Davamel Properties LTD. (Corporation# 6582575) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 10, 2006.
| Corporation ID | 6582575 |
| Business Number | 852481720 |
| Corporation Name |
Davamel Properties LTD. Davamel Properties LTD. |
| Registered Office Address |
5212 105a Avenue Edmonton AB T6A 1C4 |
| Incorporation Date | 2006-06-10 |
| Dissolution Date | 2009-04-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID CRANE | 5212 105A AVENUE, EDMONTON AB T6A 1C4, Canada |
| MELANIE GATES | 5212 105A AVENUE, EDMONTON AB T6A 1C4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2006-06-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-06-10 | current | 5212 105a Avenue, Edmonton, AB T6A 1C4 |
| Name | 2006-06-10 | current | Davamel Properties LTD. |
| Name | 2006-06-10 | current | Davamel Properties LTD. |
| Status | 2009-04-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-11-06 | 2009-04-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-06-10 | 2008-11-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-04-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2006-06-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Krav Maga Solution Inc. | 5212 105a Ave, Edmonton, AB T6A 1C4 | 2014-05-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Urban Essentials Online Ltd. | 8-6103 98 Ave Nw, Edmonton, AB T6A 0A3 | 2017-05-16 |
| Noah Moses Music Inc. | 20-6203 100 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6A 0G1 | 2018-01-23 |
| 6743919 Canada Inc. | 21#,6203 100 Ave Nw, Edmonton, AB T6A 0G1 | 2007-03-27 |
| Sherbrook Engineering Ltd. | 6425 101 Ave, Suite 1010, Edmonton, AB T6A 0H4 | 2006-08-04 |
| Matrix Risk Management Consulting Inc. | 6-6920 101 Avenue Nw, Edmonton, AB T6A 0H7 | 2017-04-06 |
| Gnarly Skater Ltd. | 7316 101 Ave Nw, Edmonton, AB T6A 0J2 | 2019-02-26 |
| Association for A More Just Society - Canada | 7304 - 101 Avenue, Edmonton, AB T6A 0J2 | 2011-11-30 |
| Plutoplanet Can Building Services Incorporated | 101-7424 101 Avenue, Edmonton, AB T6A 0J3 | 2012-08-20 |
| Homeopus Real Estate Services Ltd. | 7815-101 Avenue, Edmonton, AB T6A 0K1 | 2009-07-25 |
| St Joseph Priests' Foundation of Edmonton | 8421 101 Avenue Nw, Edmonton, AB T6A 0L1 | 2008-10-03 |
| Find all corporations in postal code T6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID CRANE | 5212 105A AVENUE, EDMONTON AB T6A 1C4, Canada |
| MELANIE GATES | 5212 105A AVENUE, EDMONTON AB T6A 1C4, Canada |
| City | Edmonton |
| Post Code | T6A 1C4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kab Properties Inc. | 1818 - 701 West Georgia Street, Vancouver, BC V7Y 1C6 | |
| Btc Properties I Co. Ltd. | 800 - 885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | |
| G.j. Vis Properties Inc. | 900 - 400 St. Mary Avenue, Winnipeg, MB R3C 4K5 | |
| Signature Canada Properties Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Les Properties Tojo Inc. | 6703 Park Avenue, Montreal, QC H3N 1X7 | 1983-07-22 |
| Conax Properties Ltd. | 1688 Rue Jean-berchmans-michaud, Drummondville, QC J2C 8E9 | |
| Fci Properties Canada, Inc. | 15 Toulouse Crescent, Sturgeon Falls, ON P2B 0A5 | |
| Bridgedale Properties Ltd. | 909 17th Avenue Sw, Suite 400, Calgary, AB T2T 0A4 | |
| Callahan Properties Ltd. | #300 - 1060 Manhattan Drive, Kelowna, BC V1Y 9X9 | |
| Mbna Canada Properties Limited | 1959, Upeer Water Street, Suite 800, Halifax, NS B3J 3N2 |
Please comment or provide details below to improve the information on Davamel Properties LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.