GESTION L. & M. BAILLARGEON INC. (Corporation# 415367) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 26, 1980.
| Corporation ID | 415367 |
| Business Number | 100378710 |
| Corporation Name | GESTION L. & M. BAILLARGEON INC. |
| Registered Office Address |
9 St-gerard Saint-jean-sur-richelieu QC J2W 1P3 |
| Incorporation Date | 1980-02-26 |
| Dissolution Date | 2016-05-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 49 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARIE-REINE DUQUETTE | 9 ST-GERARG, ST-JEAN-SUR-RICHELIEU QC J2W 1P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-02-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-02-25 | 1980-02-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-06-30 | current | 9 St-gerard, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 1P3 |
| Address | 2008-05-13 | 2009-06-30 | 1465 De Foucault, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2X 2W7 |
| Address | 2001-08-26 | 2008-05-13 | 1465 De Foucault, Saint-athanase, QC J2X 2W7 |
| Address | 1980-02-26 | 2001-08-26 | 37 Avenue Du Parc, Saint-luc, QC J0J 2A0 |
| Name | 2002-08-09 | current | GESTION L. & M. BAILLARGEON INC. |
| Name | 2002-08-09 | current | GESTION L. ; M. BAILLARGEON INC. |
| Name | 1980-02-26 | 2002-08-09 | BAILLARGEON ELECTRIQUE INC. |
| Status | 2016-05-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1980-02-26 | 2016-05-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-05-25 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2002-08-09 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1980-02-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-02-23 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 2015 | 2014-04-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-04-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 9 St-Gerard |
| City | Saint-Jean-sur-Richelieu |
| Province | QC |
| Postal Code | J2W 1P3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Novo Rehabilitation Inc. | 19 Rue St-gÉrard, St-luc, QC J2W 1P3 | 2002-08-15 |
| Acier Protek Inc. | 19 Rue Saint- GÉrard, Saint-luc, QC J2W 1P3 | 2000-12-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Professionnels De SantÉ La Prairie Inc. | 121 Des Échevins, Apt. 101, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A2 | 2013-03-22 |
| Corporation De Capital Macaron (2017) | Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2017-11-21 |
| Investissements Bouca Inc. | 322, Rue Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-06-18 |
| 4449631 Canada Inc. | 322, Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2007-10-04 |
| Corporation De Capital Caron & Caron | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 1981-11-05 |
| Corporation De Capital Macaron | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2009-07-27 |
| 9095101 Canada Inc. | 322, Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2014-11-21 |
| 9403566 Canada Inc. | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-08-12 |
| 9543163 Canada Inc. | 322, Rue Des Bernaches, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2015-12-09 |
| 9635955 Canada Inc. | 322 Des Bernaches, St-jean-sur-richelieu, QC J2W 0A4 | 2016-02-18 |
| Find all corporations in postal code J2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARIE-REINE DUQUETTE | 9 ST-GERARG, ST-JEAN-SUR-RICHELIEU QC J2W 1P3, Canada |
| City | Saint-Jean-sur-Richelieu |
| Post Code | J2W 1P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A. & L. Baillargeon Ltee | 1260 Old Innes Road, Unit 602, Ottawa, ON K1B 3V3 | 1971-03-09 |
| Baillargeon Doors Inc. | 430 Route 108, C P 489, St-ephrem, Beauce, QC G0M 1R0 | 1984-05-17 |
| Artisanats Et Menuiserie Baillargeon Ltee. | R.r. 2, Stittsville, ON K0A 3G0 | 1982-05-07 |
| F. Baillargeon Limited | 230 St-pierre, St. Constant, QC J0L 1X0 | 1917-02-19 |
| Gestion Andre Ricard Inc. | 301 Rue Baillargeon, Cap-de-la-madeleine, QC | 1982-04-01 |
| Jo-kev (gestion) Inc. | 12341 Pierre Baillargeon, Montreal, QC H1E 6H4 | 1988-03-29 |
| Gestion Pascal Baillargeon Inc. | 2806 Des Berges, Levis, QC G6V 8Y6 | 1998-12-30 |
| Investissement International Baillargeon Inc. | 4963 Rue De La Morandiere, Pierrefonds, QC H9K 1S6 | |
| A & F. Baillargeon Express Ottawa Limited | 5600 Ferrier Street, Mount-royal, QC H4P 1M7 | 1933-10-11 |
| Automobile Bernard Baillargeon Inc. | 61 Hymus Boulevard, Pointe-claire, QC H9R 1E2 | 1986-07-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION L. & M. BAILLARGEON INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.