NOVO REHABILITATION INC. (Corporation# 6011900) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 15, 2002.
| Corporation ID | 6011900 |
| Business Number | 864845086 |
| Corporation Name | NOVO REHABILITATION INC. |
| Registered Office Address |
19 Rue St-gÉrard St-luc QC J2W 1P3 |
| Incorporation Date | 2002-08-15 |
| Dissolution Date | 2006-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARTIN BOULANGER | 952, RUE DIJON, ST-JEAN-SUR-RICHELIEU QC J3B 8S6, Canada |
| JEAN-BERNARD AUTOTTE | 6563 RUE MICHIGAN, ST-HUBERT QC J3Z 1P9, Canada |
| MARCEL BOULANGER | 15 RUE RITA, ST-LUC QC J2W 1P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-08-16 | current | 19 Rue St-gÉrard, St-luc, QC J2W 1P3 |
| Address | 2002-08-15 | 2002-08-16 | 127 Rue St-charles, St-jean-sur-richelieu, QC J3B 2C4 |
| Name | 2002-08-15 | current | NOVO REHABILITATION INC. |
| Status | 2006-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-12-14 | 2006-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2002-08-15 | 2005-12-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-08-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Acier Protek Inc. | 19 Rue Saint- GÉrard, Saint-luc, QC J2W 1P3 | 2000-12-08 |
| Gestion L. & M. Baillargeon Inc. | 9 St-gerard, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 1P3 | 1980-02-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Professionnels De SantÉ La Prairie Inc. | 121 Des Échevins, Apt. 101, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A2 | 2013-03-22 |
| Corporation De Capital Macaron (2017) | Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2017-11-21 |
| Investissements Bouca Inc. | 322, Rue Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-06-18 |
| 4449631 Canada Inc. | 322, Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2007-10-04 |
| Corporation De Capital Caron & Caron | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 1981-11-05 |
| Corporation De Capital Macaron | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2009-07-27 |
| 9095101 Canada Inc. | 322, Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2014-11-21 |
| 9403566 Canada Inc. | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-08-12 |
| 9543163 Canada Inc. | 322, Rue Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-12-09 |
| 9635955 Canada Inc. | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2016-02-18 |
| Find all corporations in postal code J2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARTIN BOULANGER | 952, RUE DIJON, ST-JEAN-SUR-RICHELIEU QC J3B 8S6, Canada |
| JEAN-BERNARD AUTOTTE | 6563 RUE MICHIGAN, ST-HUBERT QC J3Z 1P9, Canada |
| MARCEL BOULANGER | 15 RUE RITA, ST-LUC QC J2W 1P3, Canada |
| City | ST-LUC |
| Post Code | J2W 1P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Novo Electronics Inc. | 533 Pere-daniel, Trois-rivieres, QC G9A 5Z7 | 2007-05-01 |
| DÉveloppement De Produits Novo Inc. | 1505, Rue Royale, Trois-rivières, QC G9A 4J9 | 2020-08-20 |
| Volaille Novo Inc. | 125, Rue Jean-coutu, Varennes, QC J3X 0E1 | 2015-05-29 |
| A Novo Enterprises Canada Inc. | 1170 Peel Street, 5th Floor, Montreal, QC H3B 4S8 | 2000-09-06 |
| Corporation Maritime Novo | 950 Boulevard Cadieux, Salaberry-de-valleyfield, QC J6T 6L4 | 1989-08-07 |
| Novo Aluminium Ltee | 1321 Rue Gadbois, St. Hubert, QC J4T 3P1 | 1985-02-28 |
| 8823502 Canada Inc. | 734 Novo Star Dr, Novo Star Dr, Mississauga, ON L5W 1C7 | 2014-03-18 |
| Gestion En Rehabilitation Voc-care Inc. | 1750 Courtwood Cres., Suite 104, Ottawa, ON K2C 1E8 | 1987-05-08 |
| Canada Inmates Rehabilitation Foundation and Refugee Reunification Program - | 4340 Dufferin St., Downsview, ON M3H 5R9 | 2003-06-23 |
| Gestion En Rehabilitation Voc-care Inc. | 30 Colonnade Rd, Suite 200, Nepean, ON K2E 7J6 |
Please comment or provide details below to improve the information on NOVO REHABILITATION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.