Marchvale Technologies Ltd. (Corporation# 6011250) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 13, 2002.
| Corporation ID | 6011250 |
| Business Number | 865213243 |
| Corporation Name | Marchvale Technologies Ltd. |
| Registered Office Address |
300 Jatoba Private Unit 204 Ottawa ON K2V 0E7 |
| Incorporation Date | 2002-08-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BARRY JAMES RELF | 300 Jatoba Private, Unit 204, Stittsville ON K2V 0E7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2002-08-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-12-27 | current | 300 Jatoba Private, Unit 204, Ottawa, ON K2V 0E7 |
| Address | 2009-01-08 | 2019-12-27 | 84 Akenhead Cr., Kanata, ON K2T 0B3 |
| Address | 2008-01-10 | 2009-01-08 | 33 Marchvale Drive, Kanata, ON K2W 1C1 |
| Address | 2002-08-13 | 2008-01-10 | 41 Marchvale Dr, Kanata, ON K2W 1C1 |
| Name | 2002-08-13 | current | Marchvale Technologies Ltd. |
| Status | 2002-08-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-08-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11007408 Canada Inc. | 767 Silver Seven Road, Unit 17, Ottawa, ON K2V 0A1 | 2018-09-24 |
| Fiveone Express Ltd. | 149 Westphalian Ave., Ottawa, ON K2V 0A3 | 2018-04-23 |
| Ayah Body and Hair Ltd. | 125 Westphalian Avenue, Ottawa, ON K2V 0A3 | 2015-04-21 |
| 10325368 Canada Inc. | 105, Westphalian Avenue, Stittsville, ON K2V 0A3 | 2017-07-18 |
| Sooo Ketolicious Inc. | 125 Westphalian Avenue, Ottawa, ON K2V 0A3 | 2018-07-30 |
| Syle Management Inc. | 225 Livery Street, Ottawa, ON K2V 0A4 | 2019-05-20 |
| Scarlett Sky Systems and Software Development Corp. | 235 Balikun Hts., Kanata, ON K2V 0A4 | 2016-08-31 |
| Teen Minds Inc. | 235 Balikun Heights, Kanata, ON K2V 0A4 | 2014-03-17 |
| Canada Crossbow Inc. | 108 Tapadero Ave, Kanata, ON K2V 0A4 | 2010-12-09 |
| 4430387 Canada Inc. | 241 Balikun Hts, Ottawa, ON K2V 0A4 | 2007-05-10 |
| Find all corporations in postal code K2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BARRY JAMES RELF | 300 Jatoba Private, Unit 204, Stittsville ON K2V 0E7, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2V 0E7 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + Ottawa |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dreamfleet Inc. | 28 Marchvale Drive, Ottawa, ON K2W 1C2 | 2005-08-19 |
| 7860650 Canada Inc. | 27 Marchvale Dr., Kanata, ON K2W 1C1 | 2011-05-11 |
| Jinitech Inc. | 2 Marchvale Drive, Kanata, ON K2W 1C2 | 2005-09-14 |
| Helley Holdings Inc. | 28 Marchvale Drive, Ottawa, ON K2W 1C2 | 2015-11-24 |
| Swell Imagination Industries, Inc. | 45 Marchvale Dr., Kanata, ON K2W 1C1 | 2009-03-02 |
| White Hot Hockey Corporation | 9 Marchvale Drive, Ottawa, ON K2W 1C1 | 2013-12-06 |
| Zendios Technical Services Inc. | 15 Marchvale Drive, Kanata, ON K2W 1C1 | 2003-11-17 |
| Carrie Gallo Consulting Inc. | 34 Marchvale Drive, Ottawa, ON K2W 1C2 | 2013-01-29 |
| Wells and Noble Incorporated | 10 Marchvale Drive, Kanata, ON K2W 1C2 | 2008-04-05 |
| Marchdale Management Associates Inc. | 21 Marchvale Drive, Kanata, ON K2W 1C1 | 2009-03-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on Marchvale Technologies Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.