153228 CANADA LTD. (Corporation# 538400) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 23, 1980.
| Corporation ID | 538400 |
| Business Number | 120100169 |
| Corporation Name | 153228 CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
Nameless Lake Gore Bay, Manitoulin Isl. ON P0P 1H0 |
| Incorporation Date | 1980-04-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRYAN BARFOOT | NoAddressLine, BIG TROUT LAKE ON P0V 1G0, Canada |
| BARBARA BARFOOT | NoAddressLine, BIG TROUT LAKE ON P0V 1G0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-04-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-04-22 | 1980-04-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-04-06 | current | Nameless Lake, Gore Bay, Manitoulin Isl., ON P0P 1H0 |
| Address | 1986-12-02 | 2000-04-06 | Nameless Lake, Gore Bay, Manitoulin Isl., ON P0P 1H0 |
| Name | 1986-12-02 | current | 153228 CANADA LTD. |
| Name | 1980-04-23 | 1986-12-02 | BIG TROUT AIR SERVICE LIMITED |
| Status | 2014-09-25 | current | Active / Actif |
| Status | 2014-09-25 | 2014-09-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-08-11 | 2014-09-25 | Active / Actif |
| Status | 2003-03-04 | 2003-08-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-11-07 | 2003-03-04 | Active / Actif |
| Status | 1990-08-01 | 1994-11-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1980-04-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-07-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | NAMELESS LAKE |
| City | GORE BAY, MANITOULIN ISL. |
| Province | ON |
| Postal Code | P0P 1H0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 119954 Canada Limited | 15 Phipps St, Gore Bay, ON P0P 1H0 | 1982-12-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Obezhigojig Economic Developers Association | Whitefish River First Nation, Birch Island, ON P0P 1A0 | 2004-09-13 |
| Waubetek Business Development Corporation | 6 Rainbow Valley Road, Whitefish River First Nation, Birch Island, ON P0P 1A0 | 1989-08-25 |
| Whitefish River Development Corporation | 17a Rainbow Ridge, Birch Island, ON P0P 1A0 | 1986-09-22 |
| Association of Indigenous Mining Suppliers | 6 Rainbow Valley Road, Birch Island, ON P0P 1A0 | 2019-02-13 |
| Nationhood Council House | 511 Highway 17, Serpent River First Nation, Cutler, ON P0P 1B0 | 2019-09-15 |
| Great North Passageway Corp. | North Shawnee, Road, Cutter, ON P0P 1B0 | 2016-10-13 |
| All-terior Contracting Inc. | 1 Woodland Drive, Box 79, Cutler, ON P0P 1B0 | 2014-07-31 |
| Nimkii Energy Corp. | 1 Woodland Drive, #79, Cutler, ON P0P 1B0 | 2009-11-15 |
| Anishnabie Naadmaagi Gamig Substance Abuse Treatment Centre | 473 Hyw 17, Cutler, ON P0P 1B0 | 1990-07-04 |
| Mama-wes-wen, The North Shore Tribal Council Secretariat | 473 A Highway 17 East, Cutler, ON P0P 1B0 | 1985-08-02 |
| Find all corporations in postal code P0P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BRYAN BARFOOT | NoAddressLine, BIG TROUT LAKE ON P0V 1G0, Canada |
| BARBARA BARFOOT | NoAddressLine, BIG TROUT LAKE ON P0V 1G0, Canada |
| City | GORE BAY, MANITOULIN ISL. |
| Post Code | P0P1H0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 153228 CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.