WALTRICH CORPORATION (Corporation# 538299) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 1, 1980.
| Corporation ID | 538299 |
| Business Number | 887004653 |
| Corporation Name | WALTRICH CORPORATION |
| Registered Office Address |
71-a Judson Street Toronto ON M8Z 1A4 |
| Incorporation Date | 1980-04-01 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICHARD PLOURDE | 132 KERR STREET, OAKVILLE ON L6K 3A7, Canada |
| WALTER S. MENDOZA | 132 KERR STREET, OAKVILLE ON L6K 3A7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-04-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-03-31 | 1980-04-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1980-04-01 | current | 71-a Judson Street, Toronto, ON M8Z 1A4 |
| Name | 1985-02-28 | current | WALTRICH CORPORATION |
| Name | 1980-04-01 | 1985-02-28 | WALTRICH SHIRTS INC. |
| Status | 1993-10-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-07-01 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-04-01 | 1989-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1980-04-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1987 | 1987-04-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wilkinson Chutes (canada) Limited | 55 Judson St, Toronto 18, ON M8Z 1A4 | 1953-12-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stacey Holden Consulting Inc. | 59 Furrow Lane, Toronto, ON M8Z 0A1 | 2017-05-25 |
| Idealift, Inc. | 118 Six Point Rd., Etobicoke, ON M8Z 0A1 | 2008-12-09 |
| 6371230 Canada Inc. | 116 Six Point Road, Etobicoke, ON M8Z 0A1 | 2005-04-01 |
| 8195528 Canada Inc. | 55 Furrow Lane, Etobicoke, ON M8Z 0A2 | 2012-05-16 |
| Wedding Chic Inc. | 47 Furrow Lane, Etobicoke, ON M8Z 0A2 | 2006-02-20 |
| 9663657 Canada Inc. | 47 Furrow Lane, Toronto, ON M8Z 0A2 | 2016-03-10 |
| 10609455 Canada Corporation | 50 Furrow Lane, Toronto, ON M8Z 0A3 | 2018-01-31 |
| 9102469 Canada Incorporated | 18 Furrow Lane, Etobicoke, ON M8Z 0A3 | 2014-11-27 |
| 8076103 Canada Incorporated | 78 Furrow Lne, Etobicoke, ON M8Z 0A3 | 2012-01-09 |
| Vs Travel Inc. | 30 Furrow Lane, Toronto, ON M8Z 0A3 | 2011-02-17 |
| Find all corporations in postal code M8Z | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICHARD PLOURDE | 132 KERR STREET, OAKVILLE ON L6K 3A7, Canada |
| WALTER S. MENDOZA | 132 KERR STREET, OAKVILLE ON L6K 3A7, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M8Z1A4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| The Eclectic Collective Corporation - | 4453 Beaconsfield, MontrÉal, QC H4A 2H5 | 2001-11-21 |
| Corporation L.v. Apt. No. 2 | 625 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, Suite 1600, Montreal, QC H3B 1R2 | 1999-11-22 |
| Ivm Biotech Corporation | 5253 Decarie Blvd., Suite 105, Montreal, QC H3W 3C3 | 2018-10-18 |
| Co2 Recycle Corporation | 5535 Louis-badaillac Street, Carignan, QC J3L 4A7 | 2006-02-16 |
| T3 Medcell Corporation | 50-14163 Du CurГ©-labelle Boul., Mirabel, QC J7J 1M3 | 2016-05-02 |
| Corporation Brodamil Corporation | 3891 Notre-dame, St-edouard De Maskinonge, QC J0K 2H0 | 1985-01-07 |
| Corporation L.v. Apt. No. 1 | 625 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, Suite 1600, Montreal, QC H3B 1R2 | 1999-11-22 |
| Corporation D'affacturage Mbc | 770 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3A 1G1 | 1983-11-14 |
| Gc General Control Systems Corporation | 244 Weighton Drive, Oakville, ON L6K 2R1 | 2019-04-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on WALTRICH CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.