NorGen International Inc. (Corporation# 6082211) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 1, 2003.
| Corporation ID | 6082211 |
| Business Number | 894126507 |
| Corporation Name | NorGen International Inc. |
| Registered Office Address |
201 Haute Riviere Suite 400 Chateauguay QC J6K 5C7 |
| Incorporation Date | 2003-04-01 |
| Dissolution Date | 2008-10-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-FRANCOIS AUGER | 201 HAUTE RIVIERE, CHATEAUGUAY QC J6K 5C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-04-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-04-01 | current | 201 Haute Riviere, Suite 400, Chateauguay, QC J6K 5C7 |
| Name | 2003-04-01 | current | NorGen International Inc. |
| Status | 2008-10-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-05-21 | 2008-10-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-06-05 | 2008-05-21 | Active / Actif |
| Status | 2006-01-04 | 2006-06-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-04-01 | 2006-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-10-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-04-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 201 HAUTE RIVIERE |
| City | CHATEAUGUAY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6K 5C7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Investissements Boreas Inc. | 201 Haute Riviere, Suite 100, Chateauguay, QC J6K 5C7 | 2002-10-09 |
| SociГ©tГ© De Gestion ImmobiliГЁre Immomax LtГ©e | 201 Haute Riviere, Suite 100, Chateauguay, QC J6K 5C7 | 2003-03-05 |
| Restaurants D&d Inc. | 201 Haute Riviere, Suite 300, Chateauguay, QC J6K 5C7 | 2003-03-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Traiteur Gastronomique Inc. | 201 Ch De La Haute Riviere, Suite 700, Chateauguay, QC J6K 5C7 | 2015-09-17 |
| Alimentation Rapide ChГўteauguay Inc. | 201 Haute-riviГ€re, Suite 500, ChГ‚teauguay, QC J6K 5C7 | 2005-08-11 |
| Restaurant La Station Chateauguay Inc. | 201 Haute-riviere, Suite 777, Chateauguay, QC J6K 5C7 | 2018-01-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| DÉpÔts-transit Inc. | 305 Boul. Albert Einstein, ChÂteauguay, QC J6K 0A3 | 1988-11-15 |
| Reparations Mercier Diezel Inc. | 295 Albert-einstein, Chateauguay, QC J6K 0A3 | 1984-11-07 |
| Les Constructions Marcel Lacroix Ltee | 134 Chemin De La Haute-riviГЁre, ChГўteauguay, QC J6K 0A4 | 1979-07-16 |
| Canada Maximum Investment Group Inc. | 42, Place De L'Г©pervier, ChГўteauguay, QC J6K 0A5 | 2018-09-02 |
| 9274561 Canada Incorporated | 1 Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2015-04-29 |
| 8526095 Canada Inc. | 36, Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2013-05-21 |
| Elma Transportation Inc. | 5, Place Du Vieux Village, Chateauguay, QC J6K 0A6 | 2018-04-09 |
| 11710761 Canada Inc. | 126 Rue Claire Raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2019-10-30 |
| Nature Providers Inc. | 122 Rue Claire-raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2015-05-25 |
| Sleek Analytics Inc. | 2-29 Rue Lajoie, ChГўteauguay, QC J6K 0B5 | 2013-03-09 |
| Find all corporations in postal code J6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-FRANCOIS AUGER | 201 HAUTE RIVIERE, CHATEAUGUAY QC J6K 5C7, Canada |
| City | CHATEAUGUAY |
| Post Code | J6K 5C7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| SolidaritÉ Pour Le DÉveloppement International (solideve International) | 1900 Marquis Avenue, #74, Ottawa, ON K1J 8J2 | 2011-06-02 |
| Icahm (international Committee On Archaeological Heritage Management) International Secretariat | 303 Notre Dame E, 5e Etage, Montreal, QC H2Y 3Y8 | 1994-01-19 |
| Canmore International (aide MÉdicale Canadienne I Nternationale) | 9 Rockledge Court, Montreal, QC H3H 1A5 | 1992-01-20 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| Airwave International Ltd | 12005 Cargo 3, Suite 218-l Montreal International Airp, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1999-11-09 |
| Prestige International Freight Forwarder 2000 Inc. | 6500 Silver Dart Drive - Po Box 6009, Toronto International Airport, Mississauga, ON L5P 1B2 | 2000-10-19 |
| La Corporation Du Pont International De La Voie Maritime, Ltee | 200 Akwesasne International Road, Akwesasne, ON K6H 5R7 | 1962-11-13 |
| International Consulting Office (ico) Inc. | 5525 Av Charlemagne App 2, Montreal, QC H1X 2H8 | 2014-06-20 |
| Hub International QuÉbec LimitÉe | 500-4428 Boul. St-laurent, Montréal, QC H2W 1Z5 | |
| International Dental Institute I.d.i. Inc. | 50 Rue St-charles Ouest, Bur. 302, Longueuil, QC J4G 1C6 | 1983-04-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on NorGen International Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.