MISCO PROPERTIES INC. (Corporation# 6022944) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 25, 2002.
| Corporation ID | 6022944 |
| Business Number | 861103687 |
| Corporation Name | MISCO PROPERTIES INC. |
| Registered Office Address |
65 Malmo Crt. Maple ON L6A 1R4 |
| Incorporation Date | 2002-09-25 |
| Dissolution Date | 2009-07-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LAYLA ALIZADEH | 65 MALMO CRT., MAPLE ON L6A 1R4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-25 | current | 65 Malmo Crt., Maple, ON L6A 1R4 |
| Name | 2006-02-09 | current | MISCO PROPERTIES INC. |
| Name | 2002-09-25 | 2006-02-09 | MISCO PROPERTIES INC. |
| Status | 2009-07-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-02-11 | 2009-07-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-02-09 | 2009-02-11 | Active / Actif |
| Status | 2005-12-14 | 2006-02-09 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-07-06 | 2005-12-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-25 | 2005-07-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-07-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2006-02-09 | Revival / Reconstitution | |
| 2005-12-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2006-09-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-09-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-09-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Paparazzi Inc. | 65 Malmo Crt., Maple, ON L6A 1R4 | 2002-09-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ds Enviro Systems Inc. | 84 Malmo Court, Unit 9, Maple, ON L6A 1R4 | 2017-09-22 |
| 7734590 Canada Incorporated | 84 Malmo Court Unit 9, Maple, ON L6A 1R4 | 2010-12-22 |
| Tierra Market-cafe Incorporated | 84 Malmo Cr., Unit 10-12, Maple, ON L6A 1R4 | 2001-10-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8916829 Canada Inc. | 303-9901 Keele St, Maple, ON L6A 0A1 | 2014-06-06 |
| 11853996 Canada Ltd. | 21 Colombo Crescent, Maple, ON L6A 0A3 | 2020-01-20 |
| 11155890 Canada Ltd. | 21 Colombo Cres., Maple, ON L6A 0A3 | 2018-12-19 |
| Temiseun Investment Company Limited | 27 Colombo Crescent, Vaughan, ON L6A 0A3 | 2017-04-23 |
| Honeywealth Foods Incorporated | 27 Colombo Crescent, Vaughan, ON L6A 0A3 | 2017-07-05 |
| Alexaa Web Services Incorporated | 9699 Jane Street, Unit#14, Vaughan, ON L6A 0A4 | 2018-11-21 |
| Anm Staffing Incorporated | 9699 Jane Street, Unit 14, Vaughan, ON L6A 0A4 | 2018-10-29 |
| 8976791 Canada Inc. | 22-9699 Jane Street, Maple, ON L6A 0A4 | 2014-08-01 |
| Woo-hoo Angel Services Corp. | 9a-9699 Jane Street, Vaughan, ON L6A 0A5 | 2020-07-12 |
| 9484329 Canada Inc. | 41 Treasure Hill Road, Maple, ON L6A 0A7 | 2015-10-22 |
| Find all corporations in postal code L6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LAYLA ALIZADEH | 65 MALMO CRT., MAPLE ON L6A 1R4, Canada |
| City | MAPLE |
| Post Code | L6A 1R4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Misco Protection Co. Ltd. | Noaddressline, Nocity, ON | 1971-09-07 |
| Produits Forestiers Misco Inc. | 502 Route 111 Ouest, Amos, QC J9T 2Y2 | 1993-11-04 |
| Kab Properties Inc. | 1818 - 701 West Georgia Street, Vancouver, BC V7Y 1C6 | |
| Btc Properties I Co. Ltd. | 800 - 885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | |
| G.j. Vis Properties Inc. | 900 - 400 St. Mary Avenue, Winnipeg, MB R3C 4K5 | |
| Signature Canada Properties Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Les Properties Tojo Inc. | 6703 Park Avenue, Montreal, QC H3N 1X7 | 1983-07-22 |
| Conax Properties Ltd. | 1688 Rue Jean-berchmans-michaud, Drummondville, QC J2C 8E9 | |
| Davamel Properties Ltd. | 5212 105a Avenue, Edmonton, AB T6A 1C4 | 2006-06-10 |
| Fci Properties Canada, Inc. | 15 Toulouse Crescent, Sturgeon Falls, ON P2B 0A5 |
Please comment or provide details below to improve the information on MISCO PROPERTIES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.