SUNRISE ASSET MANAGEMENT, INC. (Corporation# 6022006) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 23, 2002.
| Corporation ID | 6022006 |
| Business Number | 858975444 |
| Corporation Name | SUNRISE ASSET MANAGEMENT, INC. |
| Registered Office Address |
699 Sheppard Avenue East Unit 1107 Toronto ON M2K 3A2 |
| Incorporation Date | 2002-09-23 |
| Dissolution Date | 2005-11-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| IGOR ILITCHEV | 699 SHEPPARD AVENUE EST, UNIT 1107, TORONTO ON M2K 3A2, Canada |
| DMITRIY ILITCHEV | 699 SHEPPARD AVENUE EAST, UNIT 1107, TORONTO ON M2K 3A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-23 | current | 699 Sheppard Avenue East, Unit 1107, Toronto, ON M2K 3A2 |
| Name | 2002-09-23 | current | SUNRISE ASSET MANAGEMENT, INC. |
| Status | 2005-11-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-11-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-23 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-11-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cake Г La Maison Inc. | 2885, Bayview Ave., Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-12-04 |
| Adliman International Corporation | 319 - 2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-09-09 |
| Green Metro Group Corp. | 2885 Bayview Avenue, Unit 306, Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-07-15 |
| Arlimited Inc. | 2885 Bayview Ave #505, North York, ON M2K 0A3 | 2020-05-13 |
| Eshc Inc. | 334-2885 Bayview Ave, North York, ON M2K 0A3 | 2020-01-09 |
| Cksuv Consulting Inc. | 433-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2019-02-22 |
| 11206729 Canada Inc. | 1423-2885 Bayview Avenue, North York, ON M2K 0A3 | 2019-01-19 |
| Haois International Inc. | 815-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-11-08 |
| 10800325 Canada Inc. | Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-05-25 |
| Rellusion Inc. | 1415-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-04-10 |
| Find all corporations in postal code M2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| IGOR ILITCHEV | 699 SHEPPARD AVENUE EST, UNIT 1107, TORONTO ON M2K 3A2, Canada |
| DMITRIY ILITCHEV | 699 SHEPPARD AVENUE EAST, UNIT 1107, TORONTO ON M2K 3A2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M2K 3A2 |
| Category | asset management |
| Category + City | asset management + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| B.g. Asset Management Inc. | 6435 Northwest Drive, Mississauga, ON L4V 1K2 | |
| Jovian Asset Management Inc. | 26, Wellington Street East, Suite 920, Toronto, ON M5E 1S2 | |
| Pangaea Asset Management Inc. | 10 King Street East, Suite 801, Toronto, ON M5C 1C3 | |
| Social Asset Management Inc. | Unit 210, 10359 104 St, Edmonton, AB T5J 1B8 | |
| Timbercreek Asset Management Inc. | 25 Price Street, Toronto, ON M4W 1Z1 | |
| Ncm Asset Management Ltd. | 815 8th Avenue S.w., Suite 600, Calgary, AB T2P 3P2 | |
| Denstar Management Ltd. | 5712 Sunrise, Cote St. Luc, QC H4W 1V9 | 1976-07-19 |
| Technologie Sunrise- Kml Inc. | 561 Avenue Orly, Dorval, QC H9P 1G1 | 1993-02-24 |
| Sunrise Villa Management Inc. | 5411 Stratton Road, Burlington, ON L7L 2Z1 | 2019-10-28 |
| Les Fermes Cailles Sunrise Inc. | 110 North Front Street A3#336, Belleville, ON K8P 0A4 | 2015-11-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on SUNRISE ASSET MANAGEMENT, INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.