MAMA-WES-WEN, THE NORTH SHORE TRIBAL COUNCIL SECRETARIAT (Corporation# 1958399) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 2, 1985.
| Corporation ID | 1958399 |
| Corporation Name | MAMA-WES-WEN, THE NORTH SHORE TRIBAL COUNCIL SECRETARIAT |
| Registered Office Address |
473 A Highway 17 East Cutler ON P0P 1B0 |
| Incorporation Date | 1985-08-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Caroline Barry | 7 Shingwauk St, Garden River ON P6A 6Z8, Canada |
| Roxanne Boulrice | 40 Sugarbush Rd, Thessalon ON P0R 1L0, Canada |
| Elaine Johnston | 195 Village Rd, Cutler ON P0P 1B0, Canada |
| EMMA MEAWASIGE | 205 VILLAGE ROAD, CUTLER ON P0P 1B0, Canada |
| REGINALD NIGANOBE | 79 ELLA DRIVE, BLIND RIVER ON P0R 1B0, Canada |
| HARVEY PETAHTEGOOSE | 102 LAKE SHORE DRIVE, NAUGHTON ON P0M 2M0, Canada |
| Paul Syrette | 7 Shingwauk St, Garden River ON P6A 6Z8, Canada |
| HARVEY BELL | 35 PONTIAC STREET, SAULT STE MARIE ON P6A 0C6, Canada |
| DEAN SAYERS | 1705 OLD GARDEN RIVER ROAD, SAULT STE MARIE ON P6A 6J8, Canada |
| NELSON TOULOUSE | 1109 SAGAMOK ROAD, MASSEY ON P0P 1P0, Canada |
| Edward Boulrice | 40 Sugarbush Rd, Thessalon ON P0R 1L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-10-11 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1985-08-02 | 2013-10-11 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1985-08-01 | 1985-08-02 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2013-10-11 | current | 473 A Highway 17 East, Cutler, ON P0P 1B0 |
| Address | 2013-03-31 | 2013-10-11 | 473 Hwy 17, Cutler, ON P0P 1B0 |
| Address | 2002-03-31 | 2013-03-31 | Hwy 17, P.o. Box 28, Cutler, ON P0P 1B0 |
| Address | 1985-08-02 | 2002-03-31 | 49 Indian Rd., Box 28, Cutler, ON P0P 1B0 |
| Name | 1985-08-02 | current | MAMA-WES-WEN, THE NORTH SHORE TRIBAL COUNCIL SECRETARIAT |
| Status | 2013-10-11 | current | Active / Actif |
| Status | 1985-08-02 | 2013-10-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-10-11 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2008-11-03 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1985-08-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-18 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-07-19 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-07-13 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nationhood Council House | 511 Highway 17, Serpent River First Nation, Cutler, ON P0P 1B0 | 2019-09-15 |
| Great North Passageway Corp. | North Shawnee, Road, Cutter, ON P0P 1B0 | 2016-10-13 |
| All-terior Contracting Inc. | 1 Woodland Drive, Box 79, Cutler, ON P0P 1B0 | 2014-07-31 |
| Nimkii Energy Corp. | 1 Woodland Drive, #79, Cutler, ON P0P 1B0 | 2009-11-15 |
| Anishnabie Naadmaagi Gamig Substance Abuse Treatment Centre | 473 Hyw 17, Cutler, ON P0P 1B0 | 1990-07-04 |
| 11866494 Canada Inc. | 511 Highway 17, Serpent River First Nation, Cutler, ON P0P 1B0 | 2020-01-27 |
| Indigenous Distribution Inc. | 511 Highway 17, Cutler, ON P0P 1B0 | 2020-07-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Obezhigojig Economic Developers Association | Whitefish River First Nation, Birch Island, ON P0P 1A0 | 2004-09-13 |
