ALTAGE ARTS & BUSINESS SERVICES INC. (Corporation# 6020518) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 18, 2002.
| Corporation ID | 6020518 |
| Business Number | 862026085 |
| Corporation Name | ALTAGE ARTS & BUSINESS SERVICES INC. |
| Registered Office Address |
5249 Chintu Court 108 Mile Ranch BC V0K 2Z0 |
| Incorporation Date | 2002-09-18 |
| Dissolution Date | 2008-01-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GLORIA JEAN BROOKS | 5249 CHINTU COURT, 108 MILE RANCH BC V0K 2Z0, Canada |
| GARY WILLIAM BROOKS | 5249 CHINTU COURT, 108 MILE RANCH BC V0K 2Z0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-09-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-09-18 | current | 5249 Chintu Court, 108 Mile Ranch, BC V0K 2Z0 |
| Name | 2002-09-18 | current | ALTAGE ARTS & BUSINESS SERVICES INC. |
| Name | 2002-09-18 | current | ALTAGE ARTS ; BUSINESS SERVICES INC. |
| Status | 2008-01-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-08-13 | 2008-01-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-08-04 | 2007-08-13 | Active / Actif |
| Status | 2005-06-17 | 2005-08-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-09-18 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-01-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-09-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-11-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2003-10-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5249 CHINTU COURT |
| City | 108 MILE RANCH |
| Province | BC |
| Postal Code | V0K 2Z0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12050668 Canada Inc. | 5167 Kallum Drive, 108 Mile Ranch, BC V0K 2Z0 | 2020-05-09 |
| R&h Extensive Services Ltd. | 4985 Block Dr, 108 Mile Ranch, BC V0K 2Z0 | 2019-08-29 |
| Adc Property Investments Inc. | 5011 Block Drive, 108 Mile Ranch, BC V0K 2Z0 | 2012-01-26 |
| 7275897 Canada Ltd. | #10181-5376 Taneeyaw Rd., 108-mile Ranch, BC V0K 2Z0 | 2009-11-11 |
| Convention Adventures Inc. | Box 261, 108 Mill Ranch, BC V0K 2Z0 | 2003-05-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gn'c Electrical Inc. | 1046 Hwy 97c, Ashcroft, BC V0K 1A0 | 2013-02-01 |
| Shotocanada | 204 Cornwall Place, Ashcroft, BC V0K 1A0 | 2006-08-28 |
| Ashcroft and District Chamber of Commerce | P.o. Box: 183, Ashcroft, BC V0K 1A0 | 1923-08-10 |
| 10079880 Canada Inc. | 27-50865 Trans Canada Hwy, Box 84, Boston Bar, BC V0K 1C0 | 2017-01-26 |
| Skinnychicken Enterprises Ltd. | 53310 Chaumox Rd, Boston Bar, BC V0K 1C0 | 2011-06-28 |
| Shelterwood Design Ltd. | Po Box 151, Boston Bar, British Columbia, BC V0K 1C0 | 2003-08-26 |
| Canadian Haskap Ltd. | 7695 Twin Lakes Road, Bridge Lake, BC V0K 1E0 | 2017-09-27 |
| 9076751 Canada Inc. | 8402 Highway 24, Bridge Lake, BC V0K 1E0 | 2015-01-16 |
| Roboughtic Marketing Inc. | 1040 Collins Rd., Suite 302, Cache Creek, BC V0K 1H0 | 2015-10-24 |
| Ascending Enterprises Incorporated | 1040 Collins Rd., Suite 302, Cache Creek, BC V0K 1H0 | 2011-10-20 |
| Find all corporations in postal code V0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GLORIA JEAN BROOKS | 5249 CHINTU COURT, 108 MILE RANCH BC V0K 2Z0, Canada |
| GARY WILLIAM BROOKS | 5249 CHINTU COURT, 108 MILE RANCH BC V0K 2Z0, Canada |
| City | 108 MILE RANCH |
| Post Code | V0K 2Z0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Council for Business and The Arts In Canada- | 133 Richmond Street West, Suite 202, Toronto, ON M5H 2L3 | 1974-09-09 |
| Canadian Business Arts | 77 Reynold Cres, Aurora, ON L4G 0J1 | 2016-06-16 |
| Maverin Business Services Inc. | 605-130 Albert Street, Ottawa, ON K1P 5G4 | 2013-12-02 |
| Mi'kmaq Arts & Crafts Business Association Inc. | General Delivery, Cape Breton, NS B0A B0E | 1989-02-22 |
| Business Arts & Medias Networks Inc. | 3015 Sherbrooke West, Suite 212, Montreal, QC H3A 1A1 | 1997-01-16 |
| Kinsman Business Services Inc. | 84 Elizabeth Street, Okotoks, AB T1S 1B2 | |
| Les Services De Software Des Arts Linguistiques Cambridge (class) | 4128 Hampton Ave, Montreal, QC H4A 2K9 | 1985-08-30 |
| Services D'affaires Agi Inc. | 18 Sydenham St East, Box 1800, Aylmer, ON N5H 3Z7 | |
| Services De Consultation En Affaires R.o.i. Ltee | P.o.box 188, Montreal 304, QC | 1966-11-14 |
| G.k. Business Services Inc. | 230-15th Avenue, Suite 100, Lachine, QC H8S 3M2 | 2011-02-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on ALTAGE ARTS & BUSINESS SERVICES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.