1999-06-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LINE TRUDEL | 6100 PLACE BUTTONFIELD, ORLEANS ON K1W 1C1, Canada |
| FRANCOIS BROUARD | 6100 PLACE BUTTONFIELD, ORLEANS ON K1W 1C1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-06-08 | current | 6100 Place Buttonfield, Orleans, ON K1W 1C1 |
| Name | 1999-06-08 | current | IPSO FACTO CONSULTANTS INC. |
| Status | 1999-06-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-06-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pmp-it Consulting, Inc. | 6073 Buttonfield Place, Ottawa, ON K1W 1C1 | 2018-08-30 |
| Tj Benak Consulting Incorporated | 6081 Buttonfield Place, Ottawa, ON K1W 1C1 | 2014-11-20 |
| 6363725 Canada Inc. | 6098 Buttonfield Place, Ottawa, ON K1W 1C1 | 2005-03-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A1j1 Interlock and Landscape Contractors Ltd. | 202 Lucinda Cres, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2017-02-13 |
| 9811281 Canada Inc. | 201 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2016-06-28 |
| Long Term Care Home Hunter Inc. | 210 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-10-17 |
| Keep Moving 4ward Inc. | 213 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-09-18 |
| Omar & Kby Entertainment|production Inc. | 238 Lucinda Cres, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2013-03-06 |
| Burel Consulting Services Inc. | 241 Lucinda Cr., Ottawa, ON K1W 0A1 | 2009-09-21 |
| 7018967 Canada Incorporated | 227 Lucinda Crescent, Ottawa, ON K1W 0A1 | 2008-07-29 |
| Roch Latreille Consultant Inc. | 215 Lucinda Crescent, OrlÉans, ON K1W 0A1 | 2005-10-28 |
| 6453911 Canada Inc. | 202, Lucinda Cres., Ottawa, ON K1W 0A1 | 2005-09-26 |
| Boutique Marwa Inc. | 238 Lucinda Cres., Orleans, ON K1W 0A1 | 2005-07-27 |
| Find all corporations in postal code K1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LINE TRUDEL | 6100 PLACE BUTTONFIELD, ORLEANS ON K1W 1C1, Canada |
| FRANCOIS BROUARD | 6100 PLACE BUTTONFIELD, ORLEANS ON K1W 1C1, Canada |
| City | ORLEANS |
| Post Code | K1W 1C1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| If Ipso Facto Services Inc. | 3438 Grey Avenue, Montreal, QC H4A 3N6 | 2008-05-29 |
| Corby Facto Finance LtÉe | 3410 Peel Street, Suite 302, Montreal, QC H3A 1N8 | 1995-01-13 |
| Systemes StratÉgiques Ipso Inc. | 238 Ch Ste-julie, Ste-marthe, QC J0P 1W0 | 1993-09-17 |
| De-facto Inc. | 127 Ferry Road, Winnipeg, MB R3J 1V8 | 2002-01-14 |
| Gestion Facto Inc. | 15 Vieux Chemin, Cantley, QC J8V 2W2 | 2015-04-01 |
| De Facto Infotech Inc. | 39 Smoothwater Street, Brampton, ON L6R 2G2 | 2020-07-31 |
| !facto Inc. | 1785 Rue Thomas-boily, Pointe-aux-trembles, QC H1A 5G6 | 2003-04-02 |
| Ab Facto Cabinet Conseil Inc. | 675 Rue De Dublin, Mont-saint-hilaire, QC J3H 1P2 | 2002-06-18 |
| Eagle Island Consultants Inc. | 190 Centennial Ave, Beaconsfield, QC H9W 2J7 | 1993-08-02 |
| Jcl Safety Consultants Ltd. | 1413 Webb, Chomedey, Laval, QC H7W 3R9 | 1989-10-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on IPSO FACTO CONSULTANTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.