| Waubetek Business Development Corporation | 6 Rainbow Valley Road, Whitefish River First Nation, Birch Island, ON P0P 1A0 | 1989-08-25 |
| Whitefish River Development Corporation | 17a Rainbow Ridge, Birch Island, ON P0P 1A0 | 1986-09-22 |
| Association of Indigenous Mining Suppliers | 6 Rainbow Valley Road, Birch Island, ON P0P 1A0 | 2019-02-13 |
| Manitoulin Island Budworks Inc. | 3235, Union Rd., Evansville, ON P0P 1E0 | 2014-02-13 |
| The Manitoulin Conservatory for Creation and Performance | 2758 Union Rd., R.r. 1, Evansville, ON P0P 1E0 | 2012-06-29 |
| Waawaaskonenh Foundation | 374 Hwy 551, M'chigeeng, ON P0P 1G0 | 2018-09-26 |
| Nakoa Film Festival | 14 Bay St., M'chigeeng, ON P0P 1G0 | 2017-02-01 |
| Mercury_1 Film Production Inc. | 5494 Hwy 540, M'chigeeng, ON P0P 1G0 | 2015-04-20 |
| Kelly's Bar Productions Inc. | 14 Bay Street, M’chigeeng, ON P0P 1G0 | 2010-11-09 |
| Find all corporations in postal code P0P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Caroline Barry | 7 Shingwauk St, Garden River ON P6A 6Z8, Canada |
| Roxanne Boulrice | 40 Sugarbush Rd, Thessalon ON P0R 1L0, Canada |
| Elaine Johnston | 195 Village Rd, Cutler ON P0P 1B0, Canada |
| EMMA MEAWASIGE | 205 VILLAGE ROAD, CUTLER ON P0P 1B0, Canada |
| REGINALD NIGANOBE | 79 ELLA DRIVE, BLIND RIVER ON P0R 1B0, Canada |
| HARVEY PETAHTEGOOSE | 102 LAKE SHORE DRIVE, NAUGHTON ON P0M 2M0, Canada |
| Paul Syrette | 7 Shingwauk St, Garden River ON P6A 6Z8, Canada |
| HARVEY BELL | 35 PONTIAC STREET, SAULT STE MARIE ON P6A 0C6, Canada |
| DEAN SAYERS | 1705 OLD GARDEN RIVER ROAD, SAULT STE MARIE ON P6A 6J8, Canada |
| NELSON TOULOUSE | 1109 SAGAMOK ROAD, MASSEY ON P0P 1P0, Canada |
| Edward Boulrice | 40 Sugarbush Rd, Thessalon ON P0R 1L0, Canada |
| City | CUTLER |
| Post Code | P0P 1B0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| North Shore Mi'kmaq Tribal Investment Group Organization | 31 Micmac Road, Eel Ground 2 Indian Reserve (06011), Eel Ground, NB E1V 4B1 | 2008-10-17 |
| Gwich'in Tribal Council | 601, 4920 - 52 Street, Yellowknife, NT X1A 3T1 | 1992-12-15 |
| James Bay Tribal Council | Box 460, Moose Factory, ON P0L 1W0 | 1983-03-18 |
| Nokiiwin Tribal Council Inc. | 384 Fort William Road, Thunder Bay, ON P7B 2Z3 | 2006-06-28 |
| Bimose Tribal Council Inc. | 22 Band Office Road, Dalles, ON P9N 0J2 | 1987-12-03 |
| Kayahna Area Tribal Council Inc. | Big Trout Lake, Dist. Kenora, ON P0V 1G0 | 1984-04-17 |
| Carrier Chilcotin Tribal Council | 59 First Avenue South, Williams Lake, BC V2G 1H4 | 1996-03-01 |
| Stoney Nakoda - Tsuut'ina Tribal Council Ltd. | 9911 Chiila Blvd Sw, Tsuu T'ina, AB T2W 6H6 | 2017-03-29 |
| West Region Tribal Council Inc. | 21 3rd Avenue Ne, Unit C - Administration Office, Dauphin, MB R7N 0Y5 | 1979-07-17 |
| Metis National Council Secretariat Inc. | #4-340 Maclaren Street, Ottawa, ON K2P 0M6 | 1985-12-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on MAMA-WES-WEN, THE NORTH SHORE TRIBAL COUNCIL SECRETARIAT.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.