Restaurants D&D Inc. (Corporation# 6081789) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 31, 2003.
| Corporation ID | 6081789 |
| Business Number | 894186402 |
| Corporation Name | Restaurants D&D Inc. |
| Registered Office Address |
201 Haute Riviere Suite 300 Chateauguay QC J6K 5C7 |
| Incorporation Date | 2003-03-31 |
| Dissolution Date | 2013-02-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-FRANCOIS AUGER | 201 HAUTE RIVIERE, SUITE 300, CHATEAUGUAY QC J6K 5C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2003-03-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-03-31 | current | 201 Haute Riviere, Suite 300, Chateauguay, QC J6K 5C7 |
| Name | 2003-03-31 | current | Restaurants D&D Inc. |
| Name | 2003-03-31 | current | Restaurants D;D Inc. |
| Status | 2013-02-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-08-31 | 2013-02-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-07 | 2012-08-31 | Active / Actif |
| Status | 2011-05-17 | 2011-06-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-09-05 | 2011-05-17 | Active / Actif |
| Status | 2008-08-19 | 2008-09-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-06-05 | 2008-08-19 | Active / Actif |
| Status | 2006-01-04 | 2006-06-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-03-31 | 2006-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-02-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 2003-03-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-08-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2008-08-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2007-03-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 201 HAUTE RIVIERE |
| City | CHATEAUGUAY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6K 5C7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Investissements Boreas Inc. | 201 Haute Riviere, Suite 100, Chateauguay, QC J6K 5C7 | 2002-10-09 |
| SociГ©tГ© De Gestion ImmobiliГЁre Immomax LtГ©e | 201 Haute Riviere, Suite 100, Chateauguay, QC J6K 5C7 | 2003-03-05 |
| Norgen International Inc. | 201 Haute Riviere, Suite 400, Chateauguay, QC J6K 5C7 | 2003-04-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Traiteur Gastronomique Inc. | 201 Ch De La Haute Riviere, Suite 700, Chateauguay, QC J6K 5C7 | 2015-09-17 |
| Alimentation Rapide ChГўteauguay Inc. | 201 Haute-riviГ€re, Suite 500, ChГ‚teauguay, QC J6K 5C7 | 2005-08-11 |
| Restaurant La Station Chateauguay Inc. | 201 Haute-riviere, Suite 777, Chateauguay, QC J6K 5C7 | 2018-01-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| DÉpÔts-transit Inc. | 305 Boul. Albert Einstein, ChÂteauguay, QC J6K 0A3 | 1988-11-15 |
| Reparations Mercier Diezel Inc. | 295 Albert-einstein, Chateauguay, QC J6K 0A3 | 1984-11-07 |
| Les Constructions Marcel Lacroix Ltee | 134 Chemin De La Haute-riviГЁre, ChГўteauguay, QC J6K 0A4 | 1979-07-16 |
| Canada Maximum Investment Group Inc. | 42, Place De L'Г©pervier, ChГўteauguay, QC J6K 0A5 | 2018-09-02 |
| 9274561 Canada Incorporated | 1 Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2015-04-29 |
| 8526095 Canada Inc. | 36, Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2013-05-21 |
| Elma Transportation Inc. | 5, Place Du Vieux Village, Chateauguay, QC J6K 0A6 | 2018-04-09 |
| 11710761 Canada Inc. | 126 Rue Claire Raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2019-10-30 |
| Nature Providers Inc. | 122 Rue Claire-raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2015-05-25 |
| Sleek Analytics Inc. | 2-29 Rue Lajoie, ChГўteauguay, QC J6K 0B5 | 2013-03-09 |
| Find all corporations in postal code J6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-FRANCOIS AUGER | 201 HAUTE RIVIERE, SUITE 300, CHATEAUGUAY QC J6K 5C7, Canada |
| City | CHATEAUGUAY |
| Post Code | J6K 5C7 |
| Category | restaurant |
| Category + City | restaurant + CHATEAUGUAY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tvg Restaurants Inc. | 1955 De La Cote-de-liesse Road, Suite 205, Saint-laurent, QC H4N 3A8 | 2005-01-12 |
| J.m.c. Asiatic Restaurants Ltd. | 6720 Est, Rue Sherbrooke, Montreal, QC H1N 1C9 | 1980-10-09 |
| Pam-dar Restaurants Inc. | 1555 Boul. St-martin Est, Duvernay, Laval, QC H7G 4R4 | 1979-03-08 |
| Vua Restaurants Inc. | 1306 Sainte-catherine Street East, Suite #300, Montreal, QC H2L 2H5 | 2014-08-05 |
| Les Restaurants S.p.a. Ltee | 1401 Chemin Chambly, Suite 111, Longueuil, QC J4J 3X6 | 1977-11-22 |
| Les Restaurants De L'Г‚ge De Pierre Inc. | 1444 Chateaubriand, Mascouche, QC J7K 2B4 | 1997-03-25 |
| Restaurants T.s.n.a. Inc. | 7171 Boul. Cousineau, Bureau 111, Saint-hubert, QC J3Y 8N1 | 2000-10-26 |
| Jus Pur Restaurants Inc. | 2035 Cote-de-liesse, Suite 207, Saint-laurent, QC H4N 2M5 | 2017-02-15 |
| Restaurants Independants Associes A.i.r. Inc. | 96 Oakland Road, Beaconsfield, QC H9W 5C9 | 1990-09-05 |
| Restaurants Si-kar Inc. | 2020 University, Suite 1235, Montreal, QC H3A 1W2 | 1981-09-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on Restaurants D&D Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.