Jinitech Inc. (Corporation# 6447121) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2005.
| Corporation ID | 6447121 |
| Business Number | 825243140 |
| Corporation Name | Jinitech Inc. |
| Registered Office Address |
2 Marchvale Drive Kanata ON K2W 1C2 |
| Incorporation Date | 2005-09-14 |
| Dissolution Date | 2008-07-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDREW HODGSON | 1309 CHATTAWAY AVE, OTTAWA ON K1H 7S2, Canada |
| SHAWN ZHANG | 2714 ULSTER CRESCENT, OTTAWA ON K1V 8J6, Canada |
| SLAVENKA BIJELJAC-MAKSIMOVIC | 41 PATTERMEAD CRESCENT, OTTAWA ON K1V 0A1, Canada |
| XIAOLING ZHANG | 46 CHARTWELL AVE, NEPEAN ON K2G 3R6, Canada |
| QIUZUO JIAO | 2 MARCHVALE DRIVE, KANATA ON K2W 1C2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2005-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-09-19 | current | 2 Marchvale Drive, Kanata, ON K2W 1C2 |
| Address | 2005-09-14 | 2005-09-19 | 1000 Innovation Drive, Ottawa, ON K2K 3E7 |
| Name | 2005-09-14 | current | Jinitech Inc. |
| Status | 2008-07-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-02-13 | 2008-07-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-03-20 | 2008-02-13 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 2005-09-14 | 2007-03-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-07-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-03-20 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 2005-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 49 North Drones Ltd. | 1607 Landel Drive, Ottawa, ON K2W 1C2 | 2020-01-30 |
| A+ Strategic Minds Inc. | 1561 Maley Lane, Ottawa, ON K2W 1C2 | 2019-12-20 |
| Stacksis Corp. | 1607 Landel Dr, Kanata, ON K2W 1C2 | 2018-01-05 |
| Traxfactor Inc. | 1607 Landel Dr., Kanata, ON K2W 1C2 | 2017-12-18 |
| 9538356 Canada Inc. | 1560 Maley Lane, Kanata, ON K2W 1C2 | 2015-12-04 |
| Carrie Gallo Consulting Inc. | 34 Marchvale Drive, Ottawa, ON K2W 1C2 | 2013-01-29 |
| Trusted Informatix Experts Inc. | 1612 Landel Drive, Ottawa, ON K2W 1C2 | 2008-05-07 |
| Wells and Noble Incorporated | 10 Marchvale Drive, Kanata, ON K2W 1C2 | 2008-04-05 |
| Dreamfleet Inc. | 28 Marchvale Drive, Ottawa, ON K2W 1C2 | 2005-08-19 |
| Helley Holdings Inc. | 28 Marchvale Drive, Ottawa, ON K2W 1C2 | 2015-11-24 |
| Find all corporations in postal code K2W 1C2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDREW HODGSON | 1309 CHATTAWAY AVE, OTTAWA ON K1H 7S2, Canada |
| SHAWN ZHANG | 2714 ULSTER CRESCENT, OTTAWA ON K1V 8J6, Canada |
| SLAVENKA BIJELJAC-MAKSIMOVIC | 41 PATTERMEAD CRESCENT, OTTAWA ON K1V 0A1, Canada |
| XIAOLING ZHANG | 46 CHARTWELL AVE, NEPEAN ON K2G 3R6, Canada |
| QIUZUO JIAO | 2 MARCHVALE DRIVE, KANATA ON K2W 1C2, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on Jinitech Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